חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
יטי"ב - ידידי טיבט בישראל

YETIV - TIBBET FREINDS IN ISRAEL

עמותת ידידי טיבט בישראל (יטי"ב) נוסדה בשנת 1989, על ידי קבוצה של ישראלים, שפגשו את הטיבטים הגולים, והתרשמה ממצבם ומסיפור חייהם.

בפני הטיבטים עומדים קשיים הכרוכים במאבק כפול ומסובך בגלות: מצד אחד עליהם לקיים את עצמם ואת קהילותיהם הקטנות בכל רחבי הודו בתנאים כלכליים וחברתיים קשים, ומצד שני עליהם להציל את תרבותם הנכחדת על ידי הסינים ולשמרה.

יטי"ב מטרתה הנה לסייע לעם הטיבטי הגולה ולהעלות את המודעות הציבורית בישראל לסיפורה של טיבט. כל פעילות העמותה מתקיימת בתוך קשר ישיר עם הממשלה הטיבטית הגולה, והיענות לצרכים שחבריה מעלים בפנינו.


למה טיבט?

הסיפור הטיבטי הנו סיפור אנושי ולאומי הנוגע לסוגיות החשובות לכל אחד מאתנו: עמידה על זכויות לביטוי והגשמה עצמית ולאומית ללא פגיעה ביריב.
מאבקם זה של הטיבטים מצטיין בכך, שהוא נעשה מתוך ויתור מכוון על שימוש בכוח. לכאורה ויתור זה הוא ויתורם של החלשים, שממילא אינם יכולים למרוד כנגד הסינים, אבל לאמיתו של דבר ויתור זה מקורו באידיאולוגיה מוסרית ואמונה דתית עמוקה הקשורות ישירות לאורח החיים הבודהיסטי, המיוסד על חמלה ועל הימנעות מגרימת נזק.

לסיפור הטיבטי קווי דמיון רבים לסיפור העם היהודי – עם קטן בעל תרבות ודת ייחודיים הנאלץ לגלות מארצו, אשר גם בהיותו בגולה שומר על כיסופיו למולדת, כל זאת תוך כדי שימור ייחודו וזהותו כעם.

המסרים האוניברסליים הבאים מהעם הטיבטי והעם היהודי קושרים את שני העמים יחד.

אם נוסיף לשותפות הגורל גם את הקסם האישי העמוק של הטיבטים, נבין את פשר הרצון לעזור להם המתעורר בליבות ישראלים רבים.


פעילויות יטי"ב:

 • "מוזיאון טיבט" - סיוע בהקמת מוזיאון העם הטיבטי בדהרמסלה שבהודו, המוזיאון היחיד בעולם שמשמר ומתעד את המורשת וההיסטוריה הטיבטית.
 • פרויקט הסיוע לילדים טיבטים - סיוע בחינוכם וכלכלתם של ילדים טיבטים. ילדים אלו, חלקם יתומים, וחלקם הוברחו על ידי הוריהם מחוץ לטיבט הכבושה על ידי הסינים במטרה לזכות בחינוך, שנמנע מהם על ידי השלטונות הסיניים. משפחות מכל העולם "מאמצות", במסגרת פרויקט הסיוע, ילד או ילדה טיבטים, וממנות את לימודיהם וכלכלתם (בעלות של כ30- דולר בחודש).
  לפרטים והצטרפות: אריאל מאור
 • "פרויקט ערבה" – הבאת סטודנטים מהקהילה הטיבטית בהודו לארץ למטרת ללימודים, השתלמויות וקורסים שונים בנושאי חקלאות, בריאות ופיתוח קהילתי.
 • מומחים ומתנדבים - משלוח מומחים ומתנדבים ישראלים לייעוץ ולסיוע לקהילה הגולה בהודו בנושאי פיתוח חקלאי, מחשוב, רפואה, חינוך ועוד.
 • ביקורים - ארגון ביקוריו של הדלאי למה בישראל
 • שיתוף פעולה בינלאומי -השתתפות בפורומים ובמבצעים בינלאומיים של קבוצות תמיכה בטיבט.
 • הסברה ואירועים - פעילויות הסברה ואירועים בנוגע למצב בטיבט, והתרבות הטיבטית.

  פרטים נוספים ניתן לקבל באתר
 • הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד