הכנת מתנדבים למקרי חירום
הגדל

התגובה הבינלאומית למקרי חירום ולאסונות בשנים האחרונות, בעיקר מאז רעידת האדמה באוקיינוס ההודי ואסון הצונאמי בדצמבר 2005, הייתה בלתי צפוייה ומחממת את הלב. הסיוע הגיע במגוון צורות, שכללו גם סיוע באמצעות מתנדבים. מתנדבים ממלאים אמנם תפקיד חשוב בהגשת סיוע במצבי חירום, אולם עליהם להיות מוכנים לכך מראש. אם המתנדבים אינם מוכנים לתפקידים שאותם הם צפויים לבצע, הם עלולים לגרום לאנשים שלהם באו לסייע, וגם להם עצמם, יותר נזק מתועלת.

המאמר הזה לא מתיימר להיות מאמר מקיף בנוגע להכנת מתנדבים למקרי חירום, אולם הוא מציע להאיר כמה איזורים של מודעות שעליהם צריכים המתנדבים והארגונים שמגייסים אותם לתת את הדעת.

אופי מקרי החירום

מקרי חירום מתאפיינים בשלושה דברים מרכזיים:

ראשית, הסביבה החוקית במצב חירום צפויה להיות שונה מאד מהמצב הרגיל בכל מדינה. במרבית המדינות, ברגע שמוכרז מצב חירום, הרשויות מקבלות סמכויות גדולות יותר, שעלולות להוביל בפגיעה בזכויות אדם בסיסיות.

שנית, התנאים הפיזיים והתשתית של איזור האסון נפגעים בדרך כלל באופן אנוש. לעיתים קרובות פירושו של דבר שהבניינים ומבנים אחרים הרוסים או לא בטוחים לשהייה. בנוסף, עזרים בסיסיים כמו מזון, מים, חשמל ומקלטים עלולים להיות חסרים.

שלישית, האסון צפוי גם לגרום לתגובה פסיכולוגית חמורה. התגובה הפסיכולוגית של האוכלוסייה המקומית קשה יותר לאבחון ומגיעה בעקבות אבדן של חיים ובעקבות נזק לרכוש ולסביבה. האירועים הלא צפויים והמחרידים שהובילו למצב החירום, והתוצאות שלהם, הם לעיתים קרובות טראומטיים ויכולים להשפיע עמוקות הן על האוכלוסייה המקומית והן על המתנדבים.

בשל המצב החוקי, הפיזי והפסיכולוגי הקיצוני הזה, חשוב שעבודי הסיוע המתנדבים והארגונים שמפעילים אותם יתכוננו מראש ככל האפשר לאירוע.

 

הכנת מתנדבים

יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי להכין מתנדבים שמועסקים במקרי חירום, והחלק הזה של המאמר דן בכמה מהם. ניתן לחלק את אמצעי ההגנה לארבע קטגוריות מרכזיות:

1.      בדיקה לפני פעולה

2.      הכנה אישית

3.      ציוד ראוי

4.      תקציר מתאים

בסוף כל קטגוריה מוצעים פריטים שעשויים להיכלל בקטגוריה, אולם זו אינה רשימה מקיפה. הרשימה הזו הורכבה ממידע בנמצא במגוון מקורות כולל ספרי טיולים וספרים לעזרה בשעת חירום. עם זאת, ארגונים שונים ומצבים שונים יכתיבו הכללה של פריטים נוספים או הוצאה של פריטים מהרשימה הקיימת.

 

בדיקה לפני פעולה

בדיקה לפני פעולה היא חשובה משום שהיא מסייעת בסינון מתנדבים שעשויים להיות בלתי מוכנים או בלתי כשירים להשתתפות בפעילות מסויימת בשל בעיות בריאות או בעיות אישיות אחרות. במקצועות מסוכנים בארגוני רפואה לשעת חירום מומלץ לערוך בדיקות פסיכולוגיות ואישיותיות כ"מנגנון חזק לבדיקת מועמדים פוטנציאליים לפעילות" (Dunning, 2004). בדיקות כאלו עשויות להיות רלוונטיות גם למתנדבים בשעת חירום.

באופן כללי, בדיקות לפני פעולה עשויות לכלול את הדברים הבאים

 1. בדיקה רפואית
 2. בדיקה פסיכולוגית
 3. בדיקת מיומנויות
 4. וידוא ניסיון קודםבחינה והערכה
 5. דרישה להסכמה בכתב להשתתפות במצבים מסוכנים

הכנה אישית

מתנדבים גם צריכים לדעת את המתרחש כדי להכין את עצמם כראוי לפני הפעילות. ללא הכנה כזו, הפעילות עשויה לגרום להם לנזק. זו רשימה של כמה מהפריטים שעשויים להיות כלולים בהכנה האישית:

 1. חיסונים
 2. הכנה פיזית 
 3. צוואה
 4. מסר אחרון למשפחה ולחברים
 5. ביטוח – בריאות, רפואי, טיולים, תאונות וחיים
 6. מחליף בעבודה
 7. מינוי בא כוח משפטי ו/או אפוטרופוס לילדים
 8. תשלום חובות
 9. קביעה מחודשת של פגישות רפואיות ואחרות
 10. יצירת סידור חדש לבעלי החיים בבית

ציוד ראוי

חשוב שמתנדבים יביאו איתם ביגוד מתאים וכל ציוד אחר שימנע מהם להשתמש בציוד המקומי או גרוע מכך,  להיות חסרי ציוד. רשימה של דברים שאותם יש להביא עשויה לכלול את הפריטים הבאים:

 1. ביגוד
 2. תרופות אישיות
 3. ערכת עזרה ראשונה
 4. דוחה חרקים
 5. תעודות זיהוי
 6. טלפון סלולרי ומטען
 7. רדיו
 8. סכין מתקפלת
 9. חומרי כתיבה
 10. פנס
 11. משרוקית
 12. מזון
 13. מטהר מים
 14. קרם הגנה מהשמש
 15. כסף מזומן
 16. דברים נוספים – סוללות נוספות, ספרי הדרכה וכו'.

תקציר מתאים

לפעמים, אפילו אימון מתאים לא מספיק כדי להכין את המתנדב למצב האמיתי. עובדי סיוע צריכים לעיתים קרובות להתאים את עצמם למתרחש באיזור האסון, ולא לפעול לפי תכנית ידועה מראש, אולם תקציר של המתרחש עשוי לסייע להם להתכונן למצב הזה. בין היתר, יש להסביר להם על הסיכונים הקיימים ועל האפשרות שהם יהפכו להיות קרבנות בעצמם. כמו כן יש להסביר להם על הרגישויות של התרבות המקומית, כולל רשימת ה"עשה ואל תעשה" באותה תרבות. בנוסף, יש לסבר את אוזנם בנוגע לזכויות המשפטיות ולאחריות המשפטית שיש למתנדבים ולארגונים שלהם בהתאם לחוק הבינלאומי ולחוק באותה מדינה.

רשימה של נושאים שעליהם יש לדבר לפני הפעילות עשויה לכלול את הנושאים הבאים:

 1. רשימת ציוד
 2. סידורי נסיעה
 3. סידורי מזון ושהייה
 4. תנאים פיזיים של מקום השהייה
 5. הסיכונים הכרוכים
 6. רגישויות תרבותיות ודתיות
 7. דרישות התעסוקה
 8. זכויות וחובות משפטיות
 9. סידורי ביטחון ובטיחות
 10. הליכי פינוי בשעת חירום
 11. טיפול עצמי
 12. סיוע אפשרי

 

סיכום

לסיכום, הכנה מתאימם והולמת של המתנדבים נחוצה כדי למנוע או להקטין את הסיכונים ואת הבעיות הכרוכות בתעסוקת מתנדבים במקרי חירום.

 

המאמר הופיע לראשונה ב-Australian Journal of Emergency Management, גיליון 21 מספר 4, נובמבר 2006.

עבור לתוכן העמוד