מגן שרת הקליטה למתנדבים מצטיינים הוענק לאורית מופז, סיפורה של מתנדבת
"לאחר עשור של התנדבות בתנועת הצופים, רובו במחלקת צופי שב"א, אני מרגישה בת מזל ונשכרת"• לאחרונה הוענק מגן שרת הקליטה למתנדבים מצטיינים שפעלו למען קליטתם ושילובם של העולים בחברה הישראלית. לאורית מופז הוענק המגן על פעילות התנדבותית מקיפה למען בני נוער יוצאי העדה האתיופית ועל היותה דמות חינוכית ומשמעותית בשילובם של בני הנוער במסגרת פעילות הצופים ובשילובם בחברה ובקהילה.
הגדל

 
 
"לאחר עשור של התנדבות בתנועת הצופים, רובו במחלקת צופי שב"א, אני מרגישה בת מזל ונשכרת מההזדמנות שניתנה לי להכיר מקרוב את הקהילה החמה יוצאת אתיופיה, ובכך להוות חלק, ולו קטן ביותר בהתוויית הדרך לקליטתם בארץ". אורית מופז, ממקבלי מגן שרת הקליטה, מספרת ב"גוף ראשון" 
 

קריית טבעון, שנות החמישים. נולדתי למשפחה בה זוג הורים ילידי הארץ עם שלושה ילדים. משפחת פועלים טיפוסית של עוזבי קיבוץ המשתלבים בחיי העיירה. גדלתי בחיק הורים מחבקים המשתלבים והמעורבים בכל מעגלי העשייה והחיים של ילדיהם - בכיתה, בתנועת הנוער, במפעלים בית-ספריים, בפעילויות יישוביות ועוד. בבית הגידול הזה, הוטמעו הזרעים שעשוני מי שהנני.
 
קפיצת דרך. כוכב יאיר, שנות השמונים. שאול ואני כבר הורים לארבעה ילדים. שאול איש
צבא בתפקידי שדה שונים, אני מורה בישוב. כל אחד מילדינו, במלאת לו תשע שנים, מצטרף לפעילות בתנועת הצופים בשבט המקומי.
 
שנת 2010 . מזה כעשרים שנה אנחנו חיים ונושמים את העשייה ה"צופית" בכל מובן ודרך בהווי חיי המשפחה שלנו, כאשר ילדינו חניכים פעילים בתנועה, עוברים משלב לשלב ונוטלים על עצמם בדבקות את כל תפקידי ההדרכה, כשבסיומם יוצאים לשנת שירות ומתגייסים ליחידות הלוחמות בצה"ל.
 
גם הם, כמו חבריהם, הכירו בכך, שתנועת הצופים מהווה מכנה משותף רחב ביותר של שייכות בעלת ערכים בסיסיים ומהותיים בחברה בישראל. ערכי דמוקרטיה, ציונות, זהות יהודית, כבוד האדם, קבלת האחר ועוד. לפני כעשור "גויסתי" לתנועת הצופים בדרג המתנדב, כאחת מתוך כ- 450 בוגרים, לתפקיד יו"ר צופי שב"א (שיתוף בני אתיופיה), מחלקה שהוקמה כחלק מתפיסה אסטרטגית השואפת לקרב ולהתקרב לקהלים חדשים ונוספים.

 
במסגרת תפקידי כיו"ר המחלקה, אני עושה כל שביכולתי ל"שיווק" התנועה בקרב קהילת יוצאי-אתיופיה ולהגדלת מספר המצטרפים מקרב הקהילה, שוקדת על קידום תכניות הדרכה מותאמות, בשאיפה לספק מענה הולם לצרכים המיוחדים של חניכים מופלאים אלו.
 
נושא נוסף אליו אני נדרשת הוא מימון וסבסוד הפעילות של החניכים, ברמה האישית, השבטית והכללית, תוך גיוס תרומות ושותפים אסטרטגיים.
 
הישגים ותמורות בעבורם ליבי מתרחב - בני הקהילה מנהלים מחלקה זו בעצמם ובלהט רב, וכך מתאפשרת תקשורת שפתית ותרבותית עם קהל ההורים. פעילות להקת "צופים בשבע –נע" שייסדתי, בין השאר, כאמצעי נוסף להעלאת הדימוי העצמי בקרב החניכים. הלהקה מורכבת מחניכים וממדריכים בני הקהילה מכל רחבי הארץ. הם מעלים מופעים המספרים על הווי חייהם, קשיי העלייה, הזיכרונות והגעגועים לאתיופיה. כוחות מקצועיים מתחומי התיאטרון והשירה עומדים לרשות הלהקה המוזמנת להופיע בכנסים, באירועי התנועה ועוד.
 
עם חלוף הזמן, אנו מתוודעים להגברת המודעות של ההורים לחשיבות תנועת הצופים בחיי ילדיהם, ולתרומתה החיונית להשתלבותם בחברה הישראלית. כמו-כן המסוגלות הפיננסית של ההורים גם היא הולכת ומשתפרת, למרות שחלק גדול מההורים עדיין מתקשה לממן את הפעילות.
 
אני גאה על כל אחת ואחד מ-1,500 בני קהילת יוצאי אתיופיה - חניכי הצופים. גאה על היותם שותפים מלאים בשבטים השונים, בפעילויות ובמפעלים מקומיים, אזוריים וארציים. לוקחים חלק במשלחות התנועה לפולין, לארה"ב ולאירופה.
 
כיום, תנועת הצופים מכירה, מודעת, מכבדת ומחבקת אליה את קהילת יוצאי אתיופיה בישראל
על מנהגיה, חגיה המיוחדים, האפיונים והחוזקות. בלוח השנה התנועתי מופיעים ימי החג האתיופיים בין חגי כלל ישראל. יחד למדנו והוכחנו, כי שיתוף אמיתי הוא דו כיווני!
 
לאחר עשור של התנדבות בתנועת הצופים, רובו במחלקת צופי שב"א, אני מרגישה בת מזל ונשכרת מההזדמנות שניתנה לי להכיר מקרוב את הקהילה החמה יוצאת אתיופיה, ובכך להוות חלק, ולו קטן ביותר בהתוויית הדרך לקליטתם בארץ.
 
גאה להיות חלק מתנועת הצופים, ודרכה, להיות מעורה ומעורבת בקידום הנושא החברתי באמצעות חינוך ערכי אמיתי ושלם, לשיפור המרקם האנושי העדין המורכב והייחודי של בני הנוער והילדים בישראל, למען עתיד כולנו. גאה על שורשיי שצמחוני להעניק לילדיי את ערכי הנתינה לזולת, ומייחלת להמשכיות ברוכה זו של עשייה למען הכלל. באדיבות ynet
 
 

 

 

עבור לתוכן העמוד