נטיית הלב: התנדבות בעת אסון
הגדל

Habit of the heart: volunteering in disasters

Written By: WDR, International Federation of Red Cross and Red Crescent
Societies

 תרגום מאנגלית: ברכה פרוידליך - המכון לניהול התנדבות על שם לר, יד שרה

 "עזרה עודפת גרמה כאן בלגן" הסביר מתנדב שיצא ברכבו לגולקוק (Golcuk), טורקיה, לאחר רעידת האדמה הגדולה של 1999 שנהרגו בה 17 אלף בני אדם. אלפי המתנדבים שזרמו לשם כדי לסייע יצרו פקק תנועה לאורך 20 ק"מ שחסם את הדרך בפני רכבי הצלה, אספקה וציוד. ארבע שנים קודם לכן החריבה רעידת אדמה חלקים גדולים מן העיר קוב (Kobe) ביפן שקיפדה את חייהם של 6,400 בני-אדם. יותר ממיליון מתושבי יפן התנדבו אז לסייע באורח ספונטני.

האם הנזק שגורמים המתנדבים בעתות אסון עולה על התועלת? המתנדבים שבאו לקוב התארגנו, אבל השיטפון הגדול של בני טורקיה שנחלצו לעזרה חנק את שירותי ההצלה. תיאום ההתנדבות באסונות פתאומיים הוא אתגר מרכזי.

כמה מן המומחים מכנים את המתנדבים הלא-מאורגנים "עוזרים ספונטניים"; הם הופכים להיות מתנדבים רק כשהם מתארגנים. כך או כך, הספקת  מענה הולם לאסונות גדולי ממדים תלויה ביכולת  של ארגונים ורשויות לשלב במהירות  את המתנדבים במסגרות מתואמות.

לדברי ריטה שיק מן הצלב האדום האמריקני ARC)), הכרחי לשבץ את המתנדבים באופן מתואם על-פי הצרכים באזורים הנפגעים, דבר המחייב תקשורת יעילה בין מנהלי המתנדבים לבין הצוותים שתפקידם להעריך את הנזקים.

בעתות אסון שיק מקימה מרכז קליטה שבו נערך למתנדבים פוטנציאליים ראיון בן שלוש דקות,

עבור לתוכן העמוד