קמחא דפסחא בהתנדבות
הגדל


נתונים של ארגון "לתת" מצביעים על כך שאשדוד מובילה בכמות הארוחות המחולקות מדי יום למשפחות בעיר ביחס לגודל האוכלוסייה. על פי הנתונים, מספר הארוחות המחולקות בעיר ביום, עומד על 1,716. אולם נראה כי המספר האמיתי גדול הרבה יותר, מאחר וישנם ארגונים ועמותות שאינם עובדים עם "לתת" ולכן לא נכללים בנתונים.

בנוסף, ישנם אנשים פרטיים שמתנדבים לאסוף אוכל מאולמות אירועים ומחלקים אותו בבתים רבים, בלי ידיעתו של איש.

אשדוד סובלת בשנים האחרונות ממשבר אבטלה מדאיג. על פי נתוני שירות התעסוקה, בעיר ישנם 5.5 אחוזי אבטלה, בעוד שהנתון הארצי עומד על 4.1 אחוזים. מנהל ארגון מנה חמה אבי אמסלם סיפר לnrg מעריב: "אנחנו נותנים סעד לכל נצרך ועכשיו אנחנו נערכים לקמחא דפסחא. רואים את השפעתו של המשבר הכלכלי, בתקופה האחרונה יותר ויותר אנשים נכנסים למעגל הזה".

על אף העלייה במספר הפניות לעזרה, חלה ירידה בכמות התורמים. אמסלם סיפר על תורמים רבים שהפסיקו להעביר כספים וישנם כאלה שבעבר תרמו והיום הפכו לנזקקים. "אנחנו מרגישים מחסור בתרומות ואפילו שקלנו לא לעשות חלוקה של חבילות בפסח, אבל הפניות הרבות קרעו אותנו והחלטנו שלא לוותר על זה", אמר אמסלם.

התומכת העיקרית של מנה חמה היא הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין. "בלעדיהם לא היינו קיימים", ציין אמסלם. מלבד הקרן מקבל הארגון מידי שנה תקציב ממשרד הרווחה.

מידי יום מגיעות לארגון עשרות פניות מלשכות הרווחה לסייע לאנשים שונים. ישנם כאלה שנמצאים מתחת לאף, כפי שקרה לאמסלם. "קיבלתי פנייה לסייע למשפחה ופתאום אני מבחין שהכתובת שלה היא ממש מול המשרד שלי ובכלל לא ידעתי עליהם. מיד הלכתי לשם והבאתי להם מזון, מבלי שהם יידעו בכלל שאנחנו פועלים מולם", הוא סיפר.

ישנם כמה מקרים רבים בהם הילדים לא מודעים לעובדה שהוריהם נזקקים. על פי אמסלם "קרה מקרה שחבר בארגון הביא חבילה למשפחה בעיר והבן ראה את זה והתחיל להשתולל", סיפר אמסלם והוסיף כי לקראת הפסח הכינו ב"מנה חמה" 1,700 ארגזים
.

הקרן לידידות מפעילה באשדוד בתי ידידות ומועדוניות לילדים. השנה, בעקבות

המשבר הכלכלי, היא החליטה לסייע ברכישת סלי מזון לחג הפסח עבור עשרות אלפי משפחות נזקקות בישראל בסכום של 2.6 מיליון שקלים. הקרן לידידות תעביר לכ-600 משפחות מאשדוד סלי מזון לחג.

נשיא הקרן, הרב יחיאל אקשטיין, אמר: "המשבר הכלכלי שפוקד את ישראל, מחייב אותנו לפעולה מהירה ויעילה. הנהלת הקרן החליטה השנה לסייע בהזנה ברמה הלאומית ולהקצות לשם כך תקציב משמעותי גם במהלך השנה וגם בחגים. כך נבטיח את שמחת חג הפסח לאלפי משפחות ברחבי הארץ
".

גם קרן החסד על שם החייל, שמעון דהן ז"ל, פועלת רבות באשדוד. היא תומכת בכ-500 משפחות ובכל סוף שבוע אנשיה מביאים למשפחות הללו מוצרי מזון בסיסיים.

"עובדי עירייה, עובדי נמל ושחקני כדורגל מתנדבים ומצטרפים אלינו לחלוקה", סיפר מנכ"ל העמותה, משה בן-זקן והדגיש כי "המצב מאד קשה. אין לנו כבר מקום ואנו נאלצים לסרב לבקשות של לשכות הרווחה". לדבריו, "היה לנו תורם שתרם כל חודש 2,000 שקלים ופתאום הוא הפסיק בגלל המצב. זה משמעותי מאוד עבורנו". בימים אלה פועלים אנשי העמותה במרץ כדי לגייס תרומות לקראת הפסח.

בעיריית אשדוד לא הופתעו לשמע הנתונים. באגף הרווחה בעירייה רשומים 17,000 תיקים, שהם כ-35,000 נפשות. לדברי מנהלת אגף הרווחה בעירייה, חוה בר-יוסף, 100 קשישים מקבלים מידי יום ארוחות חמות על-ידי עמותה שזכתה במכרז. ישנם 275 קשישים נוספים שהולכים למרכזי יום ואוכלים שם גם ארוחת צהרים.

לדבריה, 9,000 קשישים מטופלים באגף, מתוכם 6,000 שמקבלים סיוע דרך חוק סיעוד. באשדוד ישנם כ-220,000 תושבים, מתוכם 35,000 רשומים ברווחה, אך רק 130 עובדים סוציאליים – עובד אחד על 270 תושבים. באשדוד נאבקים כבר כמה שנים לשנות את ההגדרה של מחלקת הרווחה לאגף הרווחה, כפי שקיים בשלוש הערים הגדולות.

"זה עצוב שאנחנו מוגדרים כמחלקה. זה משפיע על תקציבים ועל תקנים של עובדים סוציאליים שממומנים על ידי משרד הרווחה", אומרת בר-יוסף. תקציב העירייה אושר השבוע ובמסגרתו גדל תקציב הרווחה בשמונה מיליון שקלים וכעת הוא מהווה 12% מתקציב העירייה. משרד הרווחה משלם 83 מיליון שקלים ואילו העירייה מעבירה 49 מיליון שקלים.

ומה אומר ראש העירייה, יחיאל לסרי, על הנתונים הכואבים בעירו? "אנחנו מודעים למצב הסוציו אקונומי של חלק מהתושבים שלנו, כשהדירוג שלנו הוא חמש", הוא אומר. "אך אני שמח שאשדוד היא עיר שיודעת לתת, שלתושבים שלה יש ערבות הדדית ושותפות".

על פי לסרי: "הקשר בין השכלה להכנסה ומצב כלכלי הוא דבר ידוע ואנחנו נמשיך בהשקעה גדולה מאוד בחינוך ולאגד בנוסף את העמותות תחת גוף אחד
".

לקראת חג הפסח החליטה עמותת יחד לקיים ליל סדר גדול באשדוד תחת הכותרת "כל דכפין". המרכז מזמין את כל מי שידו אינה משגת מלקיים את ארוחת החג או שהינו ערירי ואינו רוצה לחגוג את החג לבדו. ליל הסדר יתקיים באחד מהמתנ"סים וצפוי לכלול מאות מתושבי העיר
.

כל המעוניין להשתתף בליל הסדר מוזמן לפנות לטלפון: 1-800-10-17-20. כמו כן, העמותה מזמינה את הציבור לתרום אפילו שקל אחד על מנת לאפשר גם לאחר לחגוג את ליל הסדר.

עבור לתוכן העמוד