מוקירים ומחבקים את הגמלאים המתנדבים
הגדל

כשנעמי שמר כתבה על  אנשים טובים באמצע הדרך, היא וודאי התכוונה לאנשים השואפים לראות קצת יותר מאת דלת אמותיהם. אנשים הפותחים את ליבם ונותנים למי שבאמת זקוק ,וכל זאת ללא שום תמורה חומרית, אך בהחלט עם גמול רוחני מהנה ומספק.

אין ספק שהשיר של נעמי שמר ומילותיו מתאים לשתי הנשים המיוחדות, אסתר הרליץ וארלט אדלר . שתי גמלאיות שבחרו להתנדב ולהקדיש את זמנן  במסירות ואהבה אין קץ למען החברה לאורך כל שנות חייהן. הציונות, הערכים, האהבה למולדת ולחברה מביאה אותן להתנדב ולתרום לא מעט מזמנן, להעצים ולפתח את הקהילה.

אסתר הרליץ  - ילידת 1921 בברלין שבגרמניה, עלתה בתחילת שנות ה- 30 ארצה עם הוריה שבחרו להתיישב בירושלים. כחלק טבעי  מציונות ואהבה לארץ ישראל חברה אסתר מגיל צעיר לתנועת "ההגנה", התנדבה לצבא הבריטי ושימשה כקצינה במלחמת העולם השנייה . כן שימשה  כסגנית מפקדת הח"ן בירושלים הנצורה במלחמת העצמאות.

בגיל 26 עמדה בראש מחלקה במשרד החוץ ושימשה כנציגה באו"ם, ופחות מעשרים שנה לאחר מכן הייתה לאישה השגרירה הראשונה. היא כיהנה כחברת כנסת בשתי קדנציות, ובכנסת השמינית הייתה האישה הראשונה בוועדת החוץ והביטחון. לאחר סיום כהונתה בקופנהגן , לבקשת הממשלה ועל יסודה החלטתה הקימה את המרכז להתנדבות בישראל ושימשה כמנהלת הראשונה שלו, במהלך תפקידה יזמה את חוק ביטוח המתנדבים, אות הנשיא למתנדב וחברה בוועד המנהל של המועצה להתנדבות ועורכת מידעון המועצה.

אסתר, בוגרת המכללה ע"ש דוד ילין וביה"ס לדיפלומטים כיום תושבת תל אביב, היא דמות מופת, ראשונה וראש לכל מפעל התנדבות, פעלה ללא סייג וללא לאות לקידום ההתנדבות בארץ. בשנים 1965 – 1960 שימשה כחברת מועצת העיר ת"א  ויו"ר ועדת התרבות ופיתחה בעיר רשת ספריות עירוניות, קונצרטים בגנים, תוכנית לימוד לאוכלוסיה עם קשיי למידה ואף שימשה כמזכירת נעמת בת"א יפו בשנים 1981 – 1977 .

במשך השנים אסתר שימשה ופעלה  במספר תפקידים  שונים כגון: יו"ר "אגודת ידידי דמנרק בישראל", חברת נאמנים של אונ' בן גוריון בנגב ושל אונ' היברו יוניון קולג' בירושלים, מזכירת ארגון החיילים המשוחררים ובמועצת ארגוני נשים ואף פעילה  בהתנדבות בתנועת הנוער המחנות העולים ובמועצת התלמידים, כמו כן מנהלת בהתנדבות את תחרות הנבל הבינלאומית בישראל ואת הזמרייה – כנס עולמי של מקהלות בירושלים.

אסתר היא יקירת העיר תל אביב לשנת תשנ"ו, בעלת תואר דוקטור לשם כבוד מטעם ההיברו יוניון קולג' וזוכת מגן ראש הממשלה לקידום ההתנדבות בישראל. בשנת 1955 בהוצאת משרד הביטחון יצא לאור ספרה האוטוביוגרפי בשם  "אסתר – לאן אישה כבר יכולה להגיע", סיפור אישי של אישה  שכל שלב בחייה המקצועיים היה שזור ברגעים ראשוניים ומרתקים של ישראל המתהווה,   ששותפים לו אנשים כמו דוד בן-גוריון, משה שרת, גולדה מאיר, אבא אבן, טדי קולק ועוד רבים וטובים.

הארלט אדלרארלט אדלר -  נולדה ב 1926 בבירות- לבנון, ועלתה לארץ עם קום המדינה ומתגוררת כיום בחיפה. ארלט פעלה להקמת המועצה  להתנדבות בחיפה והפכה אותה לארגון פעיל ומוכר. הקימה באונ' חיפה את היחידה לגישור פערים, את פרויקט "קידמה" לקידום מעמד האישה, המעודד קידום אישי ותרומה חברתית של נשים ומעניק סביבה תומכת ומידע לקבוצות נשים המבקשות לקדם עצמן מבחינה אישית ומקצועית ויוצרת מקום של ידע ומודעות להובלת שינויים חברתיים וכמנוף למעורבות ותרומה לקהילה.

יחד עם בעלה ג'ו הקימה ארלט את "קרן רון" לזכר בנה רון אדלר שמצא את מותו טרם עת בעת שרותו הצבאי. הקרן פועלת מזה 30 שנה להנצחתו של רון  ותרמה לגופים שונים והקימה מספר רב של פרויקטים בתחומים מגוונים בעלי נגיעה לחייו של רון שהיה משורר צעיר, בהם סיוע ותמיכה במשוררים צעירים, ערבי שירה, מלגות לסטודנטים ועוד.

הגב' ארלט אדלר, מנהלת הקרן, שמה לה למטרה להגדיל מספר זה: "פרויקט זה מאוד יקר לליבי, אני מוצאת סיפוק רב במתן מלגות הוקרה לאותם סטודנטים אשר נתנו מעצמם ותרמו כה רבות בשירותם הצבאי. הצבתי לי כמטרה להכפיל את מספר מקבלי המלגות כבר בשנים הקרובות. אני מקווה לבצע זאת באמצעות הרחבת מעגל התורמים והתומכים בקרן".

בהשראתה של הגב' אדלר, הרואה חשיבות רבה בפעילות ההתנדבותית של הסטודנטים, צוות עובדי הקרן מלווה באופן אישי את הסטודנטים על מנת שיוכלו למצות את המיטב מפעילותם ההתנדבותית. בעבר שימשה ארלט אדלר כחברת ועד המנהל במוסד "גילעם", מוסד סגור לעבריינים צעירים והקימה בחיפה את שדולת הגמלאים לקידום מעמד הגמלאים ומיצוי זכויותיהם, במסגרת פעילותה בשדולת הגמלאים היא  יוזמת פרויקטים רבים של גמלאים-מתנדבים.

מזה מספר שנים רבות פעילה ארלט אדלר בארגון "הסורופטמיסט", ארגון נשים בין לאומי  שחברותיו חרתו על דגלן עזרה ותרומה למען החברה  תוך מתן דגש לקיום רמה מוסרית-אתית גבוהה בעסקים ובחיים, קיום זכויות האדם וקידום מעמד האישה ורוח השרות לזולת בקהילה המקומית, הארצית והבינלאומית ולקדם הבנה אנושית בינלאומית בעולם כולו. בזמנה הפנוי מתנדבת ארלט בבתי אבות, שם היא מלמדת צרפתית. ארלט אדלר היא אישה יצירתית, יוזמת וסוחפת, הרוח החיה מאחורי ארגונים ופרויקטים רבים בעיר חיפה וזכתה בתואר "יקירת חיפה".

בתאריך 24.10.07 בקונדרס הגימלאים, במעמד השר לענייני גימלאים והתנדבות יקבלו שתי הנשים הנפלאות אסתר הרליץ  וארלט אדלר את אות מגן השר כהוקרה על פעילותן המסורה בהתנדבות למען החברה.

עבור לתוכן העמוד