דת, לאומיות והתנדבות
הגדל

מתוך עיתון 'מקור ראשון'. לחצו כאן למעבר לכתבה באתר העיתון

מסקר שנערך על-ידי Igeo מקבוצת גיאוקרטוגרפיה עולה כי שיעור גבוה של מתנדבים משתייכים לקטגוריית דת ולאומיות - 36%. מפתיע? לדעת רינה עידן, מנכ"לית עמותת 'קו לחיים', ממש לא

"רובם המכריע של המתנדבים הם בני נוער המגיעים מהציבור הדתי-לאומי. בני נוער אלה מחונכים מהבית על ערכי הנתינה, וקיים אצלם הרצון להיות לצד החלש" – כך אומרת רינה עידן, מנכ"לית עמותת ' קו לחיים', ולשעבר קצינת נפגעים בצה"ל.

במשך שמונה עשרה שנה פועלת 'קו לחיים' למען ילדים עם מוגבלויות קשות החולים בסרטן, בשיתוק מוחין, בניוון שרירים ובמחלות כרוניות נוספות.

העמותה נתמכת על ידי תרומות וגופי סיוע בארץ המסייעים בהסעות, במזון ובתרופות. 'קו לחיים' מפעילה מתנדבים בפעילויות שונות, כמו שבתות מיוחדות לילד ולמטפל, טיולים ומועדוניות, ביקורי בית של המתנדב וקיום קשר טלפוני במהלך השבוע.

כיצד עמותת קו לחיים משיגה מתנדבים?
"נתברכנו בכך שמתנדבים מתדפקים על דלתנו, ואנו נאלצים לעיתים לדחות מתנדבים המעוניינים לקחת חלק בפעילות. כיום יש למעלה מ-3,000 מתנדבים ב'קו לחיים', החל מחיספין בצפון ועד ישיבת אריאל באילת. גיל המתנדבים נע בין 16-25. רובם בעלי צביון דתי לאומי. רבים שומרים על קשר עם הילד גם במהלך שירותם הצבאי. עד לפני שנתיים מספר המתנדבים היה גדול ממספר המתנדבות, כיום המצב שוויוני".

לדעתך העסקת אנשים בתשלום לא עדיפה על פעילות המתנדבים?
"אני לא רואה בהעסקת אנשים בתשלום אופציה ראויה לילד מוגבל החולה במחלה קשה. המתנדבים הם בני-נוער הקרובים לגיל המטופלים, ויש גם ערך מוסף בכך שיש הזדמנות מיוחדת לילד המוגבל להיות בחברת בני נוער בריאים בני גילו או מבוגרים ממנו במעט בשונה לשהייה במוסדות ובחיק המשפחה.

רוח ההתנדבות טומנת בחובה טוטליות בנתינה לחלש, דבר שאי אפשר לתמחר או לקנות בכסף. יתרה מכך, מתנדבים רבים מסרבים בתוקף לקבל החזר הוצאות כדי לא לפגום בשלמות עשיית המצווה".

האם ניתן לבנות חברה בריאה שלא תהיה מושתתת על התנדבות?
"חברה בריאה מושתתת על ערך הנתינה. אם כל אחד מאיתנו היה עושה מעשה כל יום לטובת החלש, אולי לא היינו זקוקים למתנדבים ולעמותות המרכזות את פעילותם. החברה הופכת לחברה טובה ובריאה יותר כשמפתחים את ערך ההתנדבות. בהתנדבות למען האחר אנו בונים את דור העתיד כך שיהיה דור איכותי יותר.

"זכורה לי קייטנה שתאריך פתיחתה היה ביום תחילת פינוי יישובי גוש קטיף. מתנדבים שהדריכו בקייטנה התלבטו כיצד לפעול. בעוד משפחותיהם מפונות, רבים סגרו את הסלולרי והתרכזו במטופלים. בכך אני רואה את החוזק הנפשי ואת הסובלנות הנרכשים בעת ההתנדבות".

ב-כ"ג באב, 24 באוגוסט, תתקיים עצרת ענק של עמותת 'קו לחיים' בתל חדיד שבסמוך לשוהם לציון 18 שנה להקמתה. בין המוזמנים: מתנדבים וילדים מטופלים שהיו שותפים בפעילות העמותה. בטקס יודלקו 18 משואות, המייצגות את מספר שנות פעילות העמותה ואת הערכים שעליה היא מושתתת כמו סובלנות, כוח רצון ואמונה.

עבור לתוכן העמוד