סיכום מהשולחן העגול
הגדל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס ביום רביעי שעבר, לראשונה מאז כינון הממשלה בראשותו, את השולחן העגול המשותף לממשלה, המגזר העסקי והמגזר השלישי. בשולחן העגול הוצגו בפני ראש הממשלה הפעולות שנעשו עד כה על מנת לסייע למגזר השלישי לאור המשבר הכלכלי ותיאום הסיוע של המגזר השלישי במהלך מבצע "עופרת יצוקה". 

כמו כן, הוצגו בפני ראש הממשלה יוזמות בינלאומיות הקשורות להתנדבות ולשיעורי ההתנדבות בעולם.  ראש הממשלה אמר כי: צריך להגדיל משמעותית את שיעור ההתנדבות בחברה הישראלית ולכן עלינו לבחון בצורה רצינית את הרפורמות שנעשו במדינות שונות בתחום ההתנדבות שהצגתם כאן היום. אני מבקש לבחור בשניים-שלושה מהמודלים שהצגתם, ולבחון אפשרות להביא לישראל את האנשים שחוללו את הרפורמות הללו בכדי שנוכל ללמוד מניסיונם וגם מהטעויות. אם אנחנו משווים את רמת ההתנדבות בחברה הישראלית לעומת חברות אחרות מסוימות אנחנו בפיגור די משמעותי. אני חושב שאחד הדברים שאנחנו צריכים לעשות זה להגדיל את ההתנדבות בחברה ועל ידי כך להעצים שוב בגלגל שני את הכוחות שעובדים במטרה לעזור למגזרים השונים כמו המגזר החרדי, מגזר המיעוטים ובמקומות אחרים שהיינו רוצים להפנות אליהם משאבים.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, בירך על כינוס השולחן והציג בפני הנוכחים את הנושאים המרכזיים על סדר היום, בכללם, הקרן הממשלתית לסיוע לעמותות בסך 200 מיליון ₪ ונושא ההתנדבות בחברה הישראלית ואמר כי הוא רואה חשיבות רבה בהמשך קיום השולחן ובפוטנציאל ההישגים שלו.

עוד אמר ראש הממשלה: "אני מאמין בהרחבת שיתוף הפעולה בפרויקטים קונקרטיים בין הממשלה למגזר השלישי. התפישה הרווחת בארץ במשך שנים רבות הייתה כי הממשלה היא כל יכולה והיא כמובן עושה את הדברים הכי טוב.  אני לא מאמין בתפישה זו.  אנחנו גם חושבים שיש תחומים שהסקטור הפרטי לא יכול לעשות לבדו והוא לא מתמחה בזה. לעיתים ההתמקצעות היא של גורמי ביניים ובמקרה שלכם זה מה שנקרא "המגזר השלישי". שיתוף פעולה של עסקים, ממשלה וארגוני החברה האזרחית מביא לתוצאה יותר טובה. האוכלוסייה מקבלת כך מכפלה של איכות וכמות ואני מאמין גדול בדרך הזאת. אני יודע שאנחנו בתחילתה של הדרך הזאת. עלינו להביא את זה למצב שאנחנו יכולים להניע במקביל הרבה תהליכים. אנחנו מדברים היום על מינוף קרן הסיוע לעמותות של 200 מיליון שקלים. עליכם למנף את הסכום הזה. בואו נמנף את זה יחד. הדבר השני החשוב הוא לנסות לרתום מתנדבים בחברה הישראלית. שיעור ההתנדבות בחברה הישראלית לצערי הוא לא כל-כך גבוה כפי שהיינו רוצים לראות. אני חייב לציין שיש לנו "אליבי", יש לנו צעירים, לפחות חלק לא מבוטל מהם, שמשרתים בצבא. נושא אחר הוא רמת הרגולציה שמופעלת כלפי העמותות והארגונים שלכם ויש לי חדשות טובות בשבילכם: אתם לא לבד. זאת בעיה כללית ואני בהחלט בטוח ורוצה להוריד את רמת הרגולציה הבלתי הכרחית. לכן אנחנו רוצים להקים היום ועדה להסרת חסמים, כי כנראה שאתם יכולים לעשות הרבה יותר, הרבה יותר טוב, ולהרבה יותר אנשים -  ולכן את הוועדה להסרת חסמים אני מבקש להקים היום. זה צעד שנועד לעזור לכם ולעזור לחברה הישראלית כולה".

השולחן העגול הינו הפלטפורמה הלאומית לניהול השיח התלת מגזרי, הפועל בחסות משרד ראש הממשלה בסיוע "שיתופים". בשולחן 30 חברים, משלושת המגזרים.

השולחן העגול הינו תוצר של החלטת ממשלה שהתקבלה ב- 24 בפברואר 2008 ולפיה גובש מסמך מדיניות, שעניינו הסדרת יחסי הממשלה עם ארגוני החברה האזרחית והקהילה העסקית. במסגרת זו, הוחלט על צעדים לחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינה לארגוני החברה האזרחית והגברת שילובם של ארגוני החברה האזרחית בהפעלת שירותים חברתיים.

נלקח מאתר משרד ראש הממשלה

עבור לתוכן העמוד