לחבוק גור אריות: טיולי התנדבות בעולם הגדול
להאכיל אריה מבקבוק, לקפוץ בנג'י במפלי ויקטוריה, לטפל בחיות בר ולבחור עתיקות באתונה - טרנד התיירות ההתנדבותית תופס תאוצה...
הגדל

זוכרים את דיאן פוסי? כן, המטפלת מ"גורילות בערפל". תודו שלפחות פעם אחת פנטזתם להיות במקומה, ולזכות בהזדמנות לטפל בחיות בר בשטח המחיה הטבעי שלהן. הודות לטרנד החדש שתופס תאוצה בשנים האחרונות, תוכלו להגשים את הפנטזיה הזאת. קוראים לזה חופשה התנדבותית, וזה אומר שתמורת מחיר מצחיק תוכלו לבחור בנושא שקרוב ללבכם - למשל שימור טבע, עזרה הומניטרית או טיפול ושיקום חיות בר - ולשלב אותו בטיול ביעד אקזוטי. מארגני הפרויקטים הם בדרך כלל ארגונים מקומיים, שבמדינות מתקדמות מקבלים סבסוד מלא או כמעט מלא לפעילותם - מה שמאפשר להם לשתף בפרויקטים מתנדבים מכל העולם ולספק להם את התשתית הנחוצה.

חברת איסתא וארגון Go Eco מציעים מאות פרוייקטים של התנדבות ברחבי העולם. מעבר ליתרון הכלכלי, שפותח את שערי המדינות היקרות ביותר גם למי שלא יכול להרשות לעצמו טיול בעלות רגילה, השתתפות בפרויקט התנדבותי נותנת משמעות ועומק לטיול. אין עוד הרבה דרכים שבהן תתאפשר לכם היכרות בלתי אמצעית עם תרבויות ואורחות חיים במקומות שעוד לא כל כך מוכרים בתיירות המרכזית.
על פי נועם רון, מנהל השיווק של איסתא בעולם, היקף ההתנדבות עומד כרגע על יותר מ-1.6 מיליון איש בשנה - רובם מתנדבים לתקופות של חודש עד שלושה חודשים. לדבריו, המתנדבים מתחלקים לשתי קבוצות גיל עיקריות: 27-18 ו-55-45. את הרווקים שביניכם בטח יעניין לדעת ש-70 אחוז מהמתנדבים הן בעצם מתנדבות.

לצוד עם אריות
אחד היעדים שמושך אליו מתנדבים מכל העולם בשנים האחרונות הוא זימבבואה. בארץ היפהפייה הזאת חלה ב-30 השנים האחרונות ירידה דרסטית במספר האריות - יש שמעריכים אותה בכ-90-80 אחוז . מהסיבה הזאת נפתחה בלב הסוואנה תוכנית התנדבותית שמטרותיה הן, בין היתר, עידוד רבייה בשבי, טיפול בגורי אריות והכנתם לחיים בטבע. המטרה הסופית היא שחרורם בסביבת המחיה הטבעית שלהם.
המשתתפים במשלחת זוכים להאכיל גורי אריות קטנים בבקבוק וללוות אותם בשיעורי הציד הראשונים שלהם. גור שלא ילמד את חוקי העולם שבחוץ לא יוכל לשוב לטבע בהצלחה - ולכן חשוב ללוות אותו בסבלנות צעד אחר צעד. שיעורי הציד מתחילים במשחק עם הגורים, ובעצם מהווים בסיס ללימוד כל התנועות והאינסטינקטים שישמשו אותם בחייהם הבוגרים. בשלב מאוחר יותר יוצאים הגורים לשטח בליווי מתנדבים ומתאמנים "על רטוב".

תאילנד האחרת
ומה עם תאילנד? אם חרשתם את בנגקוק והחופים אבל עדיין לא מספיק לכם, חופשה התנדבותית בממלכת החיוכים מאפשרת למשתתפים בה להכיר את תאילנד לעומק וגם להושיט עזרה לאלה שנזקקים לה יותר מכולם. במהלך פרויקט ייחודי שאורכו ארבעה שבועות תוכלו להתנדב בבית היתומים שבכפר סינגבורי כ-140 קילומטר צפונית לבנגקוק. בשבוע הראשון לומדים המתנדבים על התרבות התאילנדית: המנהגים, המאכלים, ההיסטוריה והאנשים. שבוע ההיכרות הוא גם הזדמנות טובה ללמוד כמה ביטויים חשובים בניב המקומי, להכיר את המתנדבים האחרים ואת הארגון המקומי. בנוסף, במהלך השבוע הזה מקבלים המתנדבים שיעורי בישול בסגנון המקומי, מבקרים במקדשים בודהיסטים, שטים בנהר ומבקרים במרכזים הקהילתיים בסביבה.
בשבועיים שלאחר מכן עוברים המתנדבים לפעול בבית היתומים. הם לוקחים חלק בפעילויות ההעשרה שמציע בית היתומים ומוזמנים ליזום גם תוכניות ושיעורים משלהם - כל אחד על פי ידיעותיו והעדפתו האישית. בין היתר, מלמדים המתנדבים אנגלית ואמנות, אבל הם גם עוזרים לילדים לטפח את גן הירק שבמקום ובזמן הפנוי משחקים עם הילדים באופן חופשי. השבוע הרביעי בפרויקט מוקדש לסיור או להשתתפות בפעילות על פי בחירה: פרויקט טיפול ואילוף פילים, קורס צלילה, טרק בג'ונגל, היכרות עם תרבויות מקומיות של שבטים ועוד.

בית חולים לחיות בר באי איגינה - יוון
מאז 1984 הגיעו מאות אלפי חיות בר פגועות לבית החולים היווני לחיות בר שבאי איגינה. האי מהווה חלק מהאיים הסרוניים ונמצא כ-50 קילומטר מאתונה. לימים גדל והתפתח בית החולים, והיום הוא המרכז הגדול ביותר בדרום אירופה העוסק בשיקום חיות בר. לא רק שהתנדבות בבית החולים היא חוויה מרתקת ומרגשת, המשתתפים בתוכנית זוכים לפגוש מתנדבים עם לב חם מכל העולם. הפעילות היומיומית כוללת, בין היתר, הכנת אוכל לבעלי החיים, ניקיון הכלובים ובניית כלובים חדשים. בנוסף, יכולים המתנדבים לסייע בטיפול רפואי בחיות פצועות, או לתרום מזמנם בביתן ההסברה בנמל איגינה. חשוב לציין שבנוסף לכל אלה עלולות גם לצוץ משימות נוספות ובלתי צפויות - בהתאם לצורכי המקום ולניסיון שרכש המתנדב.
פרטים על פרוייקטים להתנדבות: באתר    http://www.goeco.co.il

באדיבות מעריב nrg , 26.1.2010

עבור לתוכן העמוד