מישהו חשב למנף את ההתנדבות- מה זה בעצם?
מוטיב הסיפוק בהתנדבות הוא בהחלט 'הדבר האמיתי', אבל כמה מאיתנו, המתנדבים, מנסים לזהות את הפוטנציאל הגלוי והסמוי הטמון באותם אלו המקבלים מאיתנו את 'שירותי ההתנדבות' ולמנף אותו?
הגדל

פעילותם של המתנדבים מבורכת באשר היא, ואין כל ספק שהמטרות העומדות מאחורי כל העשיות הוולונטריות חיוביות במהותן ובתוכנן. בהזדמנויות רבות, זוכים חלק מהמתנדבים לעמוד על במה, לקבל את הפרס או את אות ההוקרה, ולספר על אותה עשייה התנדבותית שהם מעורבים בה. שאלה טיפוסית הנשאלת פעמים רבות במעמד מכובד שכזה הינה:

"מה יוצא לך מזה, מתנדב או מתנדבת יקרים,  מה נותנת לך ההתנדבות?"

אם תשאלו גם את עצמכם, כמתנדבים, את אותה שאלה, רבים ישיבו לעצמם- הסיפוק כמובן!

אותו סיפוק הנובע מתוך האושר שגרמתי לילד, לילדה, לנער, לנערה, לקשיש או לקשישה.

אותו ברק בעיניים המתבוננות בי, הוא שעושה לי את זה, זהו הכח המניע להמשך הפעילות שלי.

אם ננסה לפלח, לצורך הדיון בלבד, את 'קהלי היעד' הנהנים 'מהשירות ההתנדבותי', אפשר יהיה להבחין בין אלו שהם מוגבלים משמעותית ביכולות המנטליות והפיסיות שלהם, לבין אלו, המתפקדים באופן נורמטבי. למשל, דיירי בית אבות זקנים וערירים המרותקים למיטת חוליום, לעומת קבוצה של ילדי עולים מחבר העמים, המתגוררת במרכז קליטה.  אין בהבחנה שערכתי כל כוונה לרמוז על סדר עדיפות כלשהו בהענקת 'שירותי ההתנדבות', אלו וגם אלו ראויים לפירות ההתנדבות, כל קבוצה על פי הצרכים שלה.

יחד עם זאת, ההבחנה נועדה על מנת לעורר נקודה למחשבה הקשורה עם שאלת 'תכלית ההתנדבות'.

כפי שהדגשתי, מוטיב הסיפוק הוא בהחלט 'הדבר האמיתי', אבל כמה מאיתנו המתנדבים מנסים לזהות את הפוטנציאל הגלוי והסמוי הטמון באותם אלו המקבלים מאיתנו את 'שירותי ההתנדבות' ולמנף אותו? 

על מנת להבהיר למה הכוונה, נניח שאני משמש כמתנדב הנפגש פעם-פעמיים בשבוע, על מנת לסייע  לאותה קבוצת עולים בהכנת שיעורי בית. אם אנסה להתבונן מעט מעבר למשוכת 'מורה‑העזר' ולייחס לעצמי את 'הדמות הראויה לחיקוי', קרוב לוודאי שאצליח להפיק תנובה רבה וקסומה מהמפגש עם קבוצת העולים. אם אנסה, בנוסף לעזרה הלימודית  גם 'ללמוד' את נפשות הילדים, יתכן ואגלה כי יש מביניהם המנגנים בכלי מוזיקה, ישנם חובבי בעלי חיים, ועוד כהנה וכהנה. 

כאן טמונה ההזדמנות הגדולה שלי לזרוע את זרעי ההתנדבות. עם עידוד והכוונה מצידי, אוכל לנתב את הנגנים שיופיעו במרכזים קהילתיים ובבתי אבות. את חובבי בעלי החיים אוכל להפנות אל עמותות המגנות על כלבים וחתולים וכן הלאה. 

גישה סינרגטית שכזו, יש בכוחה לכונן 'תרבות-התנדבותית' שהיא הרבה מעבר לסך כל הפעילויות ההתנדבותיות של הגופים והפרטים העוסקים בה. ולכן, מומלץ שנתבונן בדפוסי הפעילות ההתנדבותית שלנו, ואולי נצליח גם אנחנו לתרום להרחבת מעגל המתנדבים, כך שזה יקיף מחוזות נוספים בחברה בה אנו חיים.

עבור לתוכן העמוד