הידעתם כי התנדבות זה בריאות?
הגדל

"פרישה לגמלאות וזכאות לקבלת קצבת זקנה, מהווים פרשת דרכים בחייו של האדם" כותבת דרורה סימקין ברשימה שפירסם מכון לר לניהול התנדבות. במסגרת פעילות המחקר וההשתלמות במכון - התכנסו מספר נשים שמילאו בעברן תפקידי מפתח. אחת המסקנות העולה מן השיח ותואמת מחקרים בתחום הגרונטולוגיה: התנדבות זה בריא. ההתנדבות מסייעת להעצמה נפשית ומעמדית של המתנדב. ועל הקשר בין גוף ונפש - עמדו רבים.

 

הפחים היקושים בגילאים שלא תמיד הכל בהם זהב: הינתקות מחברה צעירה. אבדן מעמד מקצועי. נטיה להסתגרות. מצבי חולשה וחולי. ירידה ברמת ההכנסה.

בין הדרכים להתמודד: גיוס מאגרים נפשיים. התחברות מחדש לחברה רב גילאית. תחושה של תרומה משמעותית לחברה. כל אלה - נמצאים בהתנדבות.

"העשייה ההתנדבותית", כותבת סימקין, "מקנה לפרט תחושת מימוש ומילוי תפקיד בתקופה של איבוד הזהות, מחזקת את תחושת המשמעות והמטרה בחיים, את תחושת הערך העצמי.  בהתנדבות, אם כן, הנובעת מרצון חופשי, יש פן ברור של עצמאות. העובדה שפעילות התנדבותית אינה מקנה שכר כספי היוצר מצב של תלות, היא מחזקת את תחושת העצמאות. עשייה התנדבותית מהווה הזדמנות בה מוכיח האדם לעצמו וגם לסביבתו כי עוד כוחו עמו ויש ביקוש ליכולותיו".

קיימת עדות מחקרית מרשימה המתייחסת ליתרונות הבריאותיים הנובעים מפעילות התנדבותית- עד כדי כך שיש שהישוו את יתרונות ההתנדבות לפעילות התעמלות קבועה.

 

מכון לר עוסק בפיתוח מקצועי של מנהלי מתנדבים, ומעניק שירותי יעוץ והכשרה למנהלי מתנדבים ומתנדבים. לעמוד הבית של המכון לחצו כאן  

לקריאת המאמר המלא שכתבה סימקין - לחצו כאן

להתנדבות ביד שרה – קיראו עוד – ולחצו כאן

לאתר הבית לחצו כאן

 

עבור לתוכן העמוד