תכירו, ליאור ללצ'יקי- מייסד ארגון "אח בוגר"
הגדל

כשהיה בכיתה י"א, עוד טרם חגג יום הולדת 17, התדפק ליאור ללצ'יצקי על דלתם של שלושה מנהלי בית ספר בעירו אשדוד. הוא הציג להם תוכנית ניסיונית שרקם מבעוד מועד ואז, חמוש בהסכמתם לתמוך ברעיון, החל להפעיל אותה. מקץ כמה חודשים היוזמה של ללצ'יצקי (20), כיום חייל בשירות סדיר בצה"ל, צמחה לארגון ארצי - המפעיל כיום 400 תלמידים-מתנדבים לצד נבחרת של מורים, פסיכולוגים ויועצים מקצועיים. תכירו, ארגון "אח בוגר", החונך תלמידים בכל רחבי הארץ.

"את הרעיון לפרויקט התחלתי לגלגל כשהייתי תלמיד בכיתה ו'. בית הספר שבו למדתי עמד בפני סגירה והמורה שלנו למתמטיקה, שהיתה גם מנהלת בית הספר, פשוט הקדישה את זמנה לחיפוש עבודה", ללצ'יצקי משחזר. "כשהתחלנו ללמוד בחטיבת הביניים גילו שלעומת יתר הכיתה אנחנו מפגרים בחומר". תודות למורה אדיבה בבית הספר החדש שהסכימה לחנוך את הקבוצה באופן אישי, הוא מספר, הפער הושלם והמשבר נפתר.

הפיתרון הניב גם תובנה חדשה. "הבנתי שישנה בעיה במעבר מבית הספר היסודי לחטיבה", ללצ'יצקי מסביר. "נוצר פער, לפעמים חברתי ולפעמים ברמת הבקיאות בחומר הלימודים, שאיש אינו נותן עליו את הדעת". וכך, בלי להתכוון, התהווה ארגון "אח בוגר" העתידי. "הרעיון המרכזי הוא מעגלי נתינה. זהו עיקרון לפיו כל-אחד נותן וגם מקבל. בדרך הזו אף-אחד לא חש שהוא נזקק", מכריז היוזם.  

אמצעי התשלום: התנדבות בקהילה

איך זה עובד? במסגרת מעגלי הנתינה שללצ'יצקי הגה תלמידי כיתות גבוהות חונכים תלמידים בכיתות הנמוכות, ומסייעים להם במישור הלימודי והחברתי. גם אלה שאינם מתקשים בלימודיהם מוזמנים להצטרף, וזוכים בחונכות מטעם תלמידים מחוננים או סטודנטים מתנדבים. "כל המשתתפים עוברים ראיון וכך אנו יודעים לאתר את הצרכים המדויקים שלהם", הוא מדגיש. לצד התלמידים והסטודנטים פועל צוות מקצועי הכולל פסיכולוגים, מורים ויועצים. חלקם תומכים במערך החונכים, אחרים מייצרים מערכי שיעורים ואמונים על פעילויות נוספות.  

ואם זה לא מספיק, מתברר כי תקציב הארגון עומד על 0.00 שקלים. כל השותפים ליוזמה, בהם עשרת חברי הוועד המנהל והצוות המקצועי, פועלים בהתנדבות. ההורים המבקשים לצרף את ילדיהם לפרויקט נדרשים ל"תשלום קהילתי" בלבד: מתן אישור לילדם להתנדב. וכך, אחת לשבוע בממוצע, יוצאים התלמידים למשימות שונות. "פונים אלינו, מבקשים את עזרתנו ואנחנו מגיעים", ללצ'יצקי מסכם בפשטות.

מאז התגייס לצה"ל, מודה ללצ'יצקי, משימת ניהול הארגון הפכה כמעט בלתי אפשרית. "במשך היום הטלפון לא מפסיק לצלצל", הוא מספר בחיוך. "צריך לתמרן ולמצוא את האיזון כל הזמן". לשם כך הוא נעזר באהרן טופר, שותף נמרץ שהכיר במהלך הדרך המנהל כיום את השלוחה הירושלמית של הארגון. "טופר הוא בחור דתי שהצטרף לשורות הארגון, ומהר מאוד הצליח להרחיב את פעילותו לכיוונים חדשים. מסלול מרכזי שהוא פיתח מתמקד ביצירת חונכות בין דתיים לחילונים". 

לאחרונה הוצע ללצ'יצקי להצטרף למסלול יוקרתי בצה"ל, הצעה שהניבה התחבטות משמעותית. "אמרו לי שיהיה עליי לוותר על הפעילות בארגון ולהקדיש את כל-כולי לצבא. בסופו של דבר, ולאחר התלבטות, בחרתי ב'אח בוגר'. אחרי הכל, צה"ל הוא צבא העם, ואני שואף לעזור לעם, לחברה ולדור הבא", הוא מסכם. "אני באמת מאמין שבאמצעות הפעילות בארגון אני תורם יותר משהייתי תורם במסגרת קריירה צבאית".

 

להצטרפות לפעילות ארגון "אח בוגר" ולמידע נוסף לחצו כאן

 

 

עבור לתוכן העמוד