ממצאי מחקר "דפוסי התנדבות בקרב צעירים (גיל 20-30) בישראל 2006"
מי שהתנדב בעבר, נוטה יותר להתנדב גם כיום, וקיים סיכוי כפול שיתנדב בעתיד. כך עולה ממחקר שנערך בימים אלה, ע"י מכון גיאוקרטוגרפיה בעבור המרכז הישראלי להתנדבות נוער וצעירים. עוד עולה מהמחקר כי 17% מהצעירים מתנדבים במסגרת התנדבותית כלשהי, ו-2% נוספים מתנדבים תמורת מלגה; שיעור המתנדבים בקרב הסטודנטים הוא פי 2 גבוה יותר משיעורם בקרב הצעירים שאינם סטודנטים.
הגדל

המרכז הישראלי להתנדבות נוער וצעירים

מניתוח הממצאים לגבי הצעירים המתנדבים

 • רוב הצעירים המתנדבים (70%) מתנדבים לפחות פעם בשבוע. כמעט מחצית מהמתנדבים הצעירים (45%) מתנדבים מספר פעמים בשבוע

 • מעל מחצית (53%) מהמתנדבים הצעירים מתנדבים יותר משלוש שעות בכל פעם. בממוצע הצעירים מתנדבים כ 3.3 שעות שבועיות

 • מקום הלימודים, ופנייה ישירה לעמותות הן הדרכים העיקריות להתנדב. 11% ממשיכים את ההתנדבות מתקופת התיכון.

 • הסטודנטים הגיעו למסגרת ההתנדבות בעיקר דרך מקום הלימודים ואילו הצעירים האחרים, הגיעו בעיקר מתוך פנייה ישירה לעמותות, או באמצעות פרסומים שאליהם נחשפו.
   

מניתוח הממצאים לגבי הצעירים הלא מתנדבים

 • לא נמצא חסם משמעותי לחוסר התנדבות. הצעירים ציינו שהם לא מתנדבים, בגלל חוסר זמן (80% בקרב מי שאינו סטודנט ו 64% בקרב הסטודנטים). רק 8% מקרב הסטודנטים ושאינם סטודנטים אמרו שאינם מעוניינים להתנדב.

 • רוב מוחלט (93%) של הצעירים שאינם מתנדבים רואה את בני גילו המתנדבים באור חיובי (31% - אנשים עם לב טוב, 20% תורמים לקהילה, 9% אכפתיים)

 • 31% מהצעירים שאינם מתנדבים מציינים את הרצון להתנדב למען ילדים בסיכון ו21% מגלים רצון להתנדב בתחום החינוך.

 • רוב הצעירים 67% מציינים שהם יתנדבו, לו הייתה קיימת מסגרת שמעניינת אותם.

  מהמחקר עולה בצורה ברורה השפעת ההתנדבות בעבר על ההתנדבות בהווה ועל כוונות התנדבות בעתיד. מקרב אלו שהתנדבו בעבר, נוטים יותר להתנדב גם כיום (24% לעומת 13% מקרב אלו שלא התנדבו בעבר), נכונים יותר להתנדב בעתיד (77% לעומת 63%) וגם בטוח יותר בכך (24% לעומת 16%).

  לסיכום מהמחקר עולות בצורה חדה מספר תובנות שהמרכזיות שבהן: רוב מוחלט של הצעירים מעוניינים להתנדב וכן שלהתנדבות מגיל צעיר ישנה השפעה משמעותית על המשך העשייה ההתנדבותית לאורך כל החיים.

עבור לתוכן העמוד