העירייה הרסה מרכז חלוקת מזון
הגדל

מרכז לחלוקת מזון לנזקקים בכפר שלם עומד להפסיק את פעילותו, זאת לאחר שעיריית תל אביב הרסה את המבנה בו פעל. בעיריה אומרים כי המבנה, ממנו חולק מזון לכ-200 משפחות מדרום העיר, נבנה ללא היתר ונהרס בצו בית משפט.   

נכון להיום, בעל מרכז החלוקה, שלמה עורקבי, נאלץ לחלק את המזון מחצר ביתו. אבל הבעיה היא שבחצר אין מספיק מקום למזון והגשמים מאיימים להרטיב את הסחורה. עורקבי אמר השבוע בכאב כי "אם לא יימצא פתרון מהיר, ניאלץ להפסיק את פעילות המרכז. המבנה שנהרס היה קיים כבר עשרות שנים ואפילו שילמנו למישהי שתסדיר את חוקיותו, אבל בדיעבד הסתבר שהיא הונתה אותנו. עכשיו היא בכלא ואנחנו עלולים לקפל מפעל חיים".


מדי יום שישי נהגו להגיע למרכז החלוקה כ-200 משפחות מהאזור, בהן צברים, עולים חדשים, קשישים וחולים. הנזקקים היו יוצאים מהמקום כשבידיהם שקיות עמוסות מצרכי מזון, שנארזו וחולקו על ידי חניכי השירות של "אחרי" והקרן לידידות.

עורקבי מספר בצער כי תכנן ביחד עם אשתו להעביר את שנות הפנסיה בעשיית מצוות, "אבל מי היה מאמין שמרכז חלוקת מזון בדרום תל אביב, שהוא לא איזה נכס נדל"ני במרכז העיר, ייהרס בצורה שרירותית וללא חלופה? בינתיים ההרס במקום שהיה מבנה נשאר ללא ייעוד ואנשים עלולים לסבול מחרפת רעב".

רכזת ההסברה של אחרי, הדס לב-צור, מספרת כי גם המתנדבים שעבדו במקום כואבים את ההרס: "נורא עצוב לנו על המהלך של העיריה. ממה שאני ראיתי שם, היו במבנה שתי קומות מאוד קטנות ולא כמו שהעיריה תיארה. בסך הכל מדובר בחדרון מסוים שנעשה בו שימוש לצורך מעשה שהוא מצווה. למעשה, גופים פרטיים עושים את מה שהמדינה לא מסוגלת לספק, ועכשיו העיריה הורסת במקום לעזור ולמצוא מקום חלופי.

"המקום נהרס לפני כחודש, בעיתוי הכי גרוע שאפשר. בגלל הגשם מנסים בעלי המרכז למצוא פתרונות אכסון וזה מאוד קשה להם. הם מכניסים את כל המזון לתוך הבית ולמקרר ומה שקורה זה שהמשפחה מתגוררת בתוך מרכז המזון, וזה לא הכי נעים שבעולם. הכי נורא זה אם לא יימצא פתרון ויסגרו את המקום".

בימים אלה מנסה עורקבי למצוא מבנה חלופי: "כואב לי הלב לזרוק לפח פרויקט של שש שנים, ומי יודע מה יעלה בגורלן של המשפחות". עזרה ולתרומות ניתן לפנות בטל': 054-4371396, 054-4371397, 03-571397.


העיריה בתגובה: "תהיה המטרה ברוכה אשר תהיה, היא אינה יכולה להתבצע בדרך שאינה חוקית. על כן הורה בית המשפט להרוס את המבנה הלא חוקי, זאת לאחר ארכה ממושכת שהעניק לבעלים להסדיר את הרישיון מתוך ניסיון ללכת לקראתם". 

עבור לתוכן העמוד