פרוייקט "אני בשבילך"
הגדל

שנת תשס"ח עומדת בפתח ואנחנו בארגון לתת נערכים במלוא המרץ לעוד שנה מרגשת ומאתגרת בפרויקט חינוך והעצמה "אני בשבילך".

"אני בשבילך" הוא פרויקט חינוך והעצמה שבאמצעותו בא לידי ביטוי חזונו של ארגון לתת ומוגשמות מטרותיו. הפרוייקט מועבר לקהל הנוער בחברה הישראלית . מטרת הפרוייקט היא לחשוף את הנוער בדרך בלתי אמצעית, לעולם ההומניטרי לעודד למעורבות ונתינה וליצור דיון סביב ערכים כמו שייכות, אזרחות ודמוקרטיה. דרך התכנים המועברים בפרוייקט אנו מעלים את המודעות לבעיות בחברה הישראלית ומעודדים יוזמה , ביקורת בונה ועשייה חברתית. בנוסף, אנו מצליחים באמצעות הפרויקט להביא לסיוע ממשי לאוכלוסיות במצוקה, על בסיס שוויוני ואוניברסלי בשלב שבו יוזמים הילדים פרויקט סיוע בקהילה שלהם.

בשנת תשס"ז, פעל הפרויקט בכ-120 קבוצות בפריסה ארצית. 2000 חניכים בגילאי חט"ב ותיכון הפיקו פרויקטים מגוונים למען הקהילה. להלן מספר תמונות הממחישות חלק מהפעילות שנעשתה השנה.

 המנחים המובילים את הקבוצות כמו גם החניכים הינם מתנדבים. להלן, מספר מכתבים שנכתבו ע"י המתנדבים הפועלים בפרוייקט:

"לא ציפיתי מעצמי- כילד קטן- שתהיה לי היכולת לעשות משהו כמו הגדולים, הפרויקט אפשר לי לגלות כישורים שלא ידעתי שקיימים אצלי, הדבר הכי נפלא הוא שכל הפרויקט הוקם בעזרת תרומות והתנדבות. הפרויקט קרב בינינו יותר, ואפשר לנו להכיר את יכולותינו" (תלמיד בי"ס אלכרמה – חיפה)

"אנחנו נוער רגיל כמו כולם, שיש לו מטלות ,חובות, בית ספר, לימודים וחוגים . עם זאת כל אחד מאיתנו הצליח לפנות ולהקדיש זמן לפעילות ב"אני בשבילך". בזכות הפרויקט אנו מעורבים בחברה ואנו יודעים שיש לנו את הכוח והאמצעים לשנות ולשפר אם רק נרצה. הפרויקט נתן לנו להבין שיש מי שזקוק לנו, ושאנחנו יכולים לעזור לו. בזכות הפרויקט למדנו מה היא מנהיגות, שיתוף פעולה, עבודת צוות, דבקות במטרה, כיצד להתגבר על מכשולים ולהקשיב אחד לשני, גיבשנו רעיון ולמענו המשכנו ללחום." (שיר דהאן, חניכה בפרויקט , חט"ב השחר הוד השרון)

"לגלות בני נוער שעל אף חילוקי הדעות ושוני הרעיונות - מצליחים לגבש רעיון אחד גדול, לגלגל אותו במורד ולהניב תוצאות מדהימות. בנוסף לחוויית הנתינה והערך המוסף של חינוך הנוער לערכי התנדבות בקהילה, הפרויקט תרם לי רבות - פעלתי למען החברה שבה אני חיה, וזכיתי לחנך ילדים שיודעים לתת אהבה מכל הלב וללא רצון בתמורה. החוויות מהפרויקט ילוו אותי לאורך זמן רב. ולסיכום: יש לנו נוער נהדר, צריך רק להפגיש אותו עם אנשים בחברה הזקוקים לעזרתו ועם הכבוד הראוי וחופש העשייה הם יגיעו רחוק ויפעלו למען האחר ואז העתיד שלנו יראה קצת אחרת." (לימור היב, מנחה קבוצה בחט"ב השחר הוד השרון)

"בעבודה בתחום החינוך מקובל לומר שאת הפירות קוצרים לאחר שנים רבות...אם בכלל. יחודו של פרויקט "אני בשבילך" הינו בכך שכבר במהלכו נובטים ניצני השינוי אצל החניכים. דוגמה לכך הנה עם גל, נער מקסים, שבמפגש הראשון שלנו אמר לי: " התנדבות...למה זה טוב? תעזבי אותנו..." ובשלב היוזמה לא רק שנטל חלק פעיל ביוזמת הקבוצה שלו, אלא, ביקש והצטרף ליוזמה של הקבוצה השנייה ונטל בה חלק פעיל ודומיננטי. (מיכל סבח, מנחת קבוצה בבי"ס גבעת גונן בירושלים)

"חשוב לי מאוד לציין שממש ממש נהניתי לקחת חלק בפעילות של הארגון בכלל והפרויקט בפרט. לתת זה מסוג המקומות או הגופים שבאמת יש בהם משהו מאוד מחבק ואוהב, עם כוונות ורצונות טהורים, באופן שלא פוגשים הרבה בחוץ. אני ממש מרגישה שיצאתי מוענקת מהעשייה. כן הצלחתי לראות שינויים ותמורות שחלו בילדים. את הרצון שלהם לתת מעצמם, ברמות שונות כמובן, אך רצון כנה להעניק בלי תמורה. זה הכווין אותי עוד ועוד לידיעה שאני רוצה לעסוק בחינוך". (רחלי צאייג, מנחת קבוצה בחט"ב ברנר פ"ת)

"פרויקט "אני בשבילך " סיפק אצלי רצון וצורך להשפיע על בני נוער, להעלות את רמת המודעות ולהיות קשוב לצרכי הקהילה שלו.  לנטוע בבני נוער את האמונה ביכולתם ולתת להם כלים להשפיע. הטמעתי ערכים של שייכות , אמפטיה ו " איכפתיה " ,חשפתי וסחפתי אותם לעולם ההומניטרי ההתנדבותי.

הקבוצה השקיעה מזמנה ומרצה ועשתה למען הקהילה מתוך מודעות, רצון והרבה אהבה. למדנו לוותר על שיפוטיות, ולגלות רגישות, לדעת להקשיב לרצון של האחרו לדעת לקבל את השונה כשווה.

תהליך ההעצמה של הקבוצה, הכוח של כל אחד כפרט והביחד ככלל גרמו לי כמנחת הקבוצה לסיפוק רב  ולהגשמה עצמית ". (סיגל ישראלי, מנחת קבוצה בחט"ב שז"ר בקרית אונו)

בשנת תשס"ז אנו זקוקים למתנדבים שרואים עצמם משתלבים בפרויקט ועונים על הקריטריונים הבאים:

פרופיל מנחה:

  • הזדהות עם מטרות הפרויקט
  • ניסיון בהדרכה
  • ניסיון בעבודה חינוכית

מחוייבות מנחה :

  • נוכחות בכל ההכשרות וההשתלמויות
  • נוכחות בכל המפגשים עם הקבוצה
  • התחייבות לחצי שנה לשלוש שעות שבועיות.

הפעילות מתחילה בנובמבר ונמשכת לאורך שנת הלימודים.

תחילת פעילות מותנית במעבר הכשרה.

קורות חיים יש לשלוח במייל להילה hilla@latet.org.il יש לציין בנושא המודעה "פרוייקט "אני בשבילך".לפרטים נוספים ניתן לפנות להילה בטלפון: 054-6643011

מקווים לראותכם,

צוות פרוייקט "אני בשבילך"- ארגון לתת

עבור לתוכן העמוד