סטודנטים מובילים בהתנדבות
"כשעובדים על פרוייקט התנדבותי גדול מגלים הרבה מלאכים בדרך..." סטודנטית מספרת על החוויה ההתנדבותית
הגדל

"כשעובדים על פרוייקט התנדבותי גדול מגלים הרבה מלאכים בדרך. נחשפים לפנים של 'ארץ ישראל היפה'. הרבה אנשים, בלי קשרים, בלי מעמד, נחלצים לעזרתינו. וזאת רק כי יש להם מטרה משותפת לשלנו - לראות ישראל טובה יותר, יפה יותר. לעזור לאחרים". 'סטודנטים מובילים' ממשיכים בסדרת מיזמי ההתנדבות בחול המועד סוכות, ומזמינים להצטרף למסורת

אחרי מלחמת לבנון השנייה, קם סטודנט אחד והחליט לעשות מעשה, הוא קרא למאות סטודנטים להגיע לצפון, לקריית שמונה ולעזור לתושבים לשקם את העיר מהריסות המלחמה. אז נקרא הפרוייקט "סטודנטים מובילים צפונה". לצערי הרב לא הייתי בפרוייקט הראשון שנמשך כמעט שבוע, ידוע לי שמאות הסטודנטים סיידו מקלטים, שיקמו יערות שרופים, הפעילו קייטנות, שיפצו דירות וכדומה. כל מי שהיה מספר שהיה אגדה.

כששמעתי לראשונה על "סטודנטים מובילים דרומה" קצת חששתי. הצוות המארגן קרא לנו, הסטודנטים, להגיע לשדרות ולהתנדב, לעסוק בעשייה. כשחושבים לקום ולהגיע להתנדב עם מאות סטודנטים עולות קצת חששות: "מה אעשה אם אני מגלה שההתנדבות לא מתאימה לי?" "מה יהיה אם לא אסתדר עם האנשים?"

למזלי, כבר באוטובוס בדרך לשדרות מגלים שלאותם סטודנטים שמגיעים להתנדב יש אופי מיוחד, מה שנקרא "אנשים טובים". קל מאד לרכוש חברים ולהרגיש בבית. במהלך הפרוייקט עסקנו בקדחתנות בפרויקטים התנדבותיים שונים כמו צביעת מיגוניות, הפעלת קייטנה, סיוד בתים ופעילות עם אוכלוסיות מיוחדות. בזמן הפעילות רוכשים חברים אמיתיים. אני לא יודעת להגיד בדיוק למה, אבל יש משהו בסוג כזה של התנדבות אינטנסיבית שגורם לחברויות להיות חזקות במיוחד.

שנה לאחר מכן, צוות חדש של סטודנטים הקים את "סטודנטים מובילים ירוק", בשנה זו כבר לא היה לי ספק שאני מגיעה לפרוייקט. נפגשנו באזור הכנרת ועסקנו בפעילויות שעיקרן שימור הסביבה. במסגרת הפרוייקט המתנדבים פרצו שביל למטיילים מסביב לכנרת, עסקו בעבודות יערנות, הפעילו קייטנה לעולים ופעלו עם אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. פרוייקט זה היה כנראה משמעותי במיוחד מאד עבורי כי השנה החלטתי להיות פעילה יותר ולהיות חלק בצוות המארגן.

לפני כחודש וחצי קראנו לכל המתנדבים מהשנים האחרונות והתחלנו להקים הפרוייקט השנה. ליאורית גואטה לקחה על עצמה להוביל את הפרוייקט, באומץ רב, יש לומר. השנה הוחלט לקיים את הפרוייקט באשדוד, מאחר ואנו רואים באשדוד דוגמא לעיר מייצגת, שמהווה בית לגלי עליה שונים ואוכלוסייתה מונה מגזרים שונים. לאור גל האלימות הגואה, החלטנו שהשנה הפעילויות יהיו בסימן סובלנות חברתית.

לבנות פרויקט שמיועד להפעיל מאות סטודנטים מתנדבים בשלושה ימים זה מאתגר. ככל שעובדים יותר קשה ומרגישים בנטל האחראיות, כך החששות עולים,

"האם יגיעו מספיק סטודנטים?" "האם יהיה לכולם מה לעשות?" ועם זאת, זו חוויה מדהימה. בחודש האחרון למדנו כולנו הרבה על עצמנו, על היכולות שלנו במצבי לחץ, על עבודת הצוות שלנו. כשעובדים על פרוייקט התנדבותי גדול מגלים הרבה מלאכים בדרך. נחשפים לפנים של "ארץ ישראל היפה". הרבה אנשים, בלי קשרים, בלי מעמד, נחלצים לעזרתינו. וזאת רק כי יש להם מטרה משותפת לשלנו, והיא- לראות ישראל טובה יותר, יפה יותר. לעזור לאחרים.

השותפים שלנו לפרוייקט הם החברה העירונית לתרבות הפנאי באשדוד ועם מרכז ההתנדבות העירוני באשדוד. גם השנה תלווה את הפרויקט עמותת רוח טובה ביחד עם התאחדות הסטודנטים ואגודות הסטודנטים. אז השנה אנחנו מזמינים אתכם, הסטודנטים, להצטרף אלינו לשלושה ימים של עשייה בחול המועד סוכות, בין התאריכים 4-6 לחודש אוקטובר. הפרויקטים השנה כוללים: צביעת בתים, ניקוי שמורת ניצנים היפהפיה, פעילות עם אוכלוסיות מיוחדות, קייטנה לעולים, פעילות בבית תמחוי ועוד.

בשביל להצטרף אלינו, מלאו כאן טופס מתנדב ונציג שלנו יחזור אליכם עם פרטים נוספים.

באדיבות וואינט מעורבות

עבור לתוכן העמוד