מתנדבי "גדולים מהחיים" סיכמו שורה של פעילויות למען ילדים ישראלים המתמודדים עם מחלת הסרטן
הגדל
תומכים בחיים.
אירגון התמיכה "גדולים מהחיים" קיים השבוע שני ערבי גאלה חגיגיים בהם סיכמו מתנדבי האירגון שורה של פעילויות מוצלחות למען ילדים ישראלים המתמודדים עם מחלת הסרטן. בתמונה יו"ר העמותה אבי כהן וד"ר שלומית כצמן.

אחד משיאי ערב ההתרמה של אירגון "גדולים מהחיים" בניו-יורק הגיע כשדורית, אמא לפעוטה בת שלוש, עמדה על הבמה, אוחזת בבתה בשתי ידיה ואומרת בקול חנוק מדמעות: "הייתי נותנת הכל, חיה בעוני בצריף באמצע המדבר, מוותרת על הכל, רק שהילדה שלי תבריא". שני ערבי גאלה חגיגיים, שנערכו השבוע בסמיכות בניו-יורק ובניו-ג'רזי, הציגו בפני מאות אורחים את הפעילויות של האירגון בישראל ובצפון אמריקה.
 
בערב הגאלה בניו-יורק התכנסו למעלה מ-550 אורחים, שנשאו ברכה לשאהין חלילי, נשיא בית הכנסת "בית הדסה" בלונג איילנד, חולה סרטן בעצמו. במהלך הערב, קוראל וידר בת ה-14 סיפרה על ההתמודדות הקשה עם הצורך לקטוע את רגלה בגיל 11, כאשר מחלת הסרטן תקפה אותה בשנית. מאות האורחים הריעו לה, לאחר שקוראל שרה שיר שכתבה והלחינה במיוחד לערב זה. את הערב חתמה הופעה של ליאל קולט, שתרמה שתי הופעות לערבי הגאלה בהתנדבות מלאה. הערב, שהתחיל בדמעות, הסתיים בקול שירה ומעגלי ריקוד על הבמה. ערב ההתרמה בניו-ג'רזי, בו השתתפו כ-300 איש, ואשר אותו הנחה בהתנדבות השחקן אלי דנקר, נועד לממן מחנה קיץ בצפון הארץ לילדים חולים. בשני הערבים יחד נאספו כמאתיים אלף דולר והתרומות ממשיכות לזרום.
 
אירגון "גדולים מהחיים" הוקם לפני למעלה מעשור על ידי הורים ישראלים לילדים חולי סרטן, ומאז הפך לאחד אירגוני התמיכה המובילים בישראל, עם למעלה מתריסר פעילויות יחודיות שעוצבו במיוחד לילדים החולים ולבני משפחותיהם. גישת האירגון היא הוליסטית: לחבק את הילד וגם את יתר בני המשפחה, שנמצאים גם הם בהתמודדות יומיומית קשה ומתישה נפשית ופיננסית. מגוון הפעילויות כולל טיול מידי שנה של הגשמת חלומות לקבוצות של כ-30 ילדים המגיעים לביקור בדיסניוורלד ודיסנילנד, שבוע העצמה ותמיכה לאמהות, רכבת החיוכים בפורים – אירוע לאלף משתתפים ויותר בשיתוף עם רכבת ישראל ואמנים רבים, עזרה פיננסית במימון תרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל הבריאות הממשלתי, מחנה קיץ בצפון הארץ ללא תשלום למאה ילדים המבלים ביחד במשך עשרה ימים. 
 
לפני כשלוש שנים חודשה הפעילות של "גדולים מהחיים" בחוף המזרחי של ארה"ב במסגרת עמותה עצמאית הרשומה באמריקה ומנוהלת על-ידי תושבים מקומיים המחליטים מהן המטרות ולאיזה פרויקטים ספציפיים מייעדים את כספי התורמים. חברי ההנהלה תורמים את זמנם וכשרונם בהתנדבות מלאה ובהם נכללים יו"ר העמותה, אבי כהן, שהוא איש עסקים מלונג איילנד, ד"ר שולמית כצמן, רופאת ילדים מוכרת במיאמי, וחיים בן סימון, איש עסקים מהקהילה הדתית מברוקלין. נטע נתנאל, בעברה עיתונאית ועורכת בכירה בגלי צה"ל, הצטרפה לניהול האירגון עם הקמתו, לאחר שליוותה במשך כמה חודשים משפחה ישראלית שהגיעה לניו-יורק עם ילד חולה, והחליטה להקדיש את מרצה לעזרה מסוג זה. נתנאל: "האירגון נולד מחדש, כמו תינוק שעושה צעדים ראשונים, והיום אני יכולה לספר בגאווה שהקמנו סניפים נוספים בקנדה ובמיאמי, הפקנו שני ערבי התרמה מרשימים השבוע בניו-יורק ובניו-ג'רזי, והכוונה היא להמשיך ולגדול. יש כבר מקומות נוספים שאני מתכוונת לנסוע אליהם ולפתח סניפים חדשים. כולנו עובדים מהבית, ללא משרדים ובמינימום הוצאות".
 
אבי כהן מונה את ההישגים בשנה האחרונה: "הקמת חדר משחקים שלם במחלקה האונקולוגית באיכילוב, רכישת אמבולנס להסעות ילדים חולים מהפריפריה, שעד עכשיו נאלצו להגיע לטיפול בבתי החולים באוטובוס. תרמנו עשרות מחשבים ניידים למחלקות אונקולוגיות בכל בתי החולים בארץ עבור ילדים הנמצאים באשפוז ממושך וזה הקשר שלהם לחברים בבית, וכן תרמנו אופני אינפוזיה, המאפשרים לילדים קטנים לרכוב על אופניים עם האינפוזיה צמודה במקום להיות מחוברים למיטה בצינורות. גם השנה, כמו בכל שנה, הבאנו קבוצת ילדים לטיול הגשמת חלומות בדיסני".
 
נתנאל: "הפוקוס שלנו התרחב השנה לתמיכה במשפחות ישראליות שמגיעות לצפון אמריקה עם ילדים חולים, לפרק זמן קצר לצורך ניתוח או טיפול נסיוני. אנחנו עוזרים בתרגום, הסעות, דיור, אוכל, בגדים לילדים. גם אם יש להם הכל, הם עדיין זקוקים לאוזן קשבת ולתמיכה נפשית, אותם אנחנו נותנים בשמחה. אני נוסעת עם מתנדבים שונים למחלקות אונקולוגיות בבתי חולים בניו-יורק, חמושים בשקיות מלאות צעצועים, בגדים ואוכל ומחבקים את הילדים".
 
ד"ר שולמית כצמן, רופאה בבית חולים במיאמי, פוגשת במסגרת עבודתה משפחות ישראליות ומסייעת להם בכל הדרוש. ד"ר כצמן, אישה מרשימה ואנרגטית, מצטרפת לקבוצת הילדים שמגיעה מידי שנה לטיול הגשמת חלומות באתר דיסני באורלנדו. היא מצרפת את בנותיה כמתנדבות מלוות, וכל המשפחה נרתמת לאירוח הילדים. לדבריה, הטיול בדיסני הוא למעשה קבוצת תמיכה חזקה של בני נוער בגיל ההתבגרות, שנמצאים כולם באותו מצב ומקבלים אחד את השני באופן הטבעי ביותר. נשירת השיער בגיל ההתבגרות היא משבר קשה, והבידוד החברתי משפיע על המצב הנפשי של הילדים. במסגרת הטיול הזה נוצרות חברויות לחיים וזוהי חוויה בלתי נשכחת מבחינתם".
 
נתנאל: "עזרנו לטומי, ילד בן 13, שהמחלה תקפה אותו בפעם השלישית והרופאים בארץ הרימו ידיים, להגיע לטיפול נסיוני ביוסטון. נסעתי איתם לטיפול וגיבשנו את הקהילה המקומית סביבם. במקרה אחר, משפחה ישראלית הגיעה לאוהיו בהתראה קצרה עם תינוקת בת חודשיים, ובמבצע בזק של 24 שעות דאגנו שהקהילה תאסוף אותם משדה התעופה ותסדר להם דיור. שלחנו מניו-יורק חבילות של בגדים חמים לתינוקת, וכשהאבא בכה לאות תודה בטלפון והודה בהתרגשות, אנחנו הרגשנו שעשינו את שלנו. העזרה שלנו לא באה מרחמים וחולשה, אלא ממקום של חוזק, תקווה ואופטימיות, מקום של ניצחון. זאת מלחמה קשה, אבל שווה להילחם על החיים. זהו המסר המרכזי שלנו, ואני באמת מאמינה שהצחוק הוא התרופה הטובה ביותר. ילדים שצוחקים ושוכחים את שגרת הטיפולים המתישה, אפילו לזמן קצר, מתחזקים ומתחשלים". באדיבות  ynet צילום :רמי מוסלבי.
 
מתנדבים מוזמנים להצטרף: 888-644-4040
www.largerthanlifeusa.org
 

 

עבור לתוכן העמוד