טבע נקי- מתנדבים למען סביבה נקייה.
הגדל

קבוצת "טבע נקי" נוצרה בשנת 2004, יש מאין, בעקבות שיחת-רדיו של  רפי שביט, אזרח שאכפת לו, בתכניתו של עמיקם רוטמן ברשת ב'. רפי, שאוהב לטייל בארץ עם משפחתו ועם אורחים מחו"ל סיפר בתכנית על תחושת הבושה שפוקדת אותו למראה הלכלוך כשהוא מביא אורחים לאתרי הנופש בארץ. בתום השיחה הוא מסר את מספר טלפון וקיבל עשרות פניות. בפגישה הראשונה נכחו  כעשרים איש. מרביתם ממשיכים בפעילות עד היום. כיום טבענקי מונה כמה מאות אנשים, אך לא כולם חברים-פעילים.

מלכתחילה המטרה הייתה לנקות אתרי-נופש, חניונים, פארקים, ערוצי-נחלים, אך עד מהרה נוכחנו הן בקוצר ידנו והן בחוסר התוחלת אל מול ההרגלים הגרועים של המטייל הישראלי. לאחר כמה מבצעי-ניקיון בצפון הארץ והשתתפות בימי-ניקיון-ארציים חלו שינויים בדרך הפעולה של טבענקי:

 

טבע נקי משתדלת לדרבן גופים מוסדיים על מנת שיקדמו את נושא הניקיון בשטחים הפתוחים למקום חשוב יותר בסדר העדיפות הלאומי. אנו נעזרים באופן קבוע ברשות הטבע והגנים אשר מעמידה לרשותנו שקיות, ליווי ברכב, אתרים לקיום מפגשים, ליווי של פקחים ועוד. בראשית הדרך קיבלנו סיוע נכבד מהמועצה לישראל יפה וקק"ל.

בשנים האחרונות קבוצתנו מתמקדת בפעילות בפארק הכרמל. אנחנו מקיימים תורנויות-שבת  וחג בפארק, עוברים מחניון לחניון, מחלקים לנופשים שקים לאיסוף הפסולת ומבקשים לקחת את השק לפח שבחצר הבית, מפני שפסולת שנשארת בשטח מהווה מקור משיכה לבע"ח המגיחים עם חשכה, קורעים את השקים בחיפוש אחר מזון והתכולה מתפזרת בשטח. הפסולת עלולה להזיק לחיות הבר.

אנחנו מהווים כתובת לגופים התנדבותיים, לכיתות  בתי ספר, ליחידות- צה"ל וליחידים-בעלי-יזמה הפונים ומבקשים את עזרתנו בארגון פעילות-ניקוי באתרים ברחבי הארץ, כולל ניקיון חופי-ים.

 

פעילותנו התנדבותית, ללא מקורות מימון חיצוניים.

אנשים מגיעים אלינו בשיטת חבר-מביא-חבר או באמצעות האתר של טבענקי .

 

אנו פונים אליך,

קורא דברים אלה: הצטרף. היה גם אתה פעיל למען יתר ניקיון בשטחים הפתוחים בישראל.

http://www.tevanaki.com/join.aspx

באדיבות אתר "טבע נקי"

עבור לתוכן העמוד