כנס בנושא המאבק נגד מופעים עם בעלי-חיים בבתי-ספר ובגנים

ביום ו' 27/4/07, החל מהשעה 9:00 בחט"ב "רנה קסין", רח' קרל נטר 40 (שכ' מעלות דפנה), ירושלים יתקיים כנס תלמידים/ות פתוח עם צלם העיתונות ירון קמינסקי בעקבות ספר צילומיו החדש "ראיתי חיות עצובות" – על חיות בר בקרקסים, והקוסם ישראל קליוסטרו – יוזם קמפיין "יונים סובלות בסתר" – על הפגיעה בבעלי-חיים במופעי קוסמות המפגש יתקיים במסגרת פרויקט "שימו סוף לבידור אלים" בחט"ב "רנה קסין" (מעלות דפנה).

מדובר בפעילות תלמידים/ות שהחלה בקידום קמפיין מקומי לאיסור כניסת קרקסים עם בעלי-חיים לירושלים, והמשכה הצטרפות בתי-ספר נוספים לקריאה לאסור מופעים עם חיות בכל מקום בארץ. בשבועות האחרונים נחשפו בתקשורת נהגים אלימים הנפוצים בקרב מפעילי מופעי קוסמות עם בעלי-חיים. זאת, בנוסף לתיעודים המצטברים על הפגיעה בחיות בהצגות ככלל, דוגמת קרקסים, ובסוגים שונים של תערוכות, תחרויות וכ"ב, אמורים להדליק "אור אדום" חד-משמעי בקרב מערכת החינוך. עבור קיומם של מופעים ותצוגות כאלו, בעלי-החיים בהכרח נפגעים וחווים סבל רב: די בכליאה, בהובלה או בהיטפלות הגופנית המתמדת לחיה, כדי להצביע על כך. לזאת מתווספים בחלק מהענפים גם האילוף – עד דרגות התאכזרות גבוהות מאוד, הכרחת החיה לבצע פעולות גופניות לא טבעיות עבורה, הטלת מומים ועוד. יום אחד תלמיד יכול להשתתף בשיעור על חשיבות ערכי 'צער בעלי-חיים' ויום אחר להיתקל במופע עם בעל-חיים, שהוא למעשה התעללות בחיה, בדיוק באותה מסגרת בית-ספרית, והכול תחת לגיטימיות ממוסדת. מכך הוא עלול להבין שאין ממש רע בנוהג כזה.

ישראל קליוסטרו: "אני חש עלייה משמעותית במודעות של הדור הצעיר לאמת המרה שמאחורי מופעים אלו, ונתקל בעוד ועוד ילדים וילדות ונוער המעוניינים לפעול לטובת החיות. אבל ללא המשך ההסברה והמחאה, ילדים רבים יוותרו בורים. ילד אינו מבין לרוב, שמדובר בהתעללות, למשל שהיונה נמחצת או שהדג נפצע קשה. ועדין לצערי, נפוץ למדי בקרב קייטנות, גנים, מרכזים קהילתיים ובתי-ספר יסודיים, למשל, להזמין גם מופעים עם בעלי-חיים. יש לספק לתלמידות ולתלמידים מידע כנה וחובה לאסור קיום מופעים עם חיות, לפחות במסגרת פעולות של בתי-ספר, גנים ומרכזים קהילתיים, אחרת בעלי-חיים ימשיכו לסבול."

רעות כהן, תלמידת חטה"ב "רנה קסין" (מעלות דפנה): "צריך להחרים כל מופע, תערוכה או תחרות עם בעל-חיים."

תקנות "צער בעלי-חיים" בעניין מופעי בידור, משופרות ביותר ביחס לגלגוליהן הקודמים, אך עדיין פרוצות מספיק בכדי לאפשר בפועל מצב של מתן היתרים להצגות ולתערוכות רבות עם בעלי-חיים, וזאת על-אף העינוי הרב המובנה בן. גם לא נראית באופק הישראלי מערכת אכיפה רצינית שתעקוב מקרוב אחר המתרחש, וגם בשל כך תצוגות רבות מתקיימות "מתחת לאף" ללא היתר חוקי.

להתקשרות: ליאת/אסנת 052-4662834


תאריך 27/04/2007
מיקום חט"ב "רנה קסין", רח' קרל נטר 40 (שכ' מעלות דפנה), ירושלים
מארגן האירוע פרויקט "שימו סוף לבידור אלים"
עבור לתוכן העמוד