על פי סקר של משרד החינוך: חצי מהתיכוניסטים מתנדבים.
בין הבנות 52% -מתנדבות; בין הבנים - רק 41% הכי מתנדבים: דתיים. למרות הבגרויות דווקה בכתה י"א קופץ שיעור המתנדבים ל 62% , ככל הנראה בגלל ההתנדבות בתנועות הנוער
הגדל

ההתנדבות הגדולה ביותר הם דתיים ובנות מתנדבות הרבה יותר מבנים - כך עולה מסקר שהוזמן על ידי משרד החינוך וארגון הג'וינט בנוגע למגמת ההתנדבות בקרב תלמידי תיכון.
רוב המתנדבים הם תיכוניסטים בכיתה י"א. בני הנוער שמבלים את רוב זמנם מול הפייסבוק והאינטרנט טענו כי הסיבה המרכזית לכך שהם לא מתנדבים היא "חוסר בזמן."

הסקר שבוצע בקרב 1 560 בני נוער גילה באופן מפתיע שכמעט חצי מהתיכוניסטים 47 -אחוזים - מתנדבים במ סגרת כלשהי. למרות עומס הבגרויות דווקא בכיתה י"א קופץ שיעור המתנדבים ל62-אחוזים לעומת 33 אחוזים מתלמידי כיתה ח.'הסיבה לכך ככל הנראה היא ההתנדבות בתנועות הנוער. המין הנשי והמגזר הדתי מנצחים גם בפרמטר הזה: 52 אחוזים מהבנות מתנדבות לעומת 41 אחוזים מהבנים; 61 אחוזים מהדתיים מתנדבים לעומת 45 אחוזים מהחילונים.

 "יש דברים שהפתיעו אותנו" הודה מנהל האגף החברתי-קהילתי במשרד החינוך איתן טימן "היינו בטוחים שאחוז המתנדבים הגבוה ביותר יהיה בכיתה י' בגלל פרויקט מחויבות אישית אבל דווקא בכיתה י"א יש קפיצה. גילינו שמחויבות אישית פועלת רק ב58- אחוזים מבתי הספר. היעד שלנו הוא לשפר את הנתונים בשנה הבאה בעשרה אחוזים."

שר החינוך גדעון סער החליט להכניס את פרמטר ההתנדבות לתוך הנתונים שיבטיחו תגמול כלכלי לבתי הספר במקביל לנתוני שיפור בבגרויות נשירה וכו.'במשרד פועלים כעת כדי לערוך השתלמויות למנהלי בתי ספר במטרה שיעודדו יותר התנדבות בקרב תלמידיהם. "משנת תשע"ב בתי הספר יתוגמלו כספית גם בנושאים האלה וייערכו השתלמויות" אומר טימן "אנחנו רואים קשר בין מעורבות בקהילה להשקעה בלימודים."

גילי דנה מהאגף החברתי-קהילתי מוסיפה כי יש קשר בין מעורבות חברתית למלחמה בהתנהגויות סיכון: "תחושת מסוגלות משמעותית נבנית גם על ידי מעורבות חברתית. לא פעם היא משמשת בלם בפני אלימות סמים אלכוהול וכו' וזה עוד גורם שמוביל אותנו לעודד יותר מעורבות בקרב בני נוער." באדיבות  ישראל היום

עבור לתוכן העמוד