הכושי עשה את שלו - הכושי יכול ללכת
הגדל

החלטתו של ניצב אהרון פרנקו להגביל את גיל המתנדבים בשירות משא"ז היא הפליה אזרחית בוטה וגם הפרת הסכם חתום על פרויקט של אשל, המשא"ז והסתדרות הגמלאים - "מתנדבים למען ביטחון ישראל". ארגוני מתנדבים ואנשי ציבור נרתמו לבטל את רוע הגזרה, בעוד שמתנדבי המשא"ז בני 67 נקראים לפשוט את מדיהם לאלתר

ניצב אהרון פרנקו (50) לא האמין שזו תהיה קבלת הפנים התקשורתית עם מינויו לראש אק"ם (אגף קהילה ומשמר אזרחי). הפצצה שהטיל בנושא הגבלת גיל המתנדבים במשמר האזרחי קוממה עליו ארגוני גמלאים, עמותות ואף חברי כנסת ושרי ממשלה שנדרשו לעניין.

כבר בשנת 2005 שקל ניצב משה מזרחי, ראש אק"מ הקודם, להגביל את גיל מתנדבי המשמר האזרחי ל-67 כדי "למקצע ולהצעיר" את מתנדבי המשמר האזרחי, כך שניצב פרנקו לא המציא את ההוראה. הנוהל בדבר הגבלת גיל המתנדבים קיים מזה שנים.

"מה לעשות," אומר סגן ניצב ד"ר אבי זלבה (53) דובר אק"מ, "שהגיע לכאן ראש אגף חדש המגדיר את עצמו כאדם מרובע העובד לפי הספר?" כשהגיע לסעיף המשמר האזרחי, וגילה את הוראת הגבלת הגיל של קודמו בתפקיד, החליט לאמץ את ההוראה.

סנ"צ זלבה: "היה פה דיון עמוק של כמה שעות, וזה היה אחד הדיונים המעניינים והרציניים. ידענו שתהיה לזה השפעה ציבורית מאוד רחבה."

שיחתי עם סנ"צ זלבה נערכת במשרדי אק"מ. למעשה, השיחה אמורה הייתה להיערך עם ניצב פרנקו שהודיע חצי שעה לפני מועד הפגישה כי נבצר ממנו להגיע עקב מחלה.

"כל מה שיאמֵר על-ידי הוא על דעת ניצב פרנקו. במידה שלא אוכל להשיב לך על שאלה כלשהי, אני מבטיח לך שתקבל תשובה מסודרת מפרנקו עצמו," אמר אבי זלבה.

ב"פקודות המטה הארצי" של המשטרה, "האורים והתומים" שעל-פיהם מתנהלת המשטרה, נכתבו בפרק 16, הדן בנושא המשמר האזרחי (פקודת המשטרה (נוסח חדש), התשל"א-1971 ותקנות המשטרה (משמר אזרחי) התשל"ה-1975), בפסקה 3, תחת הכותרת "כללי קבלה, מיון, גיוס וקידום" התנאים שעל מתנדב לעמוד בהם טרם הימנותו על שורות המשמר האזרחי. בין היתר נכתב (סעיף 5) "מי שגילו אינו קטן מ-21 שנים ואינו עולה על 65 שנים. במקרים חריגים, על-פי המלצות הפיקוד בשטח, רשאי קצין משא"ז מחוזי להאריך שירותו של מתנדב שגילו מעל 65."

ממשיך זלבה במשנתו: "הנוהל מאוד ברור ומגדיר את הגיל. בעקבות העלאת גיל הפרישה של השוטרים מ-55 ל-57, החליט פרנקו לעלות את גיל הפרישה של המתנדבים לגיל 67, שהוא גיל הפרישה הרשמי לגמלאות של מדינת ישראל. בנוסף, מתנדב שיגיע לגיל 67 ויחפוץ להמשיך בשירות, יינתן אישור בהתאם לתפקידו ומצב בריאותו של המתנדב. כל הכוונה בעיקרון היא למסד את העניין."

אחת הסיבות שהניעה את ניצב פרנקו "להתביית" על נושא הגיל הייתה מותם של שני מתנדבים גמלאים תוך כדי מילוי תפקידם. אחד מהם, בן 58 בלבד, נפטר מדום לב.

מגי גד, מפתחת שירותים קהילתיים באשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל, זועמת ולוקחת ללב ובאופן אישי את החלטתו של פרנקו.

הגיע "מטאטא חדש" והחליט לעשות סדר שרבים וטובים לפניו לא העזו. מה רע בזה?

"מי אמר שאיש בן 67 פחות כשיר או פחות בריא מאדם בן 40 או 50?! הוא (פרנקו) רוצה להתלבש על הזקנים! למה הוא מכניס את הקשישים בכותרת של חריגים?! הסטיגמה זועקת לשמים! מה רע במתנדב בן 67 שהיה מנהל מפעל, איש כספים או הי-טק, שכוחו עדיין במותניו, ויש ברצונו לתרום לחברה ולקהילה את כישוריו וניסיון החיים הרב שלו?! האם פרנקו לא מסוגל לנצל משאב אנושי מעולה כזה במשמר האזרחי?! "

ב-10.7.1974 התקבלה החלטת ממשלה על הקמת המשמר האזרחי, האומר שהמשמר האזרחי יפעל ליד משטרת ישראל ולא בתוכה. עם השנים הפך המשא"ז לחלק בלתי-נפרד ממשטרת ישראל, ותחומי פעילותו הוגדרו בחוק, כולל ההכשרות הנדרשות להפעלה המקצועית של המתנדב. ככלל, נקבע בהחלטת הממשלה, כי המשא"ז הנו ארגון מתנדבים, אך יפעיל אותו מנגנון פיקוד בשכר. המשמר האזרחי הפך כבר בשנה הראשונה לקיומו לזרוע מבצעית - התנדבותית, שאפשרה לארגן את האוכלוסייה האזרחית להתמודדות עם בעיות טרור, הן במישור המבצעי והן במישור ההסברתי חינוכי. תנועת ההתנדבות שהארגון נוצר בגינה הייתה המונית. המשא"ז חדר לכל שכונה, תוך גילויי יוזמה מהאזרחים ונכונות להתנדב ולתרום. בראשית שנת 1999 הוקם במטה הארצי של משטרת ישראל אגף קהילה ומשמר אזרחי (אק"מ). אגף זה איחד את היחידה לשיטור קהילתי עם אגף המשמר האזרחי, וזו גם מתכונתו הנוכחית. אק"מ הוא בין הארגונים ההתנדבותיים הגדולים במדינה, אם לא הגדול שבהם. הוא מונה כ-60,000 מתנדבים, גברים ונשים, מהמגזר החילוני, החרדי ובני המיעוטים.

למתנדבי המשמר האזרחי יש היסטוריה מפוארת בתרומתם לקהילה, ובכללם המתנדבים המבוגרים. מעולם לא עלה נושא הגיל. למה עכשיו?

זלבה: "מבחינת הביטחון והאחריות על המתנדבים, בין היתר חייבים להגביל את הגיל. אני לא יודע אם כיום יוצא שוטר לפעילות מבצעית יחד עם מתנדב בגלל המבנה הלקוי או בגלל התקציב. לא בטוח ששוטר בגיל ממוצע בין 28-27 ישמח לראות לידו מתנדב בן 70. מצד אחד זה פנטסטי, בגלל התבונה והניסיון שיש לאותו מתנדב, שערכם לא יסולא בפז. אך, מההיבט השני, האם הוא יכול לסמוך עליו באירוע אמיתי - אני טיפה מסופק. אני אומר שוב - יש מגבלות גיל אמיתיות לכולנו.

"ארגוני מתנדבים רבים החלו להבין את מגבלות סף קבלה, לאו-דווקא של גיל, אלא גם של קריטריונים נוספים. מסתבר כי זהו אחד הנושאים שעמו מתמודדים ארגוני גמלאים. אני לא ידעתי את זה, אך גם בארגונים כמו 'יד שרה' יש הגבלה של גיל המתנדבים."

לפנייתי לדוד רוטנר, דובר "יד שרה", בנושא גיל המתנדבים בארגונו, הוא מסר לי את הפרטים הבאים: "בארגוננו כ-6,000 מתנדבים. מתוכם 67% גמלאים (בני 65 ומעלה). אין בארגון שלנו הגבלת גיל, אבל חשוב להדגיש שערך ההתנדבות לא בא על חשבון איכות השירות. כאשר יש ירידה בתפקוד המתנדב, לאו-דווקא בגלל גיל, מוצאים פתרון המתאים לשני הצדדים, החל מתפקיד אחר ועד פרישה."

מסתבר שסנ"צ אבי זלבה לא דייק במידע שמסר לי. פניתי לארגוני מתנדבים אחרים מכוחות ההצלה, כגון מד"א (מגן דוד אדום), כיבוי אש ו-"זק"א איתור חילוץ והצלה", על-מנת לבדוק את מצבת המתנדבים המבוגרים שלהם.

דובר מד"א, ירוחם מנדולה, העביר את שאלתי בנושא הגבלת גיל המתנדבים, למוטי נווה האחראי על המתנדבים בארגון. תשובתו הזכירה לי במעט את תגובתה הזועמת של מגי גד: "במד"א רשומים כ- 13,000 מתנדבים בוגרים, נוער ופרחי מד"א. מתוכם, רשומים 180 מתנדבים מעל גיל 60, 99 - מעל גיל 65. אין הגבלה בגיל ההתנדבות. גם מעבר לפעילות פיזית או כל פעילות התנדבותית אחרת... פעילות המתנדבים מותאמת למצב הבריאות ולא לגיל. מתנדב צעיר עם מגבלה רפואית יכול לבצע התנדבות במנהלה בלבד ולא פעילות מבצעית. לעומתו מתנדב בגיל מתקדם ללא מגבלות רפואיות יכול להתנדב באמבולנס או בניידת טיפול נמרץ!"

דובר "זק"א איתור חילוץ והצלה" עוזר זילברשלג מסר לי את הנתונים הבאים: "בזק"א רשומים 1,033 מתנדבים, 25% הם מעל גיל 65. אין כל הגבלת גיל, ומתנדבים 'מבוגרים' עושים פעילות זהה לזו של המתנדבים הצעירים. פעילותו של מתנדב מבוגר נפסקת ברגע שהוא מודיע ש'כלו כוחותיו' והוא מבקש לפרוש."

משה מוסקו, דובר נציבות כבאות והצלה: "אין לנו מתנדבים מבוגרים, אך במלחמה האחרונה הגיעו שלושה פנסיונרים לסייע לכבאים. אנו מעודדים התנדבות מבוגרים, ולא ידועה לי הגבלת גיל על מתנדבים מבוגרים."

לא מצאתי ארגון מתנדבים אחד בו יש הגבלת גיל. מעניין לציין כי גם בארגוני המתנדבים למשטרה בארצות שבהן קיים ארגון המקביל למשמר האזרחי בארץ, אין כלל הגבלת גיל. מבדיקה אקראית שביצעתי עולה שבמדינת ניו-יורק המועמד יהיה בטווח גיל שבין 17
ל-60. אזרחים מעל גיל 60 רשאים גם הם להתנדב, אך יופנו למשימות המתאימות לכישוריהם. אין כל רמיזה למועד (גיל) שבו יסיים המתנדב את שירותו. הנחיות דומות חוזרות על עצמן גם במדינות כמו אוסטרליה, קנדה ובריטניה.

הוראתו של ניצב פרנקו בנושא הגבלת הגיל גרמה לתזזית בשטח. הדבר מחייב התארגנות מחודשת של משרדי אק"מ במחוזות השונים. רב פקד אופיר חממי (40), המשמש רמק"מ (ראש משרד קהילה ומשמר אזרחי) טייבה, הגיע לתחנה לפני ארבעה חודשים בלבד. לאחר שלמד והכיר את יחידות אק"מ תחת פיקודו, הוציא מנשר לכל מערך המתנדבים שבו הוא מברך אותם על התנדבותם, מסביר את המטלות שעליהם למלא ומדגיש את הגיל המרבי של המתנדבים ביחידות הספציפיות (מתמי"ד- מתנדב במדים - גיל 55, מתנדב קלאסי - גיל 65).

"מאז ומתמיד הקפדתי על נושא נוהל הגיל," אומר חממי בשיחה שערכתי איתו בלשכתו בתחנת משטרת טייבה, "הבעיה שלנו, שאנשים (המפקדים) לא יודעים לשים דברים על השולחן. זה לא נעים כשיושב מולך בן אדם מכובד, עם רקורד עשיר מפה ועד הודעה חדשה... מתנדב כבר 20 שנה ומכיר את כל צמרת המשטרה. אני מעלה את נושא הנוהל של הגיל ואז הוא מרים טלפון לאנשים הנכונים והם פונים אליי ושואלים אותי כיצד ניתן להתגמש עם הבן אדם... האמת שיש אנשים בני 40 והם 'טוטאל לוסט', ויש אנשים בני 60 שכוחם עדין במותניהם... אתה ממש לא מאמין שיושב מולך אדם בן 60. אני כמפקד יש לי את שיקול הדעת ואני עושה לו ועדת חריגים ואני מאריך את התנדבותו בעוד שנה, ולאחר מכן בעקביות בעוד שנה, וכך הלאה."

האם הדבר מחייב אותו לעבור בדיקות רפואיות?

"לא. אין דבר כזה. בטופס הגיוס המתנדב מצהיר, והוא גם חייב להודיע על כל שינוי במצבו הבריאותי."

ספר לי איך אתה מודיע למתנדב שזה כבר לא מה שהיה...

"יש לנו את שיקול הדעת. מי שהיה חכם פעל בשיקול הדעת נכון, ועשה זאת בצורת ועדה, שהמתנדב זומן אליה והיא אישרה את המשך פעילותו. אני משרת בתחנת טייבה ארבעה חודשים בלבד והכנתי עכשיו טפסים עליהם אני מחתים את המתנדב, שידע למפרע, שפעילותו מסתיימת עם הגיעו לגיל 65. ברגע שהמתנדב יודע זאת מראש, יותר 'קל לו' מאחר שהוא מודע למועד סיום התנדבותו. חתימה על סעיף כזה חייבת להיות בטופס הגיוס. הצענו למפקד אק"מ להחתים את המתנדבים ברגע גיוסם, ואז זה יהיה יותר קל לכולנו."

אם הדבר היה תלוי בך, היית קובע גיל מרבי להתנדבות?

"הייתי קובע גיל, אבל לא הייתי קובע זאת באופן נחרץ. יש בעיה היום בגלל ההתנגשות עם החוק החדש, של העלאת גיל הפנסיה (לגיל 67). צריכה להיות התאמה לגיל הפנסיה. אני יודע שיש כוונה כזאת להשוות את גיל ההתנדבות לגיל הפרישה מהעבודה."

היית מאפשר למתנדב בגיל 80-75 להמשיך בפעילותו?

"לדעתי זה לא מכובד. היה מתנדב בגיל 84 שהיה יוצא לסיורים, יושב בניידת ולא זז. פנה אליי הסייר ושאל: "מה, אני לוקח קשיש לטייל?" זה נראה ונשמע לא טוב! המתנדבים באים לעזור לשוטרים. אם השוטרים לא ירצו אותם, אז מה עשינו בזה... כלומר, יש להתאים את המשימות ליכולת של המתנדבים. בתחנה הקודמת ששירתי היה מתנדב בגיל 92. ידעתי שאם אני גורע אותו מהפעילות, הוא ימות! הפעילות הייתה הדבר היחיד שהחזיק אותו. היה מגיע כל בוקר! הסברתי לו שלצאת לפעילות שטח וסיורים הוא לא יכול, אבל בעבודה משרדית או מנהלתית יוכל לתרום לנו הרבה. הוא הסכים! לדעתי יש בהחלט היגיון בהגבלת הגיל!"

אהרן כהן (74) המתנדב בעירו פתח תקווה היה בעבר פקודו של אופיר חממי. "מאוד הצטערנו שאופיר עזב. הוא אדם משכמו ומעלה. מפקד וחבר שיודע מה זה סדר ומשמעת." כהן מתנדב 24 שנים במשמר האזרחי. קיבל אין ספור תעודות הוקרה. בשנים האחרונות הוא עושה עבודה משרדית יום יומית, ייחודית, הקשורה לביטחון שדה.

מספר כהן: "אני 'האבא של התחנה'. כולם מצדיעים לי. כשנודע לי נושא הגיל לפני מספר חודשים (באמצעות חוזר שהופץ בתחנה), לא עשיתי חשבון ולא חיכיתי שיפנו אליי. פניתי למפקדי ושאלתי: 'או. קי. מתי אני הולך הביתה?!' ענה לי המפקד: 'אתה לא הולך. אתה נשאר איתנו...' מאוד כואב לי הלב, בשביל החברים שלי, מתנדבי השטח, שקיבלו 'בעיטה החוצה'. לא בגלל שאינם טובים, אלא בגלל שהגיעו לגיל מסוים. הטיעון של מפקדי האק"מ הוא בעייתיות של אדם מבוגר, העלול לשבור רגל או לחטוף התקף לב. אני ממש לא מסכים עם זה... שיבקשו מכל אחד, צעיר או זקן, אישור רפואי."

ויקטור הראש (71) מתנדב בתחנת טייבה: "אני כבר מתנדב עשר שנים, מגיל 61. התחלתי בתור סייר בשטח, ועם הזמן נשלחתי לקורס נהיגה משטרתי. מזה ארבע שנים שאני משמש כאחראי הרכבים של התחנה. את הניסיון רכשתי עוד מהצבא בעת ששירתי בחיל התובלה כאיש צבא הקבע. אני מגיע פעם בשבוע לתחנה, ותורם בין 10-8 שעות בכל הקשור והכרוך ברכבי התחנה. אני מרגיש פה כמו בבית. כולנו משפחה. כל החבר'ה אוהבים אותי פה, ויש כבוד הדדי."

אני מבין שבגיל 67 עשית הסבה משוטר מתנדב בשטח לעבודה מנהלתית. האם הסיבה נעוצה בגיל?

"ממש לא. הרגשתי שמיציתי את פעילותי במקום מגוריי בבת חפר. ביקשתי שינוי, והתאימו לי תפקיד שהולם את כישוריי."

תאר לך שאני המפקד שלך ואני מזמן אותך אלי ומודיע: "ויקטור, הגעת לגיל שאתה חייב לפרוש. קבל את התעודה כהוקרה..."

"אני אקבל את זה קשה. גם בצבא לאחר 25 שנות שירות, בגיל 42, זימנו אותי, הודו לי על שירותי ובירכו אותי בדרך צלחה... קיבלתי את זה קשה מאוד. מה לעשות שמצבא הקבע פורשים לאחר 25 שנות שירות?! אין ספק שאם זה יהיה המצב גם במשמר האזרחי, זה יכאב לי מאוד. אני מרגיש שאני עדין יכול, מסוגל ורוצה לתרום."

ירדנה בן חמו (45) בתו של הראש, גם היא מתנדבת במשמר האזרחי כבר למעלה מעשר שנים. "התנדבותו של אבא במשמר האזרחי הפכה אותו לאדם מאושר. הוא גאה במדים ובעשייה שלו. זו טעות לסווג את ההתנדבות בגיל. כל עוד יש לאדם את היכולות המנטאליות והפיזיות, שימשיך להתנדב."

ה"הנחתה" של ניצב פרנקו שניתנה מ"היום לעכשיו" ללא הכנה מוקדמת וברורה למפקדי היחידות, גרמה להמון מפחי נפש אי-נעימויות ומבוכה "רבתי" בלשון המעטה.

מנחם וינברגר (61) גמלאי מתנדב הוא סגן מפקד הית"מ (יחידת התנועה) בדרגת מפקח בתחנת ראשון לציון. "כשהתבקשתי להודיע (בטלפון) למתנדבים, הרגשתי עם זה רע מאוד! ידעתי שלא יהיה לי קל. מתנדבים שהם חבריי קיבלו את הודעתי בהבנה. הם ידעו שזה לא אישי, אך המתנדבים האחרים שהכרתי הכרות שטחית קיבלו את ההודעה קשה מאוד!"

מה היה נוסח ההודעה שנמסרה על ידך לאותם מתנדבים?

"ההודעה הייתה מאוד לקונית. הסברתי שבעקבות הוראה חדשה של מפקד אק"מ, מתנדבים מעל 65 מפסיקים את פעילותם לאלתר."

תן לי דוגמה לתגובה של אחד "המפוטרים".

"אני לא מאמין!!! זו התודה שמגיעה לי לאחר שנים של פעילות?! להודיע לי בטלפון בצורה כזו נבזית. מדוע לא מזמנים אותנו בצורה מסודרת, שהמפקד עצמו יסביר את ההחלטה."

מה אתה משיב לאותו מתנדב?

"לא היו לי מילים... הוא צודק בהחלט. גם אני הייתי חש כמוהו אילו היו מודיעים לי על סיום התנדבותי בטלפון. בדיעבד התברר שההוראה שקיבלתי בנושא לא הובנה נכון על ידי, וזו הסיבה שהודעתי נמסרה בטלפון. מיד התבקשתי להודיע לכולם שהודעתי הקודמת הושעתה, והמצב נשאר כפי שהיה... המתנדבים המיועדים לפרישה יוזמנו לטכס פרידה ויקבלו תעודת הוקרה על שנות שירותם."

איך מגיבים הפעם אותם מתנדבים?

"היו כאלה שהגיבו: 'אל תעשו טובות, אני לא חוזר.' אחרים אמנם חזרו, אך עם בטן מלאה והתמרמרות גדולה."

אתה אמנם עדיין צעיר, אך מה דעתך על ההחלטה הגורפת לסיום השירות בגלל הגיל?

"אסור בשום פנים להגביל התנדבות בגיל. אני מכיר צעירים בני 50 שידם רועדת (סובלים מפרקינסון) ובני 70 ומעלה שעושים את העבודות הפיזיות הקשות ביותר. אני אישית כסגן מפקד הית"מ אהיה בבעיה בשיבוץ המתנדבים בבוקר. רוב המתנדבים בבוקר הם אלו בני ה-65 ומעלה. יש תסכול גדול בכל דרגות מתנדבי המשמר האזרחי."

עוזי שדה (70), מתנדב ית"מ במשטרת נס ציונה, שלח מכתב לאהרן פרנקו, שנכתב ב"דם ליבו", מלא כעס, זעם וסערת רגשות. הוא מתאר בפניו כיצד פוטר מהארגון "...תוך כדי משמרתנו, פגשנו את מפקדת המשא"ז החדשה שלנו ואת מפקד הית"מ שבישרו לנו, בעומדם ברחוב, שלצערם הרב זו המשמרת האחרונה שלנו... המתנתי חודש מאז אותה פגישה אקראית בצהרי היום, בעיבורה של העיר, בה נשלחתי לאחר כבוד לביתי כלאחר יד, כחפץ חסר ערך. קיוויתי לשמוע ממפקדיי, ציפיתי לקבל ממך אגרת הסבר לפורשים בחתימת ידך, עד שהחלטתי שהגיע הזמן לכתוב לך ועליך... כשיזמת מהלך כה משמעותי לא ישבתם ושקלתם, אתה והמטה לצדך, ולא הוצאת נוהל כתוב לפרישת מאות ואלפים?!"

מתנדב גמלאי בן 68 שביקש להישאר בעילום שם (שמו שמור במערכת) מספר כיצד בחוסר רגישות וללא חמלה הודיעו לו ולחבריו על סיום התנדבותם בארגון: "הבטן מתהפכת לי מרוב גועל. התנדבתי במשך 4.5 שנים. באחד הערבים, בסיום משמרתי, ביקש ממני מפקדי להיכנס לחדרו. הוציא טופס מוכן והחל לשאול אותי שאלות למינהן. ביקשתי הסבר. התשובה הייתה שהגיעה הוראה מהמחוז על הפסקת ההתנדבות לכל מי שהגיע לגיל 67. שאלתי ממתי נכנסת ההוראה לתוקף? ענה לי "מידית". אדם המקבל הודעה כזו, לא רק נעלב, אלא חושב שהוא סמרטוט... הייתה מתנדבת בת 79 שכיוונה תנועה באחד הצמתים הסואנים בעיר. כשהיא הייתה שם התנועה זרמה ללא הפרעה והנהגים היו רגועים ושלווים, כשלא הייתה שם - נוצרו אין סוף פקקים, הנהגים יצאו מגדרם והעצבנות 'חגגה'. הודיעו לה בטלפון על סיום התנדבותה, והיא נעלבה מאוד. לאחר זמן, ערכו כנס, והיא קיבלה תעודת הצטיינות. היא ביקשה לשאת דברים ושפכה את כל מר ליבה על ה'בעיטה בישבן' שקיבלה כתוספת להצטיינותה. המפקדים הסתכלו על התקרה, כאילו זה לא נוגע להם. הגישה הייתה, לא הייתי אומר ברוטאלית, אך לא אנושית ולא הוגנת לאנשים מבוגרים שתרמו מזמנם בחינם! אפילו קנינו הרבה פריטים מכספנו שהמשטרה לא סיפקה לנו כגון פנסים, נייר קופי, ניירות צילום ועוד. לי אישית אין בעיה של סיום ההתנדבות בגלל הגיל, אלא הצורה והגישה כפי שזה נעשה."

מדינת ישראל היא אחת המדינות המערביות הבודדות אשר מעגנות בחוק חובת פרישה לעובדים ממקום עבודתם בהגיעם לגיל מוסכם.

עו"ד ד"ר ישראל דורון עומד בראש "עמותת המשפט בשירות הזיקנה" ששמה לה למטרה לפעול בדרכים שונות ומגוונות כנגד אפליית תושבים בישראל בשל היותם זקנים וכנגד תדמיות וסטריאוטיפים שליליים כנגד זקנים. ד"ר דורון הגיש אין ספור עתירות לבתי המשפט בנושאי קיפוח זקנים ונלחם בחירוף נפש להביא למודעות ציבורית את התעלמות הממסד ממגזר הזקנים. לאחרונה זכה ד"ר דורון בפרס לאונור ולארי זוסמן-ג'וינט למצוינות חברתית בתחום השירותים החברתיים בתחום הסיוע לזקן. כששמע ד"ר דורון על החלטת ניצב פרנקו, התגייס מיד לביטול הגזרה. הוא הנחה את היועצת המשפטית של "עמותת המשפט בשירות הזקנה", עו"ד כרמית שי, שפנתה במכתב חד-משמעי לשר לביטחון פנים אבי דיכטר ולמפכ"ל משטרת ישראל משה קראדי: "...ההחלטה מהווה הפליה על רקע גיל, חוטאת למציאות העובדתית והמשפטית הרווחת בישראל... המתנדבים הזקנים מהווים כוח מרכזי בחלק מהערים... דווקא לאוכלוסייה זו יש הכישורים המתאימים כגון הניסיון והפנאי להתנדב... הגבלת העסקת המתנדבים מפאת גילם בלבד הינה מכלילה ואינה מידתית. נכון יותר לאמץ מבחן אינדיבידואלי הבוחן כל מתנדב לגופו בהתאם לכישוריו ויכולותיו הפיסיות ולא על פי גילו."

עו"ד שי מסיימת את מכתבה בבקשה לקבל את עמדת השר והמפכ"ל ביחס ביטול המדיניות המפלה על מנת ש"עמותת המשפט בשירות הזקנה" תוכל להעריך את המשך הטיפול המשפטי בנושא.

ב-6.11.2006 שלח פרופ' יצחק בריק (70), מנכ"ל אשל ונשיא הפדרציה הבינלאומית לזיקנה, מכתב אישי לאהרן פרנקו, ובו כתב בין היתר: "אנו מופתעים מאוד מהחלטה זו... אנשים רבים יכולים לבצע את המשימות המוטלות עליהם בגילים מבוגרים ביותר, כל עוד מצבם הגופני והנפשי מאפשר זאת."

בריק מסיים את מכתבו בבקשת פגישה עם ניצב פרנקו כדי לדון בעניין. ואכן בחודש דצמבר נערכה פגישה משולשת בין יצחק בריק לבין מגי גד ואהרון פרנקו. הפגישה הסתיימה בלא כלום. פרנקו נחוש בעמדתו!

ב-1.1.2007 שלח בריק מכתב נוסף לשר לענייני גמלאים רפי איתן בו הוא שוטח בפני השר את תכניתו של פרנקו להגביל את גיל הגיוס של מתנדבי משא"ז. בריק מסיים את מכתבו בבקשת התערבות השר "לביטול רוע הגזרה".

השר איתן נרתם מיד ללובי מבקשי ביטול הגזירה, והעביר מכתב לחברו לספסל הממשלה השר אבי דיכטר. במכתבו כותב רפי איתן "הרצון לקביעת קריטריון הבא לפסול אדם אך ורק על-פי גילו הנו פסול ביסודו. עם עליית תוחלת החיים הוכח בשטח כי גמלאים רבים יכולים וכשירים לבצע פעולות רבות בתחומי התעסוקה, ההתנדבות ובין היתר במשמר האזרחי". איתן מסיים את מכתבו: "הריני רואה פסול לפסול מתנדב רק בשל גילו, אודה לך באם הנושא יישקל שוב במשרדך והחלטה זו תשונה."

גם גדעון בן-ישראל (84), יו"ר הסתדרות הגמלאים בישראל, לא טמן את ידו בצלחת נוכח ההחלטה "התמוהה המקוממת והלא צודקת", לדבריו. ב-10.12.2006 שיגר בן-ישראל מכתב תקיף לראש אק"מ: "...מן המפורסמות הוא שלגיל הביולוגי אין משמעות... הסתדרות הגמלאים מסייעת למשא"ז במסגרת פרויקט גמלאים למען ביטחון ישראל, המופעל במשותף עם אשל וע.מ.ל. הפרויקט זכה להצלחה רבה ולשבחים מכל הנוגעים בדבר... אני מבקש לבטל ההחלטה ולא להוציא כל הוראה המגבילה את גיל המתנדבים
ל-67."

ח"כ זבלון אורלב, יו"ר הועדה לענייני בקרת המדינה, ח"כ משה שרוני, יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות, וכן ח"כ ראלב מג'אלה, יו"ר ועדת הפנים בכנסת, התבקשו גם הם להתערב על מנת לסייע לבטל את הוראתו של ניצב פרנקו.

הנהלים של המשטרה בדבר הגבלת הגיל ברורים, אך כפי שנטען, לא יושמו מעולם בשטח. למרות שהנושא עלה מדי פעם, גם בהסכמים החתומים הוא לא בא לידי ביטוי. בתאריך 16.10.2002 נחתם בירושלים הסכם בין שלושה גופים לפיתוח תכנית "מתנדבים למען ביטחון ישראל", הפרויקט המוזכר במכתבו של בן-ישראל לראש אק"מ. על ההסכם חתומים אשל, אגף קהילה ומשמר אזרחי ועמותת הסתדרות הגמלאים בישראל. ההסכם מכיל מבוא ונספחים שהם חלק בלתי נפרד מההסכם. בנספח ל"הסכם" בסעיף ז' תחת הכותרת "יעדי התוכנית" מצוין גיל מתנדבי המשא"ז בקו התפר, שיוגבל עד גיל 70. ביתר הפעילויות אין כל אזכור לגיל או הגבלת גיל המתנדבים. בהסכם עצמו, עמוד מספר 2 סעיף 6 מדובר בוועדת היגוי שתורכב משלושת הגופים החתומים על ההסכם. בין היתר נכתב: "על שינויים מהותיים יש לקבל אישור בכתב מטעם אשל, משא"ז והסתדרות הגמלאים לפני החלתם."

ביקשתי את תגובתו של ניצב פרנקו לשאלתי: "האם הגבלת גיל מתנדבי המשמר האזרחי הוא שינוי הדורש הסכמת שלושת הגופים, והאם אין פה הפרה בוטה של ההסכם?" להלן תגובתו שנשלחה באמצעות דוברו: "אני מלא הערכה לפעילות מתנדבי המשמר האזרחי. מדינת ישראל והמשטרה מתגאים במתנדבים אלו על תרומתם הגדולה החשובה והמהותית לחברה בישראל. כמי שאחראי ואמון על הכשרתם וביטחונם של עשרות אלפי המתנדבים כדי שיעמדו במשימות המוטלות עליהם, אני חייב לוודא שיש להם את הכישורים הנדרשים לכך ובכלל זה: גילם ובריאותם  והתאמתם למשימה. בניגוד לתמונה המצטיירת ולפי החלטתי  מרעה את מצבם של מתנדבי המשמר האזרחי נכון למצב שהיה קיים ערב החלטתי. גיל ההתנדבות הוגבל עד 65 ובמקרים חריגים ניתן היה להאריך שירות לעד חמש שנים נוספות, כאשר כל שנה נבחן המצב מחדש. כיום החלטתי להאריך את גיל ההתנדבות עד גיל 67 ולהסדיר את התנדבותם של מי שגילם בין 67 ל-70 במסגרת פעילות מנהלתית על-פי קריטריונים אחידים. יתרה מכך, גם מתנדבים מעל גיל 70 יוכלו להמשיך ולשרת באישור מיוחד שלי.

"שיקול הדעת של מפקד המשמר בעת גיוסו וגריעתו של מתנדב מעוגן בתקנה 3 לתקנות המשטרה (המשמר האזרחי-1996)  ושיקול הדעת של מפקד המשמר הנו רחב ביותר.  יש תמיד לזכור את הצרכים הייחודיים של המשטרה - צרכים שהוכרו על-ידי בית המשפט לצדק והמחייבים אותי כמפקד המשמר האזרחי לחזור ולוודא שאכן המתנדבים מתאימים לאותן משימות ולאותם צרכים של המשטרה."

עבור לתוכן העמוד