שלושה צבי ים נצלו ע"י אנשי ומתנדבי המרכז להצלת צבי ים
הגדל

בתום תהליך שיקום בן מספר חודשים במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, הגיע הרגע הגדול של שלושה צבי ים חומים וירוקים. ליאור, שמשון וזורי, נפצעו מרשתות דיג ופסולת ימית, חזרו לטבע בכוחות מחודשים בסיוע של אנשי הרשות, מחלציהם וחותרי קיאק, ששיחררו את הצבים בלב ים .

כך שוחררו 3 צבי ים משוקמים המעגל נסגר.
שמשון וזורי, שני צבי ים חומים וליאור, צב ים ירוק, שנמצאו פצועים בטבע ע"י אזרחים והובאו לשיקום במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים במבואות ים במכמורת, זכו אתמול  לליווי צמוד מנמל יפו ללב ים. מי שלקח חלק בשיחרור של הזוחלים הם מצילי הצבים, אנשי ומתנדבי המרכז, בסיוע של חותרי מועדון הקיאקים "kayak4all".  
 
"סיפורי ההצלה של שלושת הצבים מסכמת תקופת שיקום בת מספר חודשים ומראים מצד אחד, כמה שהיצורים הקטנים האלה, בעלי השריון, חשופים לפגיעות מעשי ידי אדם, ומצד שני, בזכות אנשים טובים, הם יכולים לשוב לטבע בכוחות חדשים", אומר ל-ynet יניב לוי, מנהל המרכז ברשות הטבע והגנים.
 
אחת הפגיעות הנפוצות של צבי הים המצויים בים התיכון ובים סוף, היא כתוצאה מדיג, פגיעות מכלי שיט, הם נלכדים בקרסים ורשתות. בנוסף לכך, הזיהום בים גורם לכך שהצבים ניזונים מפסולת שמאיימת על חייהם. 
  
הצבים מסתבכים ברשתות דיג ופסולת בים
ליאור, צב ים ירוק צעיר הסתבך ברשת של תפוחי אדמה שצפה בים, במרחק של עשרות מטרים מחוף שמורת הבונים. למרבה המזל, חותר הקיאק ליאור בהט, שחלף בסמוך גילה אותו במצוקה והביאו לטיפול. הצב סבל מפציעות שונות בגופו ובסנפיריו. לאחר כחודשיים בהם אושפז והתאושש, הוא העלה במשקלו ונמצא כשיר לשוב לטבע.
 
שמשון וזורי, צמד צבי ים חומים צעירים, הסתבכו ברשתות דייגים בחיפה ובתל-אביב. שניהם חולצו בשלום כשהם סובלים מפציעות בסנפירים, חתכים ושברים, טופלו במסירות, העלו במשקלם ונמצאו בריאים להשבה לטבע.
 
שמונה מינים של צבי ים מצויים בסכנת הכחדה עולמית; שניים מהם פוקדים את חופי ישראל. צבי ים חומים נחשבים אמנם לנפוצים ביותר מכל הצבים הימיים בעולם, אך באזורנו הם מצויים בסכנת הכחדה חמורה. המין השני הוא צבי הים הירוקים, החיים במימי הים התיכון ובמפרץ אילת.  

  
טרמפ ללב ים עם קיאקים
אתמול בשעת בוקר מוקדמת. התאספו בנמל יפו, אנשי המרכז בסיוע של מתנדבים, מצילי הצבים וחברי מועדון הקיאק. בשונה משחרורים לטבע של צבי ים בוגרים המתבצעים בדרך כלל מאזור החוף, כדי לאפשר לצבים לזחול ולהיכנס בקצב שלהם בחזרה לים, במקרה של צבים צעירים, ברשות משתדלים להשיב אותם ככל שניתן בלב ים.
 
"לאחר שהצבים מגיחים מהביצה הם מבלים את תקופת החיים הראשונה שלהם הנמשכת בין 10 ל-20 שנה בשחייה בזרמי הים הפתוח ונודדים באופן פאסיבי בים, עד שהם מגיעים לבגרות מינית", מסביר לוי. "לכן ההשבות של צבים צעירים בשנות חייהם הראשונות, מנסות לחקות את תנאי המחייה שלהם בטבע, כדי לאפשר להם להיסחף עם הזרם".
 
רוני לווינסון, מנהל מועדון הקיאקים "kayak4all" יחד עם צוות חברי המועדון, מסייעים במהלך השנה לפעילות מחקר על אוכלוסיית צבי הים בים התיכון ואוספים במהלך החתירות דגימות של פגרי צבים המועברים לרשות הטבע והגנים. הפעם הוחלט על שיתוף פעולה נוסף כדי להשיב את הצבים בים, והמועדון נענה להזמנת הרשות.
 
הצבים הועמסו אחר כבוד לקיאקים תחת השגחה צמודה ולאחר שהגיעו למרחק של כשני קילומטר מהחוף, ניתן האות. בזה אחר זה, שמשון, ליאור וזורי הוכנסו למים והפגינו כושר שחייה וצלילה תקין, להנאת הצופים. לוי מסביר כי כאות מחווה למצילי הצבים, ברשות מאפשרים להם להעניק לצב שם חדש ובמרבית המקרים, הצב זוכה לשמו של מי שהציל אותו. המחלצים אף מוזמנים לקחת חלק בשחרור החיה בחזרה לטבע.
 
בזמן שהשלישיה חזרה שוב לטבע הימי ותנסה לשרוד בכוחות עצמה, לוי מגלה כי שבעה מחבריהם לשריון, עדיין מאושפזים במרכז לאחר שהגיעו בשנה האחרונה עם פציעות שונות ומגוונות, והוא מקווה כי בתום תהליך השיקום, מרביתם יוכלו לשוב לטבע בחודשים הקרובים.
 
• מצאתם צב ים פצוע בחוף או בים? צרו קשר עם מוקד הסביבה בטלפון: *6911  ynet
 

עבור לתוכן העמוד