התנדבות מאריכה חיים!
הגדל

זה ידוע שהתנדבות יכולה לתגמל מתנדבים מבוגרים בהרבה היבטים, אולם מחקר חדש מגלה שהיא אף מאריכה את חייהם! קבוצה של סוציולוגים מאוניברסיטת מישיגן בדקה כיצד משפיעה עבודה בתחום ההתנדבות על קבוצה של למעלה מ-1200 מתנדבים מבוגרים.
המחקר, שפורסם במהדורת אוקטובר 2003 בעיתון Journal of Gerontology: Social Sciences, גילה שהמתנדבים שהפעילות ההתנדבותית הייתה עבורם המשמעותית ביותר היו אלה שסבלו מהעדר מסגרות חברתיות. המעורבות החברתית הכרוכה בהתנדבות סיפקה כנראה את צורכיהם הבסיסיים לפעילות חברתית שהייתה נעדרת בחייהם, ומשמעות זו התבטאה בטווח הארוך בהשפעה חיובית על אורך חייהם ואיכות חייהם.

לא להתפזר

עם זאת, החוקרים מדגישים שלא כל פעילות התנדבותית היא מבורכת. לטענתם, פעילות התנדבותית אינטנסיבית מאוד מבטלת את התגמולים החיוביים בגלל תחושה של מחויבות כבדה התורמת ללחץ. יש אנשים הצוללים לפעילות התנדבותית במידה כזאת שהם זונחים צרכים אחרים שהם חיוניים לאורח חיים בריא. וכך קורה שיותר ממה שהם מועילים לעצמם, הם יוצאים ניזוקים. בנוסף, גילו החוקרים שהתנדבות בארגון אחד עדיפה על פני מעורבות במספר ארגונים. החוקרים לא ציינו הסבר לתופעה הזו.
המחקר באוניברסיטת מישיגן מוכיח כי עבור מרבית המבוגרים, הפעילות ההתנדבותית היא חיובית, בתנאי שהיא מתבצעת במינון הנכון – כלומר, במתינות - ולא באה על חשבון התייחסות לאספקטים אחרים של החיים. זכרו שעדיף גם להיצמד למסגרת התנדבותית אחת מאשר להתפזר על כמה מסגרות.

לחצו כאן לפרסום המקורי באתר "50 פלוס"

עבור לתוכן העמוד