"בבית ביחד" באוניברסיטה העברית בירושלים
הגדל

תוכנית בבית ביחד מצליחה פעמים רבות לגעת בנבכי נפשם של האנשים, בחיים שלהם, בהסטוריה, בזכרונות. גם הפעם, הסיפור הזה התחיל בסיפורים אישיים. הסיפור הוא על שתי עולות חדשות מברית המועצות שעלו לארץ ישראל בגפן במסגרת תוכניות הסוכנות היהודית.  באופן טבעי וכצורך אנושי עשו הבנות, כל אחת בדרכה שלה, את צעדיהן בארץ עקב בצד אגודל- מחד- למען קליטתן, הצלחתן והתפתחותן המקצועית ומאידך, בנו קשרים חברתיים והכירו אנשים טובים שברבות הימים שמשו להם כחברים וכמשפחה. פתחו בפניהם את צרור ליבם ואת ביתם.

לאחר שנים, גדלו הבנות, החלו ללמוד באוניברסיטה ולעבוד במסגרות תומכות עליה. כשנגעו באנשים, הבינו מהר מאוד שהצורך של רבים מהם- בחברה ,בסיוע בקליטה,ובעזרה בלימודים , כפי שחשו הן עצמן כעולות חדשות הוא  צורך מהראשונים במעלה. לאחר שהכירו, חברו יחדיו לעשיה אמיתית למען העולים.

כך החלו אירה וגלית את דרכן בשביליה של תוכנית בבית ביחד כשלמול כולם עומדת המטרה של חיבור עולים לחברה הישראלית וסיוע בקליטתם בארץ.
כיום, באוניברסיטה העברית בסיוע של שני מתנדבות נוספות אנאיס ואולגה, ובליווי רכזת תוכנית בבית ביחד מתגבשת קבוצת סטודנטים ישראלים ועולים ותיקים המלווים צעירים סטודנטים עולים חדשים ומשמשים להם כחברים לבילוי, כאוזן קשבת  ומסייעים בשעת הצורך בלימודיהם האקדמאיים.

הקבוצה מונה כיום כ-40 חברים המשמשים גם כקבוצה חברתית בה כל אחד מהמשתתפים זוכה להכיר חברים נוספים ולהגדיל את המאגר החברתי עולים וותיקים כאחד ולהעביר חוויות משותפות.

כחלק מפעילות לחיזוק הקשרים ולגיבוש החברתי-קבוצתי יצאה הקבוצה בחול המועד פסח לפעילות שהתקיימה במונפורט במסגרת פעילות למען הצפון שיזמה הסוכנות היהודית.

החברים נסעו יחדיו ונהנו מהווי חברתי ומפעילויות מהנות. במקום הורגשה ונראתה נוכחות הצעירים ששרו, רקדו ונהנו מההווי הישראלי שנוצר במקום עם שאר עם ישראל.

 אחד מאותם ימים יפים של התחברות אל אמא אדמה שבהתרוממות הרוח מעבירה את התחושה כי זה הבית וכך הוא הביחד.
 

הכתבה פורסמה לראשונה באתר הסוכנות היהודית ובאתר "בבית ביחד" 25 באפריל 2007 ז' באייר התשס"ז

עבור לתוכן העמוד