ישראל לא תשכח
הגדל

ישראל לא תשכח - הקואליציה הישראלית למען ניצולי רצח העם בדארפור

תנועת ההתנדבות הישראלית, על עשרות אלפי מתנדביה נרתמת לסייע לניצולי רצח העם המתחולל בדארפור מזה למעלה מארבע שנים.

קואליצית ארגונים מובילים בתחום הסיוע ההומניטרי הישראלי הבינלאומי ובכללם, הקרן ההומניטרית של התנועה הקיבוצית, תנועת ברית עולם, מד"א והקרן למען נפגעי אסונות טבע לצד ארגונים רבים נוספים הקימו מטה ציבורי לגיוס הציבור הישראלי בכללותו, על כל רבדיו, לעשות למען ניצולי הטבח המתמשך בדארפור.

במסגרת המבצע "ישראל לא תשכח", יפעלו ארגוני המתנדבים בישראל, בשיתוף המגזר העיסקי ויהדות העולם לגיוס משאבים, מתנדבים ואמצעים לצורך שיגורם לשטח. המבצע מאורגן בתיאום ובשיתוף משרד החוץ, ובעת הקרובה תתקיים פעילות רחבה לרתימת עשרות ומאות גופים לפעולה.
במהלך חודש יוני יתקיים יום מודעות והתרמה לאומי של כלל החברה הישראלית על מנת להגביר את מודעות החברה הישראלית לטבח הנורא המתחולל בדארפור, ולצורך לשגר סיוע הומניטרי ישראלי לניצולים. ביום זה אזרחי ישראל יאמרו בקול גדול : "אנו לא נשכח ולא נתעלם מרצח העם המתבצע בסודן".

מאז שנת 2002 טובחות מיליציות הג'נג'אוויד בצורה שיטתית ומתוכננת באוכלוסיה האפריקאית המקומית בחבל דארפור, ובאזורים הסמוכים לו ברפובליקה המרכז אפריקאית ובצאד. למעלה משלוש מאות אלף בני אדם, נשים קשישים וטף, נרצחו או גוועו ברעב וממחלות ולמעלה משתי מיליון נפשות נעקרו מבתיהם. הפליטים האפריקאים מצאו מפלט בצ'אד השכנה, אך גם שם לא מצאו מנוח; המליציות רודפות אחריהם גם מעבר לגבול והן לא מהססות להתעמת עם כוחות הצבא של צ'אד כדי לטבוח בפליטים ולאותת להם על הצפוי להם אם רק ישובו לחבל דארפור.

הסכסוך מתועד בעולם כ"טיהור האתני" הנורא ביותר מאז רצח העם ברואנדה ובקונגו הסמוכה. באזור דארפור ובמדינות השכנות בני אדם חפים מפשע נרצחים בכל רגע, רבים מהם ילדים ותינוקות. עדויות מהשטח מתארות מציאות בה "מאות אלפי נשים נאנסות באין מפריע, ילדות בנות 8 נמכרות כשפחות מין בין הצדדים הלוחמים, ידיהן ורגליהן נשברות כדי למנוע מהן לברוח, ילדים קטנים נחטפים ליחידות הלוחמות ונרצחים. בני אדם הולכים עירומים כשזבובים משמשים להם כסות, גוועים ברעב על האדמה החרוכה".

מטרות מבצע "ישראל לא תשכח"
• לעורר את דעת הקהל הישראלית לרצח העם בדארפור ולגייס את ציבור הישראלי לתמוך ולתרום למען הניצולים.
• לספק סיוע הומניטארי ישיר לניצולי רצח העם בדארפור הנמצאים במדינות במרכז וצפון אפריקה .
• ייצוג החברה האזרחית הישראלית, מדינת ישראל והעם היהודי, בקרב קהילת הסיוע ההומניטרית הבינלאומית.


משימות מבצע "ישראל לא תשכח"
• לאגד קבוצה גדולה של ארגונים וחברות ישראליות וקהילות יהודיות בתפוצות העוסקים בהתנדבות ובסיוע  הומניטארי, ובכלל זה ארגונים המעניקים סיוע רפואי ונפשי, ארגונים חברתיים וקהילתיים, תנועות נוער, וארגונים יהודיים בינ"ל לפלטפורמה משותפת למען סיוע לניצולי הטבח בסודאן.
• לרתום את החברה האזרחית הישראלית על כל רכיביה וגורמיה, במשותף עם  ממשלת ישראל, משרד החוץ והמגזר העיסקי למען ניצולי רצח העם בדארפור.
• לגייס משאבים כספיים, ציוד רפואי, ציוד לטיהור מים, מזון לתינוקות ואמצעי קיום בסיסים למען הקורבנות.
• לשגר  סיוע רפואי וההומניטארי לשטח וכן לבצע פעולות ארוכות טווח לשיקום הנפגעים.
• לחבור לארגוני סיוע הומניטריים בינלאומיים הפועלים בשטח, ובהתאם לצרכים לפעול גם במסגרתם ובאמצעותם.

משלחת הערכה ראשונה תצא בהקדם על מנת לבחון את המצוקות בשטח, לסייר במחנות הפליטים וליצור קשרים עם ארגוני סיוע בינ"ל הפועלים בשטח.

כל ארגוני החברה האזרחית בישראל, מתנדביהם ופעיליהם מוזמנים לקחת חלק פעיל בארגון המבצע ובהפעלתו.

מדינת ישראל שקמה על זיכרון השואה ורבים מאזרחיה חוו רדיפות על רקע גזעי, טענה תמיד כי העולם "ידע ושתק" בכל הקשור לשואה וכי מדינת ישראל כמוה כתזכורת למעשים אלו. אך עד כה, לא נשמע ברמה קולם של הישראלים בטרגדיה הנוראית. אנו קוראים עתה לכולנו, לכל ארגוני המתנדבים בישראל ולחברה האזרחית הישראלית לקום ולעשות מעשה.
לאף חברה, לאף ישראלי ולאף יהודי לא תעמוד הזכות בעתיד להתחמק ממתן תשובה באשר לשאלה- היכן היית עת בוצע רצח העם בסודן!

מטה המבצע:
הנרי אלקסלסי, לילי אנגל, יוני בלסברג, יונתן גלסר, נתן דביר, ד"ר דן ליבון, מיכל מושינסקי, אורי מייזלמן, עו"ד טליה נעמת , אורי נעמת, יפעת נפתלי, ד"ר מייק נפתלי, דודי עבאדי, אורי עמית, אביב פודה, רותם רוזנברג, שי שוויגר, איתן שוורץ.

הקואליציה הישראלית למען דארפור מאגדת מיגוון רחב של ארגוני ההתנדבות וגופים מרכזיים בחברה הישראלית האזרחית ובכללם  אשה לאשה, בצדק, ברית עולם -  תנועת ההתנדבות הישראלית היהודית הבינלאומית, המועצה הלאומית להתנדבות בישראל, הקרן ההומניטרית של התנועה הקיבוצית, הקרן לסיוע לנפגעי אסונות טבע, הנוער העובד והלומד, טופז – למען רווחת ילדים ובני נוער, מד"א, מוקד סיוע לעובדים זרים, נוער מר"צ, שדולת הנשים בישראל וגופים רבים נוספים.
מתנדבים, פעילים וארגונים המבקשים לקחת חלק במבצע מתבקשים לשלוח מייל למטה המבצע.

 Idarfur@gmail.com

בברכה, ובאמונה שלמה כי אנו, אזרחי מדינת ישראל, גם אנחנו, לא נשכח את קורבנות דארפור

ד"ר מייק נפתלי                                                                        אביב פודה
יו"ר מטה המבצע                                                                     מרכז המטה

עבור לתוכן העמוד