יום התרמה ארצי -אקי"ם

אקים ישראל היא ארגון הורים המייצג כיום ציבור של כ-30,000 אנשים עם פיגור שכלי  בישראל, וכן את משפחותיהם.

 

אקים היא מלכ"ר המתקיים מתרומות המתקבלות מהארץ ומהעולם ונעזר לשם כך באגודת ידידים בארץ ובאגודות ידידים ברחבי העולם.

 

אקים הוקמה בשנת 1951 ע"י מתנדבים: הורים לאנשים עם פיגור שכלי  ואנשי מקצוע, במטרה לייצג את האנשים עם פיגור שכלי בישראל ולקדם שירותים עבורם.

 

אקים פועלת באמצעות עשרות סניפים מקומיים ואזוריים בכל רחבי הארץ ובכל המגזרים וכן באמצעות עשרות ועדי הורים במעונות הפנימייה. גופים אלה מופעלים בעיקר על-ידי מתנדבים: הורים ואחרים. הסניפים מונחים באמצעות עובדים סוציאליים, הפועלים במסגרת המחלקה לעבודה סוציאלית. חלק מהסניפים מפעילים את פרויקט ה"תעסוקה בדרך אחרת", בשיתוף עם הביטוח הלאומי.

 

במשך שנות קיומה, פועלת אקים לקידום זכויותיהם של האנשים עם פיגור באמצעות חקיקה  ובאמצעות פיתוח חלוצי של מודלים לשירותים, להם נזקק האדם עם הפיגור לאורך כל חייו, שירותים שחלקם אומצו על-ידי הממסד והפכו לחלק אינטגראלי ממערך השירותים לטיפול באדם עם פיגור שכלי, ואף עוגנו בחקיקה. לדוגמא: מכוני התפתחות הילד בצמוד לבתי החולים ולקופות החולים; פעוטונים לילדים מתחת לגיל חינוך חובה; חוק החינוך המיוחד מגיל 3 עד גיל 21; מערכי דיור חוץ-ביתי במסגרת הקהילה: הוסטלים ודירות; נופשים לאנשים עם פיגור; נופשונים המאפשרים למשפחות הפוגה מהטיפול היום-יומי; מועדונים לשעות הפנאי; פעילות ספורט ענפה; תיאטרון ואמנות; ועוד...

 

אקים יזמה והקימה ועדי הורים במעונות הפנימייה וועד הורים ארצי, כדי לקדם ולשפר את איכות חייהם של הדיירים. כמו כן דואגת אקים למינוי אפוטרופסים לאנשים עם פיגור כדי לדאוג לענייניהם, בין מתוך משפחותיהם ובין על-ידי הקמת עמותת "אקים לאפוטרופסות", המקבלת על עצמה את האפוטרופסות על כל האנשים עם פיגור שכלי שבני משפחותיהם אינם מסוגלים מסיבות שונות למלא את התפקיד. אקים פועלת כדי לתת ביטוי לרצונותיו של האדם עם פיגור באמצעות טיפוח הסינגור העצמי. בתחום השירותים לאדם עם הפיגור השכלי, פועלת אקים בשיתוף פעולה הדוק עם האגף לטיפול באדם המפגר שבמשרד העבודה והרווחה.

 

בתחום החקיקה והמשפט, דואגת אקים ליזום חוקים שנועדו להבטיח את זכויותיהם של אנשים עם פיגור שכלי ולנקוט צעדים לאכיפתם, כאשר הרשויות מתרשלות בכך. דוגמאות לכך ניתן למצוא בדף המחלקה המשפטית.

 

אקים משמשת גם כגוף מייעץ, מלווה, מנחה ותומך לאנשים עם פיגור ולבני משפחותיהם. לשם כך פתחה אקים קו תמיכה וסיוע של מתנדבים, "הורים למען הורים", המאויש על-ידי הורים ובני משפחה אחרים הקשובים לצרכיהם של הפונים. בצד קו התמיכה והסיוע פועל (במסגרת פורטל "תפוז") פורום אינטרנט של משפחות אנשים עם פיגור שכלי.

 

אקים מייצגת את מדינת ישראל בגופים ובפורומים בינלאומיים בתחום הפיגור השכלי.

 

לצורך ביצוע עבודתה היום-יומית באופן יעיל, הקימה אקים, בנוסף למחלקות המקצועיות, גם מחלקות תומכות: מחלקת דוברות, יחסי ציבור וגיוס משאבים; מחלקת אקים שירותים; ומחלקת משאבי אנוש והדרכה.

 

ב 9.1.07 יחול יום ההתרמה הארצי.

הציבור מוזמן לתרום ברוחב לב.

 

 


תאריך 9/01/2007
מיקום כל הארץ
מארגן האירוע אקי"ם
עבור לתוכן העמוד