מבוא למדריך לניהול מתנדבים

ברכות מאליפות ליוזמי וכותבי ה"מדריך למעורבות ולהתנדבות של אזרחים במגזר השלישי בישראל".

זהו בהחלט מדריך בעיתו. אנו חיים בעידן של התפתחות מהירה של המגזר השלישי. בכל שנה מתווספים מאות ארגונים חדשים ונרשם גידול בפעילות רבים מהארגונים הקיימים. כל אלה יוצרים פסיפס הטרוגני מרתק המהווה את החברה האזרחית בישראל; ארגונים אלה פעילים בתחומים רבים ומגוונים ויש להם אוריינטציות אידיאולוגיות ומקצועיות שונות. למרות תמונת השוני והגיוון המתקבלת בבחינת המגזר השלישי בישראל, סוגיות כמו פעילות מתנדבים בארגון מעוררות עניין דומה בכל ארגוני המגזר השלישי, ופיתוח ידע סביבן משרת את כולם.

מכאן חשיבותו של ה"מדריך". מדובר ב"מורה דרך" הלוקח את הקורא - שיכול להיות מנהל או עובד בכיר בארגון מגזר שלישי או חבר הנהלה בו – בצורה שיטתית לאורך כל השלבים של תהליך שילוב מתנדבים בכל ארגון. זאת, תוך ניתוח מעמיק של כל שלב, התייחסות לדילמות ערכיות, שימוש בדוגמאות מאירות עיניים והפניה לחומרים נוספים לקורא הסקרן באמת. ראוי להדגיש שלמרות קיומם של מדריכים כאלה בשפות אחרות, וסביר להניח שכותבי ה"מדריך" הושפעו ממה שנכתב בנושא בחו"ל, הם הקפידו מאד להדגים את העקרונות עליהם הם כותבים בדוגמאות ישראליות מצוינות וע"י כך ליצור את הקשר הבלתי אמצעי אל הקורא הישראלי.

ה"מדריך" נותן ביטוי לגישה מקצועית המתייחסת אל המתנדב בצורה רגישה אבל לא שוכחת את העובדה שלארגון יש משימה או משימות ויש צורך בהלימה בין רצונות המתנדב לבין צרכי המסגרת המעסיקה אותו. הכותבים מבהירים שכדי שארגונים יפיקו תועלת מרבית מפעילות מתנדבים, עליהם לאמץ גישות כאלה להפעלתם.

יש כאמור חשיבות רבה ש"מדריך" כזה מפורסם בעברית כעת. הוא מסייע לכל מי שמעוניין לפתח פעילות של מתנדבים בארגונו ובכך מסייע לפיתוח המקצועי של המגזר השלישי כולו.

 

פרופ' בנימין גדרון
מנהל המרכז לחקר המגזר השלישי
אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 

פיאג'ו

עבור לתוכן העמוד