מבצע "קמחא דפסחא" תשס"ז בדימונה
הגדל

עמותת "לדימונה מלב אל לב", עמותה דימונאית על טהרת ההתנדבות והנדיבות. זוהי עמותת המתנדבים הגדולה ועתירת - המשאבים, והידועה ביותר בדימונה (מאז 1999), למרות שאף אגורה שחוקה לא הוצאה על סעיף פרסום ויח"צנות. מתנדבי "לדימונה מלב אל לב" מגיעים מכל הרבדים של המרקם החברתי- קהילתי בדימונה, מכל הגילאים, המגזרים העדות והמעמדות. הפסיפס הססגוני של ההתנדבות הנלהבת כולל נשים וגברים, נוער ומבוגרים," חילונים" ו"מסורתיים" ו"דתיים" ו"חרדים" וותיקים ועולים. המתנדבים (או הוריהם) נולדו במרוקו ובארגנטינה, בטוניס ובצי'לי, בהודו ובאוזבקיסטן, בתימן ובצרפת, באלזי'ר ובאוקראינה, בעיראק, וברומניה, וגם בישראל.

למבצע "קמחא דפסחא" תשס"ז התנדבו שכם אחד, יד-ביד וכתף-אל כתף לאריזת מעל ל- 700 "סלי מזון", אקדמאים, בעלי "מקצועות חופשיים", שמאלניים מושבעים ותלמידי "ישיבות ההסדר", מפוטרים- מובטלים אמהות( ואבות!) חד- הוריים ונכים, כלומר אנשים המשתייכים בעצמם לאוכלוסיות הנזקקות לתרומת מצרכים לפסח !

כל מצרכי המזון , שחולקו ביד רחבה, כשרים לפסח בהשגחת הרבנות, אבל היה גם מסלול חלוקה נפרד של מוצרים, הנושאים תוויות הכשר לפסח של הבד"ץ, לרווחת נזקקים חרדים (מישיבות ו"כוללים" "מזרחיים" ו"אשכנזים" גם – יחד ).

צוות האחראים על הרישום כלל, בין השאר, בעלים של סוכנות – ביטוח משגשגת בדימונה, אלמנה מבוגרת השורדת, בקושי, מ "קצבת שאירים" (שסייעה גם כמתורגמנית לרוסית), ושתי עקרות בית מובטלות , ש"פרנסתן" על "קצבת-נכות". צוות פורקי ארגזי- המצרכים, כלל מנהל של חברת- משאיות מבוססת, לצד פועל "המשקם" מבורך בילדים, בלא עין- הרע.

השאיפה ל"קהילתיות" מתממשת בדימונה, במובן הנעלה ביותר של הביטוי: קהילה רבגונית, המתנדבת למען כל הנצרכים בקהילה. כל שפע המשאבים הושגו מתרומות. המבצע נוהל אך ורק בהתנדבות. כל שקל תרומה הוא שקל , נטו, לנזקקים. העמותה לא ביקשה, ולא קיבלה, אף אגורה מן העירייה. מחסן המזון הוא נכס של העירייה, שהועמד לרשות הפעילות המבורכת, בנוסף למחסן בגדים, בעיבורה של העיר דימונה, שהינו נכס של הקריה למחקר גרעיני, והושאל, חינם אין כסף לעמותה.

ההובלה ההתנדבותית במשאיות, היא תרומת נהגים ובעליֹ משאיות, שיצאו מן הערבה לכיוון גוש דן, או חזרו ממרכז הארץ ומצפונה, לכיוון ים המלח.
מקררי ההקפאה העמוקה במחסן, נתרמו ("יד שנייה"), על ידי סוחרים נדיבים בדימונה, ש"חיסלו" בית עסק, או שהחליפו ציוד ישן ותקין, בציוד קירור שעיצובו אופנתי יותר.

לצד חלוקת מזון ומוצרי בית חיוניים, עוסקת העמותה גם בפעילות קהילתית מגוונת, ממסיבות בת/בר-מצווה לילדי- מצוקה, עד טיולים לאוכלוסיות נזקקות "רגילות", בשילוב אוכלוסיות "מיוחדות" (לקויי- שכל, נפגעי נפש, נכים פיזית וכן ילדים, נוער ומבוגרים המתמודדים עם בעיות ריגושיות, התנהגותיות או חברתיות).

כל הפעילות הענפה מתבצעת, כאמור, על טהרת הנדיבות וההתנדבות, תוך שימת דגש חזק על הפעלת מתנדבים מקרב הקהילה עצמה.

" לדימונה מלב אל לב" חוזרת ומוכיחה, כי הכלי היעיל ביותר, האפקטיבי ביותר והזול ביותר (עלות: אפס ₪...) להעצמת אוכלוסיות "מוחלשות" הוא ..."גיוסם" לשעות ארוכות, מאומצות ומפרכות של התנדבות !

שיטת העצמה קהילתית זו הוכיחה את עצמה גם לגבי "נוער בסיכון גבוה", "נגמלים"- טריים מהתמכרויות לחומרים פסיכו- מוטוריים", ועוד.

לאחרונה, לקראת שנת אירועי- העשור לעמותה, הוקמה קרן מלגות לתלמידים בת רבבות ₪. הוגשה בקשה לרשם העמותות, ועם קבלת אישורו, תתחיל וועדת- הקרן בפעולה. הוועדה מורכבת מאישים בלתי- תלויים, ביניהם שני פרופסורים- מתנדבים. מטרת הקרן היא העצמה של תלמידים (מגיל הגן עד האקדמיה).

תלמידים משכבות המצוקה זכאים למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם, אין הצדקה, מוסרית- חברתית ל"חסמים" בולמי-קידום, הנובעים ממחסור בכמה מאות (או כמה אלפי) שקלים לתלמיד.

תרומות ניתן להפקיד בחשבון מס' 53461 סניף בנק הפועלים מס' 632 דימונה, או לשלוח לפקודת "לדימונה מלב אל לב" כתובת: ת.ד. 1164 דימונה מיקוד 86111. לפרטים נוספים ניתן לפנות לחיים: 052-2761615, או לדליה: 2394007- 052, פקס: 077-4005449

עבור לתוכן העמוד