חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
קשב

מרכז "קשב" הוקם לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל על-ידי קבוצה של אנשי רוח, משפטנים, אנשי אקדמיה וציבור, במטרה להגן ולקדם את ערכי הדמוקרטיה בישראל. הארגון חוקר ואוסף באופן שיטתי מידע על מגמות של דה-לגיטימציה כלפי מוסדות הדמוקרטיה, על גופים המחזיקים באידיאולוגיה ובפרקטיקה אנטי-דמוקרטית, על הסתה ואלימות על רקע אידיאולוגי ועל תפקוד התקשורת בישראל. החומר נאסף ומנותח לשם הכנת תחקירים, דוחות ודפי מידע.

"קשב" אינו קשור לגוף מפלגתי כלשהו, והוא מבסס את פעילותו על תרומות בלבד. הגופים העיקריים התומכים בפעילות המרכז הם "הקרן החדשה לישראל", האיחוד האירופי ואחרים.

תחומי פעילות ופרויקטים

  • פרויקט "מעקב תקשורת - גם מילים יכולות להרוג": פרויקט ארוך טווח המשותף ל"קשב" ולארגון "מפתאח" הפלסטיני, שהושק בראשית 2005. מטרתו היא להביא לשינוי דפוסי השיח והסיקור התקשורתי בישראל ובתחומי הרשות הפלסטינית שמבטאים דעות קדומות, הסתה והשמצה, הטייה, דה-לגיטימציה ודה-הומניזציה כלפי הצד האחר. זהו ניסיון ראשון לניטור דפוסי הסתה וסיקור פסולים בתקשורת, תוך שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני.
  • מעקב וניטור יומיומי של התקשורת: "קשב" עוקב באופן יומיומי אחר הדיווחים בכלי התקשורת המרכזיים בישראל, ובוחן את אופני הסיקור של נושאים הקשורים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. המעקב מתבסס על מתודולוגיה ועל נושאי בדיקה מוגדרים, ומפעיל מנגנוני פעולה מול מערכות התקשורת במאמץ להביא לשינוי דפוסי סיקור פסולים. במקביל, מקיים באופן דומה ארגון "מפתאח" הפלסטיני מעקב אחר התקשורת הפלסטינית.
  • פרסום דוחות תקופתיים ותגובה יומיומית: שני הארגונים מפרסמים במקביל דוחות תקופתיים בעברית, ערבית ואנגלית, הכוללים ממצאים וניתוח של הסיקור התקשורתי בנושא נבחר אחר. במקרים של סיקור פסול או בעייתי מגיבים הארגונים באמצעות פנייה ישירה לעורכים ולכתבים, או פרסום והעלאת הנושא למודעות ציבורית.
  • פעילות חינוכית וסדנאות: במסגרת הפרויקט יתקיימו סדנאות לעורכים ולעיתונאים, במטרה להעלות את מודעות אנשי התקשורת לדפוסי סיקור בעייתיים. בסדנאות יוצגו, בין השאר, ממצאי המעקב, ויוצעו אופני סיקור אלטרנטיביים. סדנה שנתית משותפת לשני הארגונים תתקיים לשם דיון בעבודת המעקב בשני הצדדים, ויתקיימו מפגשים בין עיתונאים ישראלים ופלסטינים.

 

ליצירת קשר:
אבן שפרוט10, ירושלים
טלפון:  02-5672002     
פקס:  
02-6221127
דוא"ל:
info@keshev.org.il
למעבר אל אתר העמותה לחצו כאן.

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד