יריד צבע טרי 3 יוצא לדרך
הגדל

פרויקט "הגלויה הסודית" ביריד "צבע טרי" 3 – מכירת גלויות למימון מלגות לסטודנטים לאמנות
רוכשי הגלויות לא ידעו מי האמן שיצר אותן, וכל התרומות יועברו לטובת מלגות לתלמידים ממשפחות מעוטות יכולת במסגרת "נוער שוחר אמנות" (תכנית למצטיינים תחת חסותו של מוזיאון ת"א לאמנות).

למי שלא מעורה בנתונים - יריד צבע טרי, המתקיים זו הפעם השלישית, מאפשר לאמנים עצמאיים (שאינם מיוצגים ע"י גלריה) להציג את עבודותיהם ולהעמידן למכירה. היריד יתקיים בין ה-5 וה-8 במאי, בנמל יפו. 55 האמנים המציגים נבחרו מבין כ- 1200  שהגישו מועמדותם לוועדה שבין חבריה אפשר למנות את יאיר גרבוז, מנהלת מוזיאון פתח תקווה דרורית גור אריה והמנהלת והאוצרת של מוזיאון בת ים מילנה גיצין. כל העבודות מוצעות למכירה, ומחירן נע בין 180 שקלים (לגלויה) ועד 13,000 שקלים לעבודה היקרה ביותר. "המחיר הממוצע" מוסיף דאובה, "הוא 3,000-4,000 שקלים, כאשר ישנו מגוון עצום של עבודות בגדלים ומז'אנרים שונים".
1,500 הגלויות שתוכלו לראות ביריד עוצבו במסגרת פרויקט התרמה מיוחד שקיבל את השם "הגלויה הסודית". כל הגלויות הן למעשה יצירות אמנות מקוריות של אמנים מוכרים כמו גם של סטודנטים לאמנות ולעיצוב. באי היריד שירכשו אותן לא ידעו מי האמן, וכל התרומות יועברו לטובת מלגות לתלמידים ממשפחות מעוטות יכולת במסגרת "נוער שוחר אמנות" (תכנית למצטיינים תחת חסותו של מוזיאון ת"א לאמנות).

אז במה עוד נשתנה היריד הנוכחי? - "השנה תצוגת העבודות תהיה אחרת" מסביר דאובה, "בעבר כל אמן קיבל קיר עבודות נפרד, והפעם החלטנו לחלק אותם לשש קבוצות. כך הופכת התצוגה למעין מיני-תערוכה-קבוצתית, שיש חוט דק המקשר בין העבודות - מבחינה נושאית, ויזואלית או בפשטות משהו שעובד יפה ביחד. בנוסף תהיה השנה רצועת הרצאות מיוחדת של אמני וידאו ישראלים שידברו על עבודותיהם, במסגרת פוקוס שאנחנו שמים על וידיאו ביריד. אחת המרצות למשל תהיה נירה פרג, זוכת פרס גוטסדינר הטריה".
מה שעוד נשתנה הוא ההמולה הקטנה המתקיימת סביב היריד, בדמותו של "סלון דחויים" -קבוצת אמנים שלא התקבלו לצבע טרי ושהחליטו להקים מעין תערוכת נגד. דאובה דווקא רואה בכל הסיפור סימן חיובי - "הלוואי וצבע טרי היה איזשהיא אותוריתה בעניין 'מי ראוי להתקבל ומי לא'. למעשה זה אולי היריד היחיד שכל אמן יכול להגיש אליו מועמדות. הוועדה הבוחרת רואה את תיקי העבודות בעילום שם, כך שלעניינים כמו 'איפה האמן למד' אין כאן משקל. הואיל ו-1,200 אמנים הגישו מועמדות טבעי היה שיהיו כמה שלא מתקבלים, אבל אנחנו בסה"כ שמחים שקמה תערוכת נגד. בכל מקרה, אנחנו מזמינים אותם להגיש מועמדות שוב בשנה הבאה".

 

עבור לתוכן העמוד