ערב יום השואה: כ- 60 אלף ניצולי שואה בישראל חיים מתחת לקו העוני
הגדל

הסוכנות היהודית והמועצה הלאומית להתנדבות הכריזו השבוע על פרויקט  "בזכותם" – יוזמה ייחודית מסוגה, שבמסגרתה יגיעו מתנדבים לניצולי שואה נזקקים כדי לסייע להם במימוש זכויותיהם לשיפור מצבם הכלכלי והבריאותי. ההכרזה על הפרויקט התקיימה ביום שני הקרוב (28 באפריל) בפגישה בין יו"ר הסוכנות היהודית זאב בילסקי ליו"ר המועצה הלאומית להתנדבות עו"ד יורם סגי זקס בבניין הסוכנות היהודית בירושלים.

היום חיים בישראל כ- 280,000 ניצולי השואה, מתוכם כ-60,000 נמצאים מתחת לקו העוני. לרבים מהם מגיעים הטבות ומענקים שונים מממשלת ישראל, מממשלת גרמניה, מוועידת התביעות ומקרנות שונות, אך במקרים רבים הם לא מממשים הטבות אלו בשל חוסר ידע או בשל חוסר יכולתם לפנות לגופים השונים כדי לממש את זכותם. בעבר, גם כאשר ניצולי השואה פנו למימוש ההטבות הנ"ל, הם הסתייעו בעורכי דין והטיפול היה כרוך בהוצאות גבוהות עבורם ועבור בני משפחותיהם.

במסגרת פרויקט ההתנדבות 'בזכותם' יוכשרו כ- 1000 מתנדבים לשמש כיועצים אישיים של ניצולי השואה למיצוי זכויותיהם. המתנדבים יגיעו לבתיהם של הניצולים ויעניקו להם ייעוץ וליווי אישי כדי לסייע להם לממש את זכותיהם החל מבירור הזכויות השונות העומדות בפני הניצול, דרך הפנייה לקרנות ולגופים השונים ועד לקבלת ההטבות והמענקים.
"עמיגור" - חברת הבת של הסוכנות היהודית, שבמסגרת הדיור המוגן שלה מתגוררים רבים מניצולי השואה, תפתח את שעריה לקבלת המתנדבים ותסייע לקיום הפרויקט.
המתנדבים יוכשרו בתוכנית מיוחדת שמותאמת למאפיינים ולרגישויות של ניצולי השואה המבוגרים. בשלב הראשון הם יגיעו לכ- 5000 הניצולים הנזקקים ביותר, על פי רשימות שנתקבלו בסיוע ובשיתוף ועידת התביעות. לאחר מכן יורחב הפרויקט במטרה לסייע לכל עשרות אלפי הניצולים הנזקקים הנותרים.

הפרויקט ימומן על ידי הסוכנות היהודית באמצעות תרומות של הפדרציות היהודיות של קנדה ויבוצע ע"י המועצה הלאומית להתנדבות בשיתוף פעולה עם עמותת אביב, עמותת רוח טובה, עמותת אלה ועוד.

עבור לתוכן העמוד