יחיאל לנדמן
הגדל

"אם העילה לקבלת הפרס, תגיע לאזניו של מישהו הזקוק לעזרה דחופה ועדיין לא שמע עלינו, אז זה שווה" כך הגיב יחיאל לנדמן להודעה הדרמטית על זכייתו באות המתנדב של כנס שדרות.
יחיאל, המייסד והרוח המחייה את ארגון ההתנדבות "חברים לרפואה" הוא איש אחד ומיוחד, האוצר בליבו הטוב, החם והמסור, אלפי תיקים של סיוע חיוני לזולת.
באופיו האבהי, המתעניין והמעניין, מצליח יחיאל לארח בכבוד ולהרגיע המוני מודאגים שהתבשרו בפתע פתאום שחייהם תלויים להם מנגד, עקב מחלה שיש בה סיכון חיים או אסון המטיל אותם בחטף, מדי יום, משגרת יומם – המובנת מאיליה, אל חדרי הניתוח ומסלולי השיקום.
בחן ושכל טוב, מצליח יחיאל לגעת בנקודה העיקרית: הפחד מפני הבלתי נודע. בידיים אמונות, חיוך מלבב ושלוה מעשית הוא מוכיח שהוא כבר יודע את העתיד להתרחש.
חיים ומוות ביד הלשון ולשונו של יחיאל מכריעה את הכף לתקוה, לאימון, לחדוות חיות ולמעלה מכך לאהבה. אהבת החיים, בכל המשמעויות.
בשנות פעילותו, שהחלו לפני שנים רבות כמילוי מצוות חסד, אחר שנות עיסוק בפיננסים ובנקאות, התגבשה סביב יחיאל, יחידת עילית, המורכבת מאנשי מעלה המלווים אותו ועושים לילות כימים, למען מי שזקוק יותר ויכול פחות.
בלי חשבון, מתוך אמונה תמימה ודבקות במטרה, התבססה לה מערכת עניפה ומשוכללת המפעילה בכל רגע נתון, תחנות איסוף מידע ואמצעים עבור אלפי חולים. אם בהשגת תרופות נדירות ויקרות, המוגדרות כמצילות חיים, אם בתיווך תרופות שאינן עוד בשימוש והעברתן לחולים שאין ידם משגת לרכשן ואם במימון טיפולים רפואיים, מורכבים ויחודיים, הדורשים תשומת לב יסודית, ידע רפואי נרחב ומקיף, קשרים אמיצים עם מוסדות ומטפלים ובעיקר, במילה טובה, מילה של יחיאל, מילה שבכחה לעודד, לחזק ולהמריץ חולים מיאוש לתשוקה נלהבת, לחיות ולהבריא.
ליחיאל קשה עם ההתפעלות האוחזת בכל המתוודע לפעלו. לדבריו הוא אמנם מביט לאחור בגאון, הכלכלן שבו שולף סכומים אגדתיים שחסך למשק ולחולים, משך השנים, אך על כל אלה גוברת דאגתו לעתיד. בכיסו רשימה ארוכה של תרופות שעדיין יש להשיג ומימון אין.
בין מתנדביו של יחיאל ועמותת "חברים לרפואה", ניתן למצוא רופאים בכירים המקדישים מזמנם לחולי הארגון, מוסדות נודעים כיחידת השיקום של צה"ל, בתי חולים ומרכזי שיקום, עורכי דין מהשורה הראשונה, הנרתמים לקריאתו ומטפלים בקידום ענייניהם של חולים נזקקים. ובעיקר, המוני "עמך" בכל הארץ המעריכים ומוקירים ארגון שכל הכנסותיו קודש לטיפול בחולים ולא לקיומו של המנגנון התפעולי.
"כשהחיים בסכנה, אסור שיהיה הבדל בין אדם לרעהו. עני כעשיר, יזכה לטיפול הטוב שבנמצא, בידי המומחים למחלתו בכל מקום בעולם" קובע יחיאל תג מחיר ליעד העמותה, והוא משיג אותו, יום יום, שעה שעה, דקה דקה...
יוזמה ברוכה מקשרת את העמותה עם הסטודנטים בישראל. תכנית שהחלה לפני שש שנים באונ' ת"א והקרויה "מעגלים", מחברת סטודנטים עם צעירים חולים ומוגבלים. הליווי הסטודנטיאלי נפרס לאורך כל השנה ונחשב כשעות אקדמאיות, הוכח כי המשתתפים בפרוייקט, מאמצים אותו אל ליבם ומקדישים לכך שעות נתינה רבות בהרבה מהנדרש. רבים אף ממשיכים בקיום הקשרים ההדוקים עם סיום לימודיהם.
הקריה האקדמית באחווה המסונפת לאוניברסיטת בן גוריון בב"ש, השתלבה גם היא בפרוייקט ועתה נערכים להחילו גם באונ' חיפה והקריה האקדמית בקרית אונו.
על כך מעיד יחיאל בהתלהבות גלויה: "השגתי לילדים שלנו, חברים סטודנטים" כן. הילדים הם העיקר.

איפה ישנם עוד אנשים כמוהו?
יחיאל טוען שאות המתנדב הוא אות כבוד לכנס שדירות והפרס מגיע כמובן למתנדבים וגם לחולים – הגיבורים האמיתיים של סיפור "חברים לרפואה".

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד