פרויקט "קשת של צבעים" - נוער מתנדב למען ילדי עוטף עזה - יוצא לדרך
"אנחנו עושים את זה מכל הלב. במדינה יש המון משברים ואנחנו נמדדים בזמנים הקשים. אני מרגישה שזו שליחות - לעזור לאנשים כשהם במצב של מצוקה", נעמה, נערה מתנדבת מאשקלון.
הגדל

במסגרת פרויקט "קשת של צבעים", תוכנית עמ"ן (עיר מתנדבת נוער) של האגף להתנדבות ופילנתרופיה בג'וינט ישראל, מכשירה נוער מתנדב לעזרה ולסיוע במרכזים אליהם הגיעו משפחות שהתפנו מיישובי עוטף עזה, מרצונן ועל ידי יוזמות פרטיות. בני הנוער המתנדבים, בני 15 – 18, החלו כבר ביום חמישי לעבור בין המלונות והמרכזים הקהילתיים בנתניה, בבאר שבע, באשקלון ובערים נוספות, מתוך מטרה להפעיל את הילדים והנוער בצורה יצירתית, ועל ידי כך להפיג את המתח הרב בו הם נמצאים.

 

נעמה ממן (18), מתנדבת מאשקלון, בדרכה למלון בירושלים בו משוכנות כ-400 משפחות מיישובי עוטף עזה: "אנחנו עושים איתם פעילויות של יצירה, שירה וגם קצת דיבורים, הכול כדי לעודד אותם כמה שיותר. אנחנו עושים את זה מכל הלב. במדינה יש המון משברים ואנחנו נמדדים בזמנים הקשים. אני מרגישה שזו שליחות - לעזור לאנשים כשהם במצב של מצוקה. אם אנחנו לא נהיה שם, הם עלולים להישאר לבד".

 

המתנדבים יוצאים בקבוצות של 20 -  30 בני נוער, ונחלקים לצוותי הפעלה מצומצמים יותר (בני 4 אנשים). בבאר שבע, לדוגמא, נוער מקומי הפעיל בהתנדבות את ילדי המשפחות בבית מלון בעיר במשך יום שלם, במשמרות של 3 שעות ברוטציה. ביום שישי האחרון ערכו בני נוער מתנועת בני עקיבא בנתניה טקס חגיגי לקבלת השבת עבור משפחות ששוכנו בבסיס נופש של צה"ל באזור.

 

במהלך הימים הקרובים יוכשרו קבוצות נוער מתנדב בערי עמ"ן נוספות (רמת השרון, אשקלון, ירוחם, מודיעין, כפר סבא מגדל העמק ועוד). במסגרת ההכשרה, המתנדבים יקבלו כלים להתמודדות עם מצבי לחץ וטראומה על ידי עובדים סוציאליים, וכמו כן כלים מעשיים להפעלה יצירתית בסדנאות אמנות, ליצנות, מספרי סיפורים ומשחקים. את ההכשרות המקצועיות בני הנוער מקבלים ממנחי "נדב, המרכז הישראלי להכשרה וניהול התנדבות בני נוער וצעירים".

 

פרויקט זה דומה לפרויקט "חיוך לצפון" שהופעל על ידי תוכנית עמ"ן ובסיוע עמותת "נדב" במהלך המלחמה בצפון באוגוסט השנה. במסגרת פרויקט "חיוך לצפון" הופעלו מאות בני נוער מתנדבים, מכל הארץ, שהגיעו למקלטים ולמרכזים אחרים להפעלת הילדים ובני הנוער. חלק מבני הנוער שמתנדבים במסגרת "קשת של צבעים" כבר התנדבו בפרויקט דומה בזמן מלחמת לבנון השנייה ועברו הכשרות המתאימות גם למצב הנוכחי. נעמה, שהתנדבה גם בפרויקט "חיוך לצפון", מדווחת: "זה נותן המון סיפוק וזה מבליט את החוסן של העם. אנחנו היינו פה בשבילם".

עבור לתוכן העמוד