מתנדבים לעזרת הח"כים
תופעה בכנסת: מאות צעירים ומבוגרים מכל הארץ מגיעים למשכן ומסייעים לח"כים בעבודתם - ללא קבלת תמורה כספית • מי הם אותם מתנדבים? מה מניע אותם?
הגדל

מתנדבים - לא רק בקיבוצים. רות שלומוביץ בת 71 אישה דתייה מבני ברק עושה פעם בשבוע את דרכה באוטובוס למשכן הכנסת בירושלים יחד עם בעלה מנחם. מטרת הביקור: לסייע בהתנדבות לח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה.( רות ומנחם הם דוגמה לתופעה מתפתחת בכנסת - מתנדבים מכל קצות הארץ שמגיעים לבית הנבחרים ותורמים מזמנם כדי לעזור לח"כים בעבודתם.
   המתנדבים החרוצים פונים במכתב או במייל לח"כים שהם מעריכים או מזדהים עימם אידיאולוגית ומציעים את עזרתם. אם בקשתם נענית הם מוזמנים לפגישה עם הח"כ ודנים עימו באופי הסיוע שלהם - שעליו אינם מקבלים תמורה כספית כלשהי. הם אפילו נאלצים לממן מכיסם את ארוחת הצהריים או הכריך שהם אוכלים במזנון הכנסת וחלקם מקבלים החזר על הוצאות הנסיעה. אז מה מניע אותם להתנדב? בעיקר הסיפוק שהם מפיקים מהעבודה.
   "מבחינת הדעות הפוליטיות שלי אני רחוקה מאוד מאלה של שלי. אני מאוד ימנית בדעותי אבל החלטתי לעזור דווקא לה משום שהתרשמתי מהיושר ומתחושת הצדק שלה וכן מרגישותה לעוולות" מספרת שלומוביץ שבמשך שנים ארוכות עבדה כמיקרוביולוגית וכעובדת סוציאלית ומאז פרישתה לגמלאות היא עובדת בבית אבות.
   שלומוביץ מציינת כי בעבודתה ההתנדבותית בלשכה של יחימוביץ' היא מטפלת במאות פניות בכתב המגיעות מאזרחים. "בדרך כלל מגיעים 250-200 מכתבים ומיילים ביום. לאחר שבלשכה ממיינים אותם לפי נושאים אני מטפלת באלה של אזרחים שנתקלו בבעיות של ביורוקרטיה מול משרדי הממשלה ומוסדות ציבור. אני פונה בשמה של שלי למשרדים הנוגעים בדבר כדי לנסות לסייע בפתרון הבעיות. הפונים מאוד מעריכים זאת. גם בעלי שהוא איש חינוך עוזר לי בלשכה ומטפל בפניות בנושאי חינוך." 


   גילה לוין תושבת חיפה שהיתה במשך 30 שנה גננת לילדים בני 4-3 ומדריכה פדגוגית מתנדבת כבר שנה וחצי בלשכתו של ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי.( "שלחתי מייל לאלדד והצעתי לו את עזרתי. פניתי דווקא אליו כי התרשמתי מאישיותו מחדות לשונו מאהבתו לארץ ישראל וממאבקו נגד השחיתות" מספרת לוין. לדבריה אלדד נענה מייד לפנייה והזמין אותה לראיון ומאז היא מגיעה פעמיים-שלוש בשבוע מחיפה ברכבת למודיעין ומשם לירושלים בטרמפ עם נעמה כהן העוזרת הפרלמנטרית של אלדד. לוין עובדת חמש שעות בלשכה כל פעם והיא מרכזת את פעילות השדולה למאבק בשחיתות שאלדד עומד בראשה.   "מגיעות אלינו פניות מעובדי ציבור על שחיתויות במקומות העבודה   ... אני מזמינה את הפונים לפגישה ובודקת את התלונות. במקביל אני מקיימת קשר עם משרד מבקר המדינה ועם משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.   אני גם מטפלת בעשרות מיילים המגיעים אלינו בכל שבוע ובהם פניות בנושאים מגוונים אחרים כגון תלונות של נכי צה"ל בעיות של מפוני גוש קטיף בעיות דיור וכד."' מה המניע שלה? הפעילות ההתנדבותית גורמת לה סיפוק רב. "אני אדם מאוד אכפתי. גדלתי בבית מאוד ציוני ובעיניי הנתינה היא הקבלה הגדולה ביותר. אני נהנית מכל רגע בעבודה עם אלדד והצוות שלו." 


   עידו אלמקייס בן 26 סטודנט לתואר שני במדיניות ציבורית מתנדב זה כשנה בלשכתו של ח"כ דב חנין (חד"ש.( "פניתי אל חנין מתוך עניין בתחום לימודיי. רציתי לראות כיצד מתנהלת לשכה של ח"כ. שבוע ימים לאחר שנפגשנו כבר התחלתי לעבוד. אני עוסק בעיקר בנושאים של חקיקה חברתית ונושאים של איכות הסביבה.  כשעולה רעיון ליזום חקיקה בנושא מסוים אני מתחיל לעבד אותו לנוסח של הצעת חוק. לצורך זה אני לומד את הנושא נפגש עם משפטנים בלשכה המשפטית של הכנסת שעוזרים לי בניסוח ובליטוש הסופי של הצעת החוק" מספר אלמקייס שמדגיש כי הפעילות הזו גורמת לו לסיפוק רב משום שהיא מאפשרת לו באמצעות החקיקה לשפר ולתקן עיוותים חברתיים. "כך למשל באחרונה גיבשנו הצעת חוק העוסקת במתן טיפול רפואי לעובדים בלתי חוקיים השוהים בארץ. התברר לי שהם נמנעים מלקבל טיפול רפואי כי לפי החוק הם אינם זכאים לכך."
   הצעיר במתנדבים הוא אומר בור בן ה 23 הנמנה אף הוא עם צוות המתנדבים הגדול של יחימוביץ. "אני סטודנט לתואר ראשון לתוכנית פכ"מ - פילוסופיה כלכלה ומדע המדינה. כשרציתי להתנדב היה ברור לי ששלי תהיה הכתובת כי היא בעלת השקפות סוציאל-דמוקרטיות. אני גם מזדהה איתה מבחינה פוליטית" מספר אומר. לדבריו הוא מגיע לכנסת פעם בשבוע למשך כמה שעות ומטפל בפניות הציבור שמגיעות ליחימוביץ' במייל. "הפעילות הזו שמאפשרת לי לעזור לאנשים גורמת לי סיפוק רב" הוא אומר.  
         
  "המתנדבים - האנשים הכי טובים שיש"
     הח"כים שזוכים לסיוע המתנדבים מדי שבוע משבחים את התופעה ורואים בה דבר מבורך. "מדובר באנשים הכי טובים שיש" אומרת ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) שמציינת כי עומדים לרשותה מאות אנשים שמוכנים להתנדב בכל נושא. "הפונים אלי מזדהים עם השקפת העולם שלי ורוצים לתרום לטובת הציבור. זה עומד בניגוד לביקורת שמותחים על הצעירים שאינם מוכנים לכאורה להתנדב. מדובר באנשים הרוצים שהעמדות שלהם יבואו לידי ביטוי. בנוסף למתנדבים בלשכה שלי בכנסת יש מתנדבים שעוסקים בכתיבת מיילים יש כאלה שמפעילים את דף הפייסבוק ודפי הרשת לי... זה גורם לי תחושה נפלאה."
   גם ח"כ אלדד סבור שיש לעודד את התופעה אבל חייבים להבטיח שההתנדבות   תהיה נקייה ולכן חשוב לבדוק ביסודיות שהיא לא נעשית במסווה של פעילות מפלגתית או של לוביסטים שרוצים לקדם נושא. "לדעתי על הכנסת להחתים כל מתנדב על הצהרה שהוא אינו פועל מטעם גוף מסחרי כלשהו" אומר אלדד.
   ח"כ דב חנין סבור אף הוא שאותה התנדבות היא "תופעה מאוד חיובית אולי אחד הדברים היפים בכנסת. לדעתי על הכנסת כמוסד לעודד את ההתנדבות כי יש כיום בציבור הישראלי הרבה מאוד חשדנות וציניות כלפי הכנסת. ההתנדבות מהווה דרך מצוינת למפגש של אנשים צעירים עם המנגנונים של הפרלמנטריזם. לי יש 25 מתנדבים שמגיעים ביוזמתם. לצערי אין מקום לכולם בלשכה הקטנה שלי ולכן חלקם נאלצים לעבוד מהבית."  באדיבות ישראל היום.  צילומים: דודי ועקנין ודוד כהן.

 

עבור לתוכן העמוד