ללא לקיחת סיכונים עמותות לא יכולות לצמוח
הגדל

מאמר של דן פלוטה, דה מרקר, 6 ביולי, 2009 
נלקח מ"זוית3"

אף אחד לא מצפה מעסקים להרוויח תמיד, אבל משום מה אנחנו כן מצפים זאת מארגוני המגזר השלישי. יש לגרום לתורמים להבין כי השקעה בסיכון היא גם השקעה בצמיחה - ובלי צמיחה, למגזר הארגונים ללא מטרות רווח אין סיכוי לשרוד.
 
אין זה טבעי שארגוני המגזר השלישי ימשיכו לממן תוכניות מתרומות בלבד, במקום לגייס כספים באמצעות השקעות. אם הארגונים היו מפתחים מודלים חדשים להכנסות, הם היו יכולים לייצר הכנסות משלהם, והכנסות גדולות. עשרות מיליארדי דולרים שארגוני הצדקה מעניקים מדי שנה לתוכניות שונות היו יכולים במקום זאת לשמש כהון התחלתי לאירועים חדשים לגיוס כספים, לפיתוח פעילויות ויוזמות שיניבו הכנסות. כך הם גם היו יכולים לייצר הכנסות קבועות בסך מאות מיליארדי דולרים, שהיו מאפשרות להם לממן תוכניות. במקום זאת, הפוטנציאל להכנסות נגדע באיבו.

התורמים אולי אינם מבינים את החשיבות של השקעה בסיכון, אך ארגוני הצדקה צריכים להבין זאת. התמכרות למענקים וגיוס תרומות מערערת את הפוטנציאל הגדול ביותר של הארגונים לטפל בבעיות שבהן הם מבקשים להיאבק. יש כאן פוטנציאל אדיר למנהיגות ופוטנציאל לרווחים אדירים. למגזר העסקי יש הן את ההצדקה הפילוסופית ליטול סיכונים אדירים, והן את שוק המניות שמממן אותם. למגזר ללא מטרות רווח אין אף אחד מאלה, אך ניתן לשנות זאת כבר מחר.

 

 


 

עבור לתוכן העמוד