לכבוד יום המתנדב הבינלאומי
הגדל

המתנדבים בעם. נתונים חדשים על דפוסי ההתנדבות בישראל פורסמו בישיבת השדולה לקידום החברה האזרחית שנערך ביום ג' בכנסת לקראת יום המתנדב הבינלאומי ביוזמת מכון לר לניהול התנדבות ביד שרה. 

44% מכלל האוכלוסייה היהודית בישראל מתנדבת, מתוכם 19% בארגונים פורמליים כגון מגן דוד אדום ויד שרה ו- 33% בערוץ לא פורמלי – עם יחידים ומשפחות. את הסקר והמחקר ערך ד"ר חגי כץ עם צוות חוקרים מהמרכז הישראלי לחקר המגזר השלישי של אוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוד עולה כי המתנדבים במסגרות פורמליות מקדישים בממוצע 21 שעות וחצי לעבודה, לעומת קרוב ל- 15 שעות למתנדבים שלא במסגרת ארגונים. רוב המתנדבים פועלים ממניעים חברתיים: הם מאמינים שהעזרה לזולת חשובה או שרואים בהתנדבות דרך למעורבות חברתית. ככל שהקבוצה דתית יותר – כך יש בה יותר מתנדבים. שיעור ההתנדבות מגיע לשיאו בשנות ה- 40 של ישראלי. סך שעות ההתנדבות הוא יותר מ- 400 מיליון שעות התנדבות, כחצי מכך במסגרת ארגונים פורמליים, השווים ל-90,000 משרות מלאות. כל הנתונים מתייחסים לשנת 2006.

לכבוד יום המתנדב הבינלאומי חישבה יד שרה כי אלפי מתנדביה תורמים לחברה בישראל מיליון שעות בשנה. עוד עולה, כי לו נדרשה יד שרה לשלם משכורות עבור פעילות המתנדבים היא היתה משלמת כ- 30 מיליון ₪ - 43% מתקציבה השנתי. ביד שרה מתנדבים כ- 6,000 מתנדבים מכל מגזרי האוכלוסייה ביותר מ- 100 סניפים ברחבי הארץ. המתנדבים ביד שרה באים מכל תחומי הפעילות: בעלי מקצועות חופשיים, בעלי מקצועות טכנולוגיים, עובדי סיעוד ושיקום, אנשי  משק ואחזקה, אנשי חינוך, עובדי כפיים ועוד. בשנה האחרונה סייעו מתנדבי יד שרה ל- 390,000 איש. על פי מדדים של המכון לפריון העבודה והייצור חוסכים מתנדבי יד שרה לקופת המדינה בכל שנה יותר מ- 300 מיליון דולר בימי אשפוז.

בכינוס השדולה הציגה יד שרה נייר עמדה ובו דוגמאות לעידוד ההתנדבות מרחבי העולם הישימות גם בישראל.  לדוגמא: בארה"ב הנשיא בוש מודה למתנדבים על תרומתם באופן אישי בהגיעו בטיסה לערים ברחבי ארה"ב. הוא עשה זאת כבר ל-6,000 מתנדבים. בווילס מעניקים שלושה ימי חופש עם שכר מלא, על מנת לעסוק בפעילות התנדבותית. באוסטרליה הוסיפו בשנת 2006 שאלה במפקד הלאומי שאלה אודות התנדבות. באנגליה מעניקה המלכה את "פרס המלכה לפעילות וולונטרית" במהלך ישיבת פרלמנט ועוד. בכינוס הועלתה דרישה לשנות חוקים שיעודדו התנדבות. בהונגריה חוקק חוק ההתנדבות הכולל את מעמדו, ביטוחו וזכויותיו של המתנדב. בפולין החוק מגדיר את מחויבותם של ארגונים המעסיקים מתנדבים ועוד.

במהלך הישיבה הוצג פרויקט התנדבותי ייחודי של חברת התרופות MSD‏ "האדם במרכז", בו מתנדבים מזה שנה מחצית מעובדי החברה במסגרת יד שרה במסלולי התנדבות מיוחדים שהותאמו לעובדי החברה. הפרויקט הוא ניסיון ראשון מסוגו לשיתוף פעולה בין חברה עסקית ובין ארגון מתנדבים.  

בראש השדולה לקידום החברה האזרחית עומד חה"כ זבולון אורלב. בכינוס השתתפו גם חה"כ אבישי ברוורמן, משה שרוני, ניסים זאב ואורית נוקד, יהודית אינטרקט, מנכ"ל יד שרה, ד"ר ירון סוקולוב, מנכ"ל 'מנהיגות אזרחית', ד"ר ראובן גל ראש המינהלת לשירות אזרחי במשרד ראש הממשלה, מתנדבים ונציגים מארגוני התנדבות.

 

עבור לתוכן העמוד