פרדוקס ההתנדבות
פרדוקס עמוק עומד בבסיס העבודה התנדבותית. מצד אחד, החברה צריכה לעודד התנדבות, אך מצד שני, ככל שיש יותר מתנדבים, מדינת הרווחה הולכת ומאבדת את זכויותיה.

ח"כ יהלום: "ככל שיש יותר מתנדבים, כך מאבדת מדינת הרווחה את זכויותיה" . ח"כ פרופ' תמיר: "המדינה חייבת להחליט אידיאולוגית באילו  תחומים חברתיים היא תומכת ואיזה היא משאירה לארגוני ההתנדבות. מאיר כהן: "ההתנדבות לא צריכה להחליף את המדינה. צריך לעודד התנדבות לשם התנדבות".

פאנל ראשי ערים וחברי כנסת שהתקיים השבוע העלה מספר נקודות חשובות לדיון "פרדוקס עמוק עומד בבסיס העבודה התנדבותית. מצד אחד, החברה צריכה לעודד התנדבות ומתנדבים, אך מצד שני, ככל שיש יותר מתנדבים, מדינת הרווחה הולכת ומאבדת את זכויותיה", כך אמר חבר הכנסת וראש ועדת הרווחה לשעבר, שאול יהלום, בכנס "התנדבות 2010", הכנס השנתי הרביעי להתנדבות בני נוער וצעירים, שנערך השבוע באשקלון ביוזמת המרכז הישראלי להתנדבות נוער ועמ"ן – עיר מתנדבת נוער. בפאנל שנערך בנכס, בו השתתפו ח"כ יהלום, ח"כ פרופ' יולי תמיר, ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי וראש עיריית דימונה, מאיר כהן, והנחתה השדרנית ואשת הטלוויזיה אילנה דיין, נידונו תפקידיה של מדינת הרווחה בעידן המשתנה, מצב המתנדבים והתנדבות בעיני הפעילים בשטח ומסקנות חוקתיות לעתיד.

מספר נקודות מעניינות הועלו במהלך הפאנל לדיון:
"עבודתם של המתנדבים חשובה וקדושה, ואנחנו מודים להם על פעילותם", פתח ח"כ יהלום, "אבל כאשר שמים את עולם ההתנדבות מול מדינת הרווחה מבינים שנוצב מצב בעייתי בו יש פער בזכויות. אנשים רבים לא מקבלים מצידה את מה שהם צריכים, המדיה לא מספקת מצידה את הצרכים, והמתנדבים נכנסים לוואקום שנוצר. המדינה רואה שיש מי שמטפל במצב, והולכת עוד צעד לאחור. צריך לגשר על העניין הזה וחשוב לחנך את המתנדבים להגביר התנדבות אך גם להילחם על הצורך בנתינה לחברה.

"כאשר מתנדב נכנס לבית של קשיש או מוגבל, הוא חייב לשאול את עצמו למה הנזקק הגיע למצב כשה ומדוע המדינה לא מושיטה לו  יד. במצב כזה, ההתנדבות תהיה הערך המוסף של החברה ולא המחליפה הרשמית של עבודת המדינה. צריך לבדוק איך פועלים מעל ומעבר למה שצריך".

ח"כ יולי תמיר: המדינה לא נחלשה, להיפך. היא חזקה ועשירה. זו נקודת המוצא שצריכה להנחות את הדיון. המדינה החליטה אידיאולוגית לסגת מהשירותים החברתיים וזו לא החלטה שנובעת מאין-ברירה. "הבחירות שיתקיימו השבוע, בעיני, אינם בהכרח על השטחים אלא דווקא על השאלה מה המדינה חייבת לאזרחיה. התנדבות צריכה לבוא רק במקרים בהם המדינה החליטה אידיאולוגית להשאיר את התחום למתנדבים. חשוב גם לזכור שלצד הפעילות המדינתית, יש לעודד פעילות התנדבותית שתעשה דברים אנושיים, מעבר למה שהמדינה יכולה לתת".

מאיר כהן: "מפעל ההתנדבות הפך לאחת הדילמות שלנו, כראשי ערים. השבוע נכחתי בבית הנשיא כאשר הקרן לידידות הגישה את הדו"ח השנתי שלה. אנחנו מודים, כמובן, לקרן על הסכומים הגדולים שהיא תורמת לישראל, אבל עם הזמן, המצב הפך להיות כזה שהתרומות מהקרן הן חלק מובנה בתקציב.

רוני מהצרי: "אני לא מסכים עם הקביעה הנחרצת שהכל תלוי במדינה. לדעתי הדבר תלוי גם בנו, ראשי הערים. במקום לפתוח בתי תמחוי, צריך למצוא אופציות של העצמה מקומית, שלא עולים כסף אבל נותנים המון. אסור שההתנדבות תהיה כלי מחליף למדינת ישראל. התנדבות צריכה להיות לשם ההתנדבות".

כנס התנדבות 2010 עסק רבות בתחומי התנדבות שונים ונושאים רבים עלו שם לדיון.
בין השאר, הסבירו ראשי הערים, אנשי פריפריה, כי המגורים הרחוקים מחייבים מלחמה תמידית על תקציבים ויצירתיות רבה שתאפשר לעזור,כמעט בלי מימון, לאנשים המקום. "לאמהות חד-הוריות, למשל, המיקום מהווה מכשלה. באזור המרכז הן היו יכולות למצוא תעסוקה בקלות רבה יותר ואילו באזור הדרום היחס אליהן שלילי ביותר. ניסינו ליזום תעשיה עבורם אבל זה לא הלך", סיפר מאיר כהן. "חיפשנו פתרונות יצירתיים והנשים יזמו פתרון תעסוקתי בדמות קייטרינג שהם פתחו. הקייטרינג הזה מספק היום את האוכל לכל בתי הספר באזור והנשים יכולות לבקש את מה שמגיע להן".

"אפשר לעשות דברים גם בלי מימון גדול", הוסיף רוני מהצרי. "הפעלנו פרויקט של ליצנים רפואיים ופרוייקט של מכבי אש. מעבר לזה, אנחנו מאמינים שפרויקטים שנותנים לחברה חוזרים אליה בסופו של דבר ומשפיעים על כולם. ילד שקיבל עזרה מילד אחר, יגדל וירצה לתרום בעצמו. נזקק שפועל למן החברה, ירגיש טוב יותר עם עצמו וכן הלאה".

יהלום: "אני חושב שאין ויכוח בקרב היושבים בפאנל שהמתנדבים הם נכס יוצא מן הכלל לפרויקטים ולעצמם. אנחנו, כמחוקקים, צריכים לעשות הכל כדי שתנאי המתנדבים יהיו טובים יותר ובמקביל, חשוב להמשיך ולהתקדם עם נושא מדינת הרווחה. בפער בין המציאות והרצון – אתם, אירגוני המתנדבים נכנסים, ונותנים את המענה. ההתנדבות צריכה לחולל את המודעות הפוליטית לגבי מה חלקה של המדנה כלפי אלו שזקוקים לה, לצד הצורך בהמשך עידוד ההתנדבות, כערך מוסף לחברה."

עבור לתוכן העמוד