ג'וינט ישראל זכה בפרס ישראל בתחום מפעל חיים
הגדל

שרת החינוך יולי תמיר, הודיעה היום יום ראשון 25 מרץ 2007 למנכ"ל ג'וינט ישראל ארנון מנטבר כי ג'וינט ישראל זכה בפרס ישראל בתחום מפעל חיים תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, יחד עם הגבעטרון, דב לאוטמן ופרופסור אליס שלוי.

חבר השופטים:

יו"ר פרופ' יחזקאל טלר, חבר ד"ר דוד אלכסנדר,חברה גב' מירלה גל, יועץ השרה לפרסי ישראל פרופ' דב גולדברגר, הממונה על פרסי ישראל גב' חיה הורביץ

ג'וינט ישראל נימוקים: ג'וינט ישראל הוא ארגון המונע ע"י שליחות ומומחיות בלתי מעורערים בקידומה של החברה בישראל. החזון, המטרות והיעדים של הג'וינט שואבים את כוחם בתפיסה חברתית הומניטרית ושוויונית ומהשאיפה להשפיע באופן ישיר ועקיף על חייהם של אנשים אזרחי המדינה, יהודים ולא יהודים, דתיים וחילונים, עולים וותיקים, מהרבדים החלשים יותר והפגועים בחברה. ג'וינט ישראל הוא זרוע של הג'וינט העולמי שהוקם בשנת 1914, תחילה כדי לסייע לאנשי הישוב הישן בארץ ובהמשך כארגון יהודי עולמי המחויב לסיוע להצלת יהודים במצוקה בכל רחבי העולם. ג'וינט ישראל פועל בתיאום מלא עם ממשלת ישראל והשלטון המקומי מתוך הבנה והכוונה לסייע לממשלה בקידום רעיונות, תוכניות ושירותים למען החברה בישראל. מאז הקמתו הג'וינט מעורב בפיתוח שרותים לאוכלוסיות במצוקה בעיתות שלום ובעיתות משבר. הג'וינט נרתם לכל משימה ובכל עת למען רווחת החברה בישראל. על כל אלה מצאה ועדת השופטים את ארגון ג'וינט ישראל ראוי לפרס ישראל בתחום של מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת תשס"ז.

ארנון מנטבר, מנכ"ל ג'וינט ישראל: " הג'וינט פעל וממשיך לפעול לחיזוק חוסנה של החברה בישראל מתוך מחויבות ודאגה. אני גאה בג'וינט ישראל ובעובדיו שבמסירות ובאהבה לעשייה פועלים בשטח יום יום.

תרומתה של הקהילה היהודית האמריקאית ובעיקר הג'וינט העולמי מאפשרת לנו פעילות זו, וכן השותפות שלנו עם הממשלה, הרשויות המקומיות והעמותות השונות".

פעילות הג'וינט בישראל מאז 1914 ועד היום. מברק קצר, שכלל בקשה לסיוע בהשגת כסף ומזון, שנשלח לפני 90 שנה על ידי נציגי הישוב היהודי, שהיה נתון במשבר כלכלי קשה לקונסול ארצות הברית בירושלים הניח, מבלי ששולחיו ידעו על כך, את היסודות לפעילותו של הג'וינט בארץ ישראל.

1914 - קבוצת מתיישבים יהודים בפלשתינה פונה לקונסול ארה"ב בירושלים בבקשת סיוע להשגת כסף ומזון. המברק מועבר לשגריר ארה"ב בקושטא הנרי מורגנטאו, יהודי בעצמו, המעביר את הבקשה ליהודי ארה"ב. הבקשה נענית במהירות ותוך זמן קצר נאסף סכום של 50,000 דולר (בשווי אותם ימים) המועבר לארץ כסיוע ראשוני בהקלת המצוקה הכלכלית. פעולה זו מביאה להקמתו של ארגון הג'וינט העולמי שנוסד ב-27 לנובמבר 1914.

מרץ 1915, בעקבות דיווחים על הרעב השורר בארץ, שלח הג'וינט את הספינה "וולקן", שעל סיפונה 1,000 טונות של מזון (בעיקר קמח, אך גם אורז, סוכר, תה וקפה) וכן תרופות, בשווי כולל של כ-100,000 דולר (בשווי אותם ימים). בספטמבר 1915 החל הג'וינט לתמוך באופן קבוע במטבחים הציבוריים שהוקמו בירושלים על-ידי נתן שטראוס והגב' תרזה דרייפוס.

בפברואר 1916 שולח הג'וינט לארץ-ישראל את האונייה "סטרלינג", כשעל סיפונה תרופות וציוד רפואי. בשל האמברגו שהוטל על נמלי אויב נדחתה הגעת האנייה לנמל יפו עד להתערבותו של שגריר צרפת בארצות-הברית ג'ין יוסרנד, שאפשרה את עגינת האונייה ופריקת הציוד.

1917הג'וינט נרתם לסייע בתחום הבריאות והסניטציה באמצעות היחידה הציונית לרפואה. הפעילות של יחידה זו היוותה בהמשך את הבסיס להקמתה של הדסה בין הגופים שבהם תמך הג'וינט בשנים אלו וגם לאחר מכן ניתן לציין את: בית החולים הדסה, מרכז הבריאות שטראוס, בתי החולים שערי צדק ועזרת נשים בירושלים, בית חולים לחולי עיניים בירושלים ובית החולים ביפו. באותה שנה מייסד הג'וינט קופת מלווה הפועלת על בסיס פילנתרופי ומעניקה הלוואות ליהודים אשר מצבם לא אפשר לקבל הלוואה ממקורות אחרים.

1919 הג'וינט מייסד "הוועד המיוחד למען יתומי פלשתינה". מ-1917 עד 1919 הוציא הג'וינט בפלשתינה 1,585,250 דולר. בין האישים שעמדו בראש הוועדים המקומיים בארץ, אשר זכו לסיוע מידי הג'וינט, ניתן להזכיר את ד"ר ארתור רופין באזור יפו ותל-אביב ואת אהרון אהרונסון באזור חיפה.

1920 הג'וינט מייסד את הסניף הראשון שלו בפלשתינה לנציג הג'וינט מתמנה ד"ר פול מונה שאחראי גם על הפעולות בסוריה.

1921 - מוקמת היחידה לחקר המלריה שפעלה עד 1931.

1922 – הג'וינט מקים עם גופים נוספים את הבנק המרכזי למוסדות שיתופיים בארץ ישראל. עיקר פעילותו נעשית מול גופים חקלאיים. בין השנים 1922-1943 העניק

בנק אשראי בסך 17 מיליון דולר.

1926 – כשנה לאחר היווסדה של האוניברסיטה העברית בירושלים אשר נשיאה היה לייב מגנס אשר היה גם ממקימי הג'וינט מסייע הארגון בהקמת המחלקה לחקר היגיינה ובקטריולוגיה. בין השנים 1934-1944 מקצה הג'וינט כ-115,000 דולר לקליטת אנשי אקדמיה שברחו מאירופה ביניהם מרטין בובר וישעיהו ליבוביץ.

1942 – משנה זו ואילך משקיע הג'וינט משאבים גדולים בסיוע ליהודי עדן הג'וינט ממן את אחזקתם במחנות בהם שהו, משלם את עלות השליחים מהארץ הפועלים שם ומסייע במימון העלאתם ארצה.

באותה שנה מעביר הארגון 200,000 דולר לסוכנות עבור משפחותיהם של חיילים יהודים שגויסו לצבא הבריטי. מכתב תודה מתקבל מדוד בן גוריון.

1945 – הג'וינט מסייע לשארית הפליטה באירופה, באמצעותו נשלחים לניצולי השואה תשמישי קדושה ודואג לרווחתם של היהודים המקבלים סרטיפיקטים בדרכם לערי הנמל.

1945-1946 – הג'וינט מסייע לאנשי ארגון הבריחה באירופה כספית ולוגיסטית.

הג'וינט מפעיל במחנות המעצר בקפריסין מערך רפואי וחינוכי ושולח לשוהים שם תוספות מזון בעקר לנשים וילדים.

1948 – הג'וינט מפנה תקציבים מיוחדים למימון הצרכים המיוחדים לטובת הדינה שזה עתה קמה.

הג'וינט בשיתוף הסוכנות היהודית מארגן ומסייע במימון העלאת יהודי תימן לארץ – מבצע "מרבד הקסמים" המכונה על ידי העולים עצמם "על כנפי נשרים".

1949 – הג'וינט מסייע לבקשת ממשלת ישראל בהקמת מוסדות מלבן במטרה לספק שירותים חברתיים ורפואיים לזקנים נכים ומוגבלים בקרב העולים הרבים שהגיעו ארצה.

1950 – הג'וינט מתגייס לטובת ילדים נכים – מסייע להקמת אלי"ן בירושלים ולאגודת אילן – איגוד ישראלי לילדים נכים.

1958 – הג'וינט שותף להקמתו של בית ספר לעבודה סוציאלית ע"ש פול ברוואלד באוניברסיטה העברית בירושלים.

1962 – הג'וינט ממלא תפקיד מרכזי בהקמת מיח"א האגודה הישראלית לילדים חרשים ונכים.

1964 – בסיוע הג'וינט מוקמת אקי"ם.

1967 – הג'וינט מסייע בהקמת שמע האגודה לחינוך ולשיקום ילדים ובני נוער כבדי שמיעה.

1968 – מוקמת "אשל" האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן ע"י ג'וינט מלב"ן וממשלת ישראל. הקמתה של אשל משקפת גישה חדשה בטיפול בזקנים המבוססת על פיתוח שירותים מקיפים עבור אוכלוסיה זו.

1969 – הג'וינט שותף להקמת רשת מרכזים קהילתיים – לימים חברת המתנ"סים.

1971 – הג'וינט בשיתוף האוניברסיטה העברית מייסד את המרכז ע"ש ד"ר יוסף שוורץ להכשרת כח אדם בכיר לעבודה קהילתית.

1974 – הג'וינט פותח את מכון מאירס-ג'ונט-ברוקדייל למחקר יישומי בשירותי החברה בישראל במטרה לשפר את שירותי הרווחה בישראל באמצעות מחקר מעמיק וכדי לסייע בהגדרת הצרכים החיוניים באיתור מענים הולמים. (שותפות עם ממשלת ישראל).

1976 – מוקם ג'וינט ישראל אשר מקום מושבו נקבע בגבעת ג'וינט בירושלים.

1982 - הג'וינט מסייע בהקמת המרכז לחקר מדיניות חברתית - מרכז טאוב. המרכז הוא מכון מחקר בלתי תלוי המסייע לקבוע את חלוקת תקציבי ברווחה בישראל.

1984 – הג'וינט מייסד בשיתוף ממשלת ישראל את אלכ"א האגודה לקידום ולפיתוח כח אדם בשירותים בישראל במטרה לשפר את איכות השירות הציבורי בישראל.

1985 – ג'וינט ישראל מסייע בקליטתם של עולי "מבצע שלמה.

1991 – הג'וינט שותף מרכזי בהעלאתם של עולים חדשים מאתיופיה במסגרת "מבצע שלמה.

1998 – הג'וינט יוזם שותפות משולשת עם ממשלת ישראל והפדרציה היהודית בניו יורק בהקמת אשלים – העמותה לתכנון ולפיתוח שירותים לילדים ונוער בסיכון ובני משפחותיהם.

1999 – הג'וינט יוזם ומתחיל להפעיל את תכנית "פאקט"pact –Parents and Children Together תכנית שבאה ליצור תנאים אשר יקדמו עד כמה שניתן את אי שיוויון ההזדמנויות בכניסתם של הילדים האתיופים למערכת החינוך. כיום פועלת התכנית ב-11 ישובים ומשתתפים בה כ-7,500 ילדים בגילאי 0-6. לתכנית שותפים משרד החינוך, רשויות מקומיות וקהילות יהודיות בצפון אמריקה.

2002 - הג'וינט שותף מרכזי בהפעלת ה"חוויה הקיצית" במסגרתה זכו מאות אלפי ילדים נזקקים בישובים מוכי טרור להשתתף בקייטנות הקיץ. הכסף גויס במגבית חירום מיוחדת של איחוד הקהילות היהודיות בארה"ב.

2003 – נשיא המדינה מר משה קצב יוזם את התכנית "בשיבה טובה" לסיוע לנזקקים בקרב הזקנים בישראל ופונה לג'וינט לרכז את הפעלתה. הג'וינט באמצעות אשל נענה לבקשה.

2004 – כנסת ישראל מציינת ביום מיוחד מלאת 90 שנה לארגון הג'וינט.

2005 - הג'וינט מקים מיזם תעסוקה חדש תב"ת – תנופה בתעסוקה, בשיתוף ממשלת ישראל. מטרת המיזם להתמודד עם החסמים לשילוב אוכלוסיות חלשות בשוק העבודה ומיועד לאוכלוסיות שלא היו עד היום חלק משוק העבודה.

2006 – ג'וינט ישראל נרתם לסייע לאוכלוסיות החלשות באזורי קו העימות בעת מלחמת לבנון השנייה, במימון איחוד הקהילות היהודיות בארה"ב. הפעילות כוללת, בין היתר, סיוע לקשישים, אנשים עם מוגבלויות, ילדים בסיכון ובני משפחותיהם, הפעלת תוכניות באמצעות מתנדבים במקלטים, ועוד.

"שיקום הגליל" – הג'וינט נרתם למאמץ הלאומי של שיקום הגליל באמצעות ייזום תוכניות ופעילויות שמטרתן חיזוק המערכת הארגונית-חברתית של הישובים, תוך מתן דגש על חיזוק האוכלוסיות החלשות.

על כך זיכה חבר השופטים את הג'וינט בפרס ישראל.

עבור לתוכן העמוד