אמריקה הלטינית כדוגמה
אמריקה הלטינית זקוקה למתנדבים (הגדל)

מרגריטה בריינטוס גרה בשכונת העוני לוס פייטונס, בפרברי בואנוס איירס שבארגנטינה. יש לה 12 ילדיה ובעלה איבד את הזרוע בתאונה. הם פתחו מטבח שמאכיל מדי יום 1,600 ילדים. הבעל שלה שתל ערוגות שמספקות את הירקות. הם מתנדבים מאמריקה הלטינית. מקרה מדהים אבל יחיד במינו? בכלל לא.

בכמה מדינות מפותחות, מתנדבים – אלו שעושים דברים למען אנשים אחרים – מייצרים 5% מהתוצר הלאומי הגולמי בטובין ובשירותים. במערב אירופה, הפעילויות האלו, שמייצרות רווח שאין צורך לשלם עליו, הניבו יותר מ-500 אלף דולר ב-1995; בארצות-הברית, כמעט 675,000 דולר; וביפן 282,00 דולר (לפי נתונים שהתקבלו מאוניברסיטת ג'ון הופקינס). בישראל, מובילה עולמית בתחום ההתנדבות, פעילויות התנדבותיות ייצרו כמעט 8 אחוזים מהתל"ג.

במדינות האלו, התנדבות היא פעילות מאד מכובדת. מתבוננים במתנדבים בהערכה רבה והם מקבלים פרסים מידי נשיאים וראשי ממשלות. ההתנדבות שם היא חלק מחיי היומיום. בארצות-הברית, מאה חברות חתמו לאחרונה על תכנית שתומכת במאמצי ההתנדבות בקהילה של שלושת מיליון העובדים שלהן.

התנדבות אינה מתרחשת באופן ספונטני. קיימים ארגונים ציבוריים שמקדמים פעילות התנדבותית באופן אקטיבי באמצעות זיכיונות פיננסיים, תמיכה מוסדית, סובסידיות משמעותיות ומעל הכל, הענקת מקום נכבד להתנדבות במערכת החינוך.

המקרה של אמריקה הלטינית
בישראל פועלת תכנית "אח גדול", שממומנת מכספים בינלאומיים. התכנית שוכפלה בהצלחה על ידי משרד החינוך בעיר בואנוס איירס ועל ידי מוסדות מצ'ילה, שאפשרו לסטודנטים בשנה ראשונה באוניברסיטה להדריך ילדים בשכונות מצוקה, לתמוך בהם בלימודיהם ולייעץ להם. לפי ההערכות שקיבל הפרוייקט, הוא גרם לשיפור מפתיע בהישגים האקדמיים של הסטודנטים.
 
מחקרים שנערכו בארצות הברית מראים כי מתנדבים צעירים, שמבצעים שירות קהילתי בזמן הלימודים בבית הספר התיכון, יקבלו תמריץ ממוסדות שכאלו. כמה ארגוני מתנדבים הפכו למובילי הדעה העולמית בתחומם – ביניהם אפשר למצוא את גרינפיס, אמנסטי, אוקספם ורופאים ללא גבולות – וכמה מהם אף קיבלו את פרס נובל לשלום.

לאמריקה הלטינית יש פוטנציאל התנדבות עצום שיכול לתרום באופן משמעותי לשיפור המכשולים החברתיים באיזור. 60% מהילדים חיים מתחת לקו העוני, 18% מהלידות נערכות ללא נוכחות צוות רפואי, 20% מהצעירים הם מובטלים והילד הממוצע מבלה 5.2 שנים בבית הספר. בדמוקרטיה, נטל האחריות להבטחת זכויות האזרח הבסיסיות – כולל גישה לתזונה, לבריאות, להשכלה ולתעסוקה – מוטל על המוסדות הציבוריים. התנדבות יכולה להשלים את המוסדות האלו, להרחיב את טווח הפעילות שלהם ולשפר את השקיפות והיעילות שלהם. זהו הון חברתי בפעולה.

התמיכה במוסדות התנדבותיים והתמריצים לגידול ההון החברתי הם זעומים, למרות שארגונים חברתיים מייצרים למעלה מ-2.5% מהתל"ג בארגנטינה ובפרו, כמו גם במדינות אחרות. רבים מן הארגונים האלו זכו לתהילה וכמה מהם זכו לאמונו המוחלט של הציבור: Caritas, AMIA ו- Red Solidario בארגנטינה; Comunidade Solidaria בברזיל; Fe y Alegria באיזור האנדים; El Hogar de Cristo בצ'ילה; ו- Casa Alianzaבמרכז אמריקה. הארגונים האלו מדגימים את הפוטנציאל האדיר של אמריקה הלטינית. הפוטנציאל הזה מתבטא, בין היתר, גם בהיענות האדירה (למעלה מ-5,00 משתתפים ו-900 ארגונים מ-34 מדינות) לוועידה האיזורית שנערכה במאי האחרון בסנטיאגו ואורגנה על ידי ממשלת צ'ילה ועל ידי מחלקת ההון החברתי ב-IDB.
העניין הזה בהתנדבות אינו מפתיע. בניגוד גמור לדימוי הקר המקובל בספרי הכלכלה של האדם כ"אדם כלכלי", ההתנדבות אינה מונעת מאינטרס עצמי כלכלי או מכוח. ההתנדבות היא תוצר של ערכים חברתיים ומודעות חברתית.

ההתנדבות טובה לבריאותך
בסקר שנעשה בפרו ובו נשאלו אנשים מדוע הם מתנדבים, התשובות הנפוצות ביותר היו "הרצון לעזור לאחרים" ו"להרגיש טוב יותר כבני אדם". היסודות התרבותיים של אמריקה הלטינית מלאים בערכים אתיים כאלו. במסורת היודו-נוצרית ובתרבויות באיזור, היכולת לעזור לאחרים היא בסיסית. התנ"ך מצהיר כי זו הפשוט הדרך הנכונה לחיות. והוא מוסיף ומדגיש כי במציאות, מי שעוזר לאחרים עוזר למעשה לעצמו. מחקר עכשווי מאמת את הטענה הזו. במאמר שפרסם לאחרונה רוחס מרקוס, מנהל המחלקה לסנטריה ולבריאות הציבור בניו יורק, הוא מציין כי מתנדבים חרדים פחות, ישנים טוב יותר, סובלים פחות ממתח והם בעלי בריאות כללית טובה יותר. הוא מסכם: הבריאות טובה לבריאות.

לבד מהיתרונות הברורים האלו, ההתנדבות באיזורים כמו אמריקה הלטינית היא בעלת ערך ייחודי. מול פני האינבדואליזם הגובר והאדישות כלפי המאבק בעוני, ההתנדבות שולחת מסר ברור שלפיו כולנו אחראים זה לזה. מול הסבל של ילדים, נשים, קשישים ומעוטי יכולת, ההתנדבות אומרת כי אנחנו לא יכולים עוד לדחות את הפעולה, ואנחנו חייבים לפעול עכשיו, כפי שעשתה מרגריטה בריינטוס. זהו הזמן להעריץ ולתמוך בכל דרך אפשרית בהון החברתי הזה שיכול להוות בסיס לשיקום אמריקה הלטינית.

תרגום: מיטל שרון

לקריאת הכתבה המקורית לחץ כאן

 

עבור לתוכן העמוד