חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
המרכז לפלורליזם יהודי

המרכז לפלורליזם יהודי" הוקם בשנת 1987, כזרוע הציבורית והמשפטית של "התנועה ליהדות מתקדמת בישראל". הוא פועל לקידום פלורליזם, חופש דת ומצפון, סובלנות, זכויות הפרט וצדק חברתי בישראל, ועושה למען עיצוב חברה המכבדת את כל יחידיה ואת כל קבוצותיה, חברה המכירה בצורך לקיים זה לצד זה ניגודי דעות וריבוי פרשנויות.

עמודי התווך עליהם מושתתת פעילות המרכז הם גישה יהודית ליברלית וערכי הדמוקרטיה, והוא פועל ברוח דרכה של התנועה ליהדות המתקדמת: יהדות רבת פנים התחדשת ברוח הזמן, המשלבת ערכי מסורת עם תפיסת עולם ליברלית של צדק חברתי ושוויון. יהדות המקיימת שוויון בין גברים לנשים בנישואין, בתפילה, בטקסי החגים ובחיי הקהילה.

תחומי פעילות ופרויקטים

  • המחלקה המשפטית: מספקת סיוע משפטי ללא תמורה ליחידים ולארגונים, במקרים של פגיעה בזכות לחופש הדת ופגיעה בזכות לשוויון מטעמי מעמד אישי, גזע, דת, לאום או ארץ מוצא. בנוסף, המחלקה מנהלת מאבקים למען תקינות חלוקת משאבים ציבוריים. פעילותה מהווה מנוף עיקרי לקידום ערכי הפלורליזם השוויון, חופש הדת והמצפון.
  • מרכזי סיוע משפטי לעולים: פועלים מתפיסת עולם של עזרה לזולת, צדק חברתי וזכויות אדם המהווים ערכים מרכזיים במסורת היהודית. רשת המרכזים מסייעת לעולים לממש את זכותם לעלייה ומסייעת להם בפתרון בעיות בהן הם נתקלים בישראל. הנושאים המרכזיים בהם מטפלים אנשי המרכזים הם בעיות בתחום המעמד האישי, בעיות מול הרשויות ובעיות במישור האזרחי.
  • פעילות ציבורית: בשנה החולפת יסדה "התנועה ליהדות מתקדמת" באמצעות המרכז קרן לאחריות חברתית. פעולת הקרן נשענת על עקרונות השוויון במתן סיוע לכל מגזריה של החברה הישראלית, השותפות בשילוב קהילות התנועה בפעילות הומניטרית, ההעצמה במתן סיוע הומניטרי לקבוצות אזרחים המבקשות לשנות את מצבן באמצעות מחאה ציבורית, והאתיקה בהקפדה על כללים אתיים של סיוע המיועדים לשמור על כבודם של מקבליו.
  • מרכז המידע: מאגד בתוכו נתונים בנושאי דת ומדינה וצדק חברתי, בהם קטעי עיתונות, תמלילי שידורי רדיו וטלוויזיה וחומרי עיון נוספים.
  • פרויקטים מיוחדים: "חוגגים בכבוד" - הספקת מזון וסיוע הומניטרי לקראת החגים של הקהילות הדתיות השונות בישראל; כרטיסיית תרבות - הספקת פעולות תרבות ופנאי למשפחות מוחלשות עם ילדים ברחבי הארץ; רשת סיוע חירום הומניטרי למשפחות מהגרי עבודה – הפועלת בשיתוף עיריית תל אביב; קופת "מחאה ציבורית" - תומכת לקבוצות אזרחים הפועלות לשיפור המצב החברתי בישראל ולמיצוי זכויותיהן.

 

ליצירת קשר:
יפו 33 , ירושלים, 91319
דוא"ל:
irac@irac.org
למעבר אל אתר המרכז לחצו כאן.

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד