חג שבועות שמח מהמועצה הלאומית להתנדבות
הגדל

שבעת השבועות המתחילים בחג הפסח  ומגיעים לשיאם בחג השבועות , חג מתן תורה , קיבלו תוכן חדש ועשיר יותר עם הקמת מדינת ישראל והמעגל הושלם עם הוספתו של יום ירושלים למחזור העברי.

השבועות מתחילים בחג הפסח , חג החירות בו נבנית למעשה קומת היסוד שלנו ביציאה מעבדות לחירות, המסד נבנה בקומה נוספת עם חגיגת יום העצמאות  המסמל את התחדשות ישראל בארצו כעם חופשי ועצמאי  לאחר  1878 שנות גלות שנות ציפיה וכמיהה, ל"ג בעומר  על שלל מדורותיו וההתכנסות סביבן ,מסמל את האור הפנימי  בכל אחד מאיתנו ובכולנו יחד המאחד את כולנו ושיאו הרוחני של המחזור  העברי- ישראלי ביום ירושלים הצעירה שנחגג רק 42 שנים ,המסמל את ליבה  הפועם של ישראל ופנימיותה , כאשר פנימי פנימיות המחזור מגולם בחג השבועות חג מתן תורה , שהערכים והעקרונות של ואהבת לרעך כמוך של מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך,אדם לאדם אדם,  ערכים ועקרונות שיש ליצוק בהם תוכן בכל דור ובכל זמן בהתאם לרוח הזמן התקופה והמקום.

 השילוב המעניין בין הישן לחדש , בין החגים הנחגגים אלפי שנים לבין החגים והמועדים הצעירים בני דורינו , שזור וארוג  בטוויה  מדורגת כמלאכת מחשבת, העולה מדרגה אחר מדרגה , קומה אחר קומה ובכל רובד ובכל טפח  ובכל קומה ,אנו מגלים בשמחה, עוד צדדים יפים ועמוקים בעצמינו ובחברה בה אנו חיים, המאפשרים לנו הצצה לעומק קיומינו ותכליתינו.

אולם קדושתם ומעלותיהם של החגים, אין די בהם מצד עצמם  ולא רק בשמיים היא כי אם גם על הארץ. הם תלויה במעשינו בתרומתינו באהבת האדם שבנו ובמידת נתינתינו לזולת  בכל יום מימות השנה בימות חול כמו גם בחגים ובמועדים ובמיוחד בדגש על החלשים בתוכינו:  העני, הגר והחלש .

ראוי לציין את דבריו היפים והקולעים של הנביא מלאכי:" היקבע אדם אלהים כי אתם קובעים אותי.. ושאלתם במה קבענוך? המעשר והתרומה..."  כי מידת הקבלה שלנו תלויה במידת הנתינה התרומה  וההשפעה הטובה  שבין אדם לחברו.

כמו במעגל הרחב יותר הישראלי , אף מעגל ההתנדבות הישראלי מגיע לשיאו החודש כשנשיא המדינה  מר שמעון פרס,מחלק ל12 הנבחרים את אות הנשיא למתנדב כהוקרה על הטוב והיפה שבחברה על האצילי והנעלה שבה.

ליום אחד לפחות נשכח את המחלוקות והביקורות את שגרת החולין ואת קשיי היום יום וניישיר מבט אל הגיבורים האמיתיים של החברה הישראלית ,העושים יום יום ושעה שעה עבודה חשובה וחיונית בהתנדבות לצרכי הכלל לא לשם שכר או רווח אלא לשם שמיים.

כל שנה מתכנסת הוועדה לבחירה ובוחרת מבין מאות  המועמדים 12 ארגונים ויחידים  בני כל העדות המגזרים המינים והדתות, הראויים מכל לשאת בתואר החשוב והם משמשים לנו דוגמא ומופת בבחינת האור המאיר ומוביל על הארץ- פניה היפות של ישראל על כל גווניה ורבדיה נחשפים בתהליך הנפלא הזה ובכל שנה בתום התהליך שומעים אנו  מחברי הוועדה הבוחרת, כי גילו מחדש את ישראל היפה.

 השילוב בין החגיגיות היורדת עלינו בחגים ובמועדים חייבת להיות שלובה במעשים טובים, מעשים המחברים בין אדם לאדם ויוצקים תוכן של ממש, תוכן של צדק וחסד באוירת החג.

 ואז ממש אז נוכל להבין לעומק את המשפט "ציון במשפט תיפדה ושביה בצדקה "

 חג  שבועות שמח !

 עו"ד יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

עבור לתוכן העמוד