אמנה לטיפול בפליטים הסודאניים בישראל
הגדל

הקואליציה הישראלית למען פליטי דארפור וסודאן
The Israeli Coalition for the Refugees of Darfur and Sudan
www.israel-for-darfur.org

הקואליציה הישראלית למען פליטי דארפור וסודאן, המורכבת  מארגוני סיוע הומניטארי מובילים בישראל  ובסיוע בינלאומי , גיבשה אמנה משותפת הקובעת אמות מידה לטיפול בפליטים הסודנים בישראל.

להן עיקרי האמנה:
לאור ההחלטה שהתקבלה על ידי גורמים ממשלתיים על הקמת מחנה זמני לפליטים מסודאן אנו רואים חשיבות רבה בנקיטת עמדה המשותפת לכל ארגוני הסיוע.
מדינת ישראל הינה מדינה דמוקרטית, המכירה בזכויות הפליטים וזוכרת את סבל פליטי העם היהודי בשואה. לאור זאת, אנו דורשים כי מדינת ישראל תכיר באחריותה כלפי הפליטים, תעניק ותבטיח איכות חיים ראויה לכל פליט סודאני המחפש מקלט בישראל.
על כן:
1. יש להעניק לפליטים מקום מגורים זמני שיכלול יחידת מגורים ראויה לכל משפחה ולהבטיח אספקת מצרכי קיום בסיסים, בכללם מצרכי מזון, מים והיגיינה.
2. יש לדאוג לחינוך הילדים, על ידי הקמת מעון, גן ילדים ולהפעיל בתי- ספר המותאמים לילדי הפליטים וצרכיהם.
3. יש להסדיר את כל הזכויות הרפואיות של הפליטים, ולהבטיח לפליטים טיפול רפואי ראוי, הן במחנה הזמני והן במסגרות רפואיות מחוץ למחנה, ככל שיידרש.
4. יש להבטיח כי לפליטים יהיה חופש תנועה מלא ברחבי המדינה, והמתקן הזמני לא ישא אופי כל שהוא של מחנה מעצר.
5. יש  להעניק מעמד פליט לאותם פליטים סודנים שנקבע שהנם זכאים למעמד זה, בהתאם לאמנת הפליטים של האו"ם עליה חתומה מדינת ישראל.
6. יש לאפשר לפליטים חופש תעסוקה מלא, ולסייע להם למצוא תעסוקה הולמת בכל מקום בארץ.

ארגוני הסיוע ההומניטארי בישראל, הפועלים במסגרת הקואליציה למען פליטי רצח העם בדארפור, מקבלים על עצמם לפעול במשותף עם המערכת הציבורית, על מנת להבטיח כי לפליטי דארפור בישראל, יינתן כל הסיוע הנדרש להבטחת איכות חיים הוגנת.

• להצטרפות ולסיוע בהתנדבות וגיוס משאבים ואמצעים: www.israel-for-darfur.org

• מתנדבים המבקשים לקחת חלק במבצעי הקואליציה מתבקשים לשלוח מייל למטה המבצע: idarfur@gmail.com

 ארגונים המבקשים להצטרף לקואליציה מתבקשים לשלוח מייל למטה המבצע: idarfur@gmail.com

הקואליציה מאגדת מגוון רחב של ארגוני ההתנדבות וגופים מרכזיים בחברה הישראלית האזרחית ובכללם: הועד היהודי-אמריקאי, אקרופוליס החדשה, אשה לאשה, בצדק, ברית עולם -  תנועת ההתנדבות הישראלית היהודית הבינלאומית, המועצה הלאומית להתנדבות בישראל, הקרן ההומניטארית של התנועה הקיבוצית, הקרן לסיוע לנפגעי אסונות טבע, הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר, טופז – למען רווחת ילדים ובני נוער, מוקד סיוע לעובדים זרים, מד"א, מחנות העולים, נוער מר"צ, שדולת הנשים, מוסדות להשכלה גבוהה – פורמים ותאי סטודנטים למען פליטי דארפור וגופים רבים נוספים.
 
הרקע להקמת הקואליציה

מאז שנת 2002 טובחות מיליציות הג'נג'אוויד בצורה שיטתית ומתוכננת באוכלוסיה האפריקאית המקומית בחבל דארפור, ובאזורים הסמוכים לו ברפובליקה המרכז אפריקאית ובצאד. למעלה משלוש מאות אלף בני אדם, נשים קשישים וטף, נרצחו או גוועו ברעב וממחלות ולמעלה משתי מיליון נפשות נעקרו מבתיהם. רבים מהפליטים האפריקאים מצאו מפלט בצ'אד השכנה, אך גם שם לא מצאו מנוח; המליציות רודפות אחריהם גם מעבר לגבול. והן לא מהססות להתעמת עם כוחות הצבא של צ'אד כדי לטבוח בפליטים ולאותת להם על הצפוי להם אם רק ישובו לחבל דארפור. הסכסוך מתועד בעולם כ"טיהור האתני" הנורא ביותר מאז רצח העם ברואנדה ובקונגו הסמוכה. באזור דארפור ובמדינות השכנות בני אדם חפים מפשע נרצחים בכל רגע, רבים מהם ילדים ותינוקות. 

מדינת ישראל קמה על זיכרון השואה ורבים מאזרחיה חוו רדיפות על רקע גזעי. רבים טוענים כי העולם ידע ושתק בכל הקשור לשואה וכי מדינת ישראל כמוה כתזכורת למעשים אלו. בואו נשמיע את כולנו כישראלים כנגד הטרגדיה המתחוללת כיום.

מטרות מבצע "ישראל לא תשכח" - לספק סיוע הומניטארי ישיר לניצולי רצח העם בדארפור שמצאו מקלט בישראל ולפליטים הנמצאים במדינות במרכז וצפון אפריקה, ולייצג את החברה האזרחית הישראלית, מדינת ישראל והעם היהודי, בקרב קהילת הסיוע ההומניטארית הבינלאומית. המשימות העיקריות כוללות גיוס משאבים כספיים, ציוד רפואי, ציוד לטיהור מים, מזון לתינוקות ואמצעי קיום בסיסים למען הקורבנות. בנוסף שואף המטה לשגר  סיוע רפואי וההומניטארי לשטח וכן לבצע פעולות ארוכות טווח לשיקום הנפגעים, בין היתר על ידי חבירה לארגוני סיוע הומניטאריים בינלאומיים הפועלים בשטח, ובהתאם לצרכים לפעול גם במסגרתם ובאמצעותם.

  • הקואליציה הישראלית למען פליטי דארפור וסודאן הקימה מטה ציבורי לגיוס הציבור הישראלי בכללותו, על כל רבדיו, לעשות למען ניצולי הטבח המתמשך בדרפור . הקואליציה מאגדת מגוון רחב של ארגוני ההתנדבות וגופים מרכזיים בחברה הישראלית האזרחית ובכללם: הועד היהודי-אמריקאי, אקרופוליס החדשה, אשה לאשה, בצדק, ברית עולם -  תנועת ההתנדבות הישראלית היהודית הבינלאומית, הג'וינט, המועצה הלאומית להתנדבות בישראל, הקרן ההומניטארית של התנועה הקיבוצית, הקרן לסיוע לנפגעי אסונות טבע, הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר, טופז – למען רווחת ילדים ובני נוער, מוקד סיוע לעובדים זרים, מד"א, מחנות העולים, נוער מר"צ, שדולת הנשים, מוסדות להשכלה גבוהה – פורמים ותאי סטודנטים למען פליטי דארפור וגופים רבים נוספים.
  • במסגרת מבצע "ישראל לא תשכח" פועלים ארגוני המתנדבים בישראל, בשיתוף המגזר העסקי ויהדות העולם לגיוס משאבים, מתנדבים ואמצעים לצורך שיגורם לשטח. מבצע הסיוע הבינלאומי מאורגן בתיאום עם משרד החוץ.
  • כל הפעילים במטה, פועלים על בסיס התנדבותי. הכסף המגויס מיועד אך ורק לעזרה ישירה לפליטים בשטח ולמטרה זו נפתח חשבון מיוחד בפיקוח כל השותפים.
     

"מחוץ לבית החולים יושבת האווה, בת 35. היא מדברת ללא הרף, אך לדבריה אין כל פשר. היא יצאה מדעתה אחרי שהג'נג'וויד רצחו את ילדיה ואת בעלה. היא הצליחה לברוח והגיעה לבדה לגבול, משם היא נשלחה למחנה הפליטים בגוז ביידה. האווה נמנעת מליצור קשר עין. היא מסתובבת בקרעי שמלה, שעליה היא מנסה ללבוש ללא הצלחה שמלה נוספת. לידה חולפות נאדיה ומאטה, שתי יתומות בנות 12. אמה של נאדיה נרצחה בהתקפת הג'נג'וויד, אביה מת ממחלה במחנה. על מותניה של נאדיה תינוק צעיר, גם הוא יתום. בבקתה סמוכה שרוע על החול אדם מלרמט, ילד בן ארבע המשותק בשל פוליו, וצורח. כל אחד במחנה, אומרים אנשי ארגוני הסיוע, איבד קרובי משפחה בדרפור. בין 70% ל-80% מהם סובלים מטראומה נפשית."
(מתוך עיתון הארץ, 26.04.2007, כתבתו של אסף אוני')

"אני מצפה לעבור את החיים רק פעם אחת. לכן, אם יש ביכולתי לעשות את הטוב למען אחר, אני מעדיף לעשות זאת כעת, ולא לדחות או להזניח את הדבר, מפני שלא אעבור בדרך זו בשנית". (וויליאם פן)

עבור לתוכן העמוד