להורים שלי לא היה כסף לשיעורים פרטיים
עו"ד אודליה שפיטלני הקימה עמותת מתנדבים לעזרת תלמידים שזקוקים לדחיפה בלימודים.
הגדל

בגיל 40 לקחה עו"ד אודליה שפיטלני את בנותיה הקטנות ונסעה ללמוד ניהול עמותות בהרווארד. כשחזרה הקימה עמותת מתנדבים לעזרת תלמידים שזקוקים לדחיפה בלימודים.

שלוש סיבות הניעו את עו"ד אודליה שפיטלני לקחת פסק זמן מעבודתה כיועצת משפטית של המרכז הרפואי שיבא בתל השומר לטובת קידום ילדים ובני נוער בלימודים: זיכרונות הילדות שלה, לימודיה באוניברסיטת הרווארד ואמונה גדולה בחינוך.

לפני כשש שנים הקימה את עמותת "פוש" (פועלים לשוויון בחינוך) , שהחלה את דרכה בבית-ספר אחד עם שלוש מתנדבות והיום מונה כ- 500 מתנדבים ,  שפועלים בכ-102 בתי ספר שונים ברחבי הארץ ונותנים שיעורים פרטיים ללא תשלום לכ-1,000 תלמידים שזקוקים לדחיפה (push) . מהניסיון הקצר שהצטבר , המשמעות של כל דחיפה כזאת היא ההבדל שבין הצלחה לכישלון , היא אומרת. " מדובר בהבדל שבין ילד שחזר לעמוד במטלות הלימוד, להשתלב בכיתה ולהאמין בעצמו, לבין ילד שנותר מאחור וממשי לדשדש עד שהפער בינו לבין בני כיתתו לא ניתן לגישור".

רעיון השיעורים הפרטיים עלה משום ששפיטלני עצמה היא אם לשלוש בנות. "ראיתי כמה שיעורים פרטיים אני ממנת בשנה , ועד כמה ילדים אחרים בסביבתי , לאו דווקא חלשים , נעזרים בהם דרך שגרה. תהיתי איך מסתדרות משפחות שלא יכולות לממן שיעורים פרטיים , ומה קורה לילדים שזקוקים לעזרה בלימודים".

היא פנתה לבתי –ספר באור יהודה כדי לברר את העניין. "התברר לי שהם לא מסדרים , ושילד שזקוק לעזרה פשוט לא מקבל אותה", היא מספרת.

מכאן ועד להקמת העמותה הדרך הייתה קצרה. בין היתר משום ש"מהר מאוד התברר לי שבסביון , גני יהודה והסביבה יש הרבה אנשים עם יכולת וכוח שרוצים לתת. העמותה פועלת כיום באמצעות מתנדבים מכל רחבי הארץ, בני כל הגילאים, בעלי מגוון רחב של מקצועות , שעובדים עם הילדים באופן אישי או בקבוצות קטנות בשעות הלימודים ובין כותלי בית הספר. העזרה ניתנת בהתאם לצורכי התלמידים והחלטת בית הספר ובשיתוף איתו , במקצועות כמו אנגלית , חשבון , לשון, הבנת הנקרא ועוד. כל מתנדב מתאימים תלמיד או קבוצה על פי כישוריו".   

הדרישה היחידה מהמתנדבים היא להתחייב להגיע פעם בשבוע, ביום ובשעה קבועים , לשעה וחצי (שתי שעות לימוד) , אבל רבים מהם מוסיפים עוד פעם בשבוע , " כי קשה לעמוד מול ילדים שכל-כך משקיעים ורוצים ללמוד, כל-כך מוקירים תודה ומצפים למתנדב/ת שלהם, ומתקדמים באופן ממשי , הן בלימודים והן בתחום ההתנהגותי" , מציינת שפיטלני.

כמי שגדלה עד גיל שבע בגבול בני-ברק-פרדס כץ ועברה עם משפחתה לרמת-גן ולבית-ספר חזק יותר , היא יכולה להזדהות עם הילדים שזקוקים לעזרה בלימודים . " ראיתי מה זה להגיע ממקום שנתפש כחלש ולהיקלט בבית-ספר חזק יותר , ועד כמה צריך להתאמץ כדי לפלס דרך, לימודית וחברתית. בשלב מאוחר יותר, כשלמדתי באליאנס ברמת אביב, ראיתי את הפער בין מי שהוריו יכלו לעזור לו עם שיעורים פרטיים לבין ילדים כמוני , שלהוריהם לא היתה אפשרות לכך".

ב-2001, כשהיא כבר בעלת תואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב, החליטה לממש חלום ישן וללמוד בהרווארד. "לקחתי חופשה ללא תשלום ובתמיכת בעלי , שלא יכול היה להצטרף , נסעתי עם שתי בנותיי לבוסטון , שם השלמתי תואר שני במנהל ציבורי . זה היה אתגר לא פשוט להיכנס בגיל 40 פלוס למשמעת לימודית ולהיות לבד עם שתי בנות צעירות במדינה זרה". היא התמקדה בלימודי ניהול עמותות וארגון פרויקטים חברתיים. " ראיתי אילו כוחות יש לקהילה , ועד כמה גדולה וחשובה נתינתה, וכשחזרתי החלטתי לדחות את שובי לעבודה ולנסות ליישם בפועל את הנושאים שלמדתי".

היא החליטה ליישם אותם בחינוך, נושא שמאז ומתמיד היה קרוב לליבה. (" זה התחום שנראה לי הכי חשוב ובסיסי לעזור בו, כי חינוך והשכלה הם מנוף חברתי ומקצועי"). היום היא חולמת לגייס עוד מתנדבים ולראות סניפים של עמותת "פוש, ברחבי הארץ, " כדי שבכל מקום שבו יש ילד שזקוק לעזרה כדי להצליח בלימודים יהיה מי שיתן לו אותה".

לקבלת מידע כללי, התנדבות ותרומות
אתר העמותה: http://www.pushedu.org

משרדי העמותה:

טלפון: 03-5354965

פקס: 03-7369706

כתובת: עמותת פוש, ת.ד. 6505, סביון- גני-יהודה 56905.
למעוניינים להתנדב לחץ כאן

עבור לתוכן העמוד