אילן מלמד איפור את הסובלים מכוויות ,בהתנדבות, למטופלים שנמצאים במצבו
הגדל

כשהיה בן שנתיים וחצי בלבד נכווה אילן זכאי בפניו ובצווארו. הכוויות הותירו צלקות קשות, והוא סבל מהצקות מחבריו לכיתה. את הפתרון הוא מצא באיפור, שהפך עבורו גם למקצוע. כעת הוא סוגר מעגל בסדנאות, אותן הוא מעביר בהתנדבות למטופלים שנמצאים במצבו. "זה מעניק ביטחון כשאתה בחברה", הוא אומר 
 
ההתמודדות עם כוויות חמורות, בעיקר באיזורים בולטים כמו הפנים והצוואר, אינה פשוטה. אלו לא רק הטיפולים והכאבים, אותם נאלצים הסובלים מכוויות לעבור, אלא גם המראה שהשתנה וכמובן תגובת הסביבה, שפעמים רבות עלולה להיות פוגענית. 
 
אילן זכאי (35) מכיר את החיים עם כוויות מאז היה בן שנתיים וחצי, ונכווה בפניו ובצווארו. הניסיון להתמודד עם הכוויות הוביל אותו ללמוד איפור, וכעת הוא מעביר את הידע שצבר בהסתרת הצלקות גם למטופלים במחלקה לכירורגיה פלסטית של בית החולים רמב"ם.  

חוששים מתגובות הסביבה
כשהיה בן שנתיים וחצי בלבד נכווה זכאי משמן רותח בפניו ובצווארו. הוא הובהל לבית החולים "רמב"ם" כשהוא נאבק על חייו, שם טיפלו בו רופאי המחלקה לכירורגיה פלסטית. במשך ארבעת חודשי האשפוז הוא נאלץ לעבור מספר ניתוחים, וגם לאחר שיחרורו מבית החולים עבר מספר רב של טיפולים.
 
אך מאבקו של זכאי לא היה רק בתחום הרפואי. כילד, ומאוחר יותר כנער מתבגר, הוא נאלץ להתמודד עם הצלקות שנותרו על פניו וגופו, פיזית, נפשית ובעיקר חברתית. "בבית הספר עברתי הצקות בגלל הצלקות מכוויות שיש לי", הוא נזכר. "זה ליווה אותי גם לתיכון".
 
כחלק מאותו מאבק הוא התנסה בשיטות ואמצעים שונים, במטרה לנסות ולטשטש את הצלקות. אחת השיטות אותן ניסה זכאי הייתה איפור, ואת הניסוי האישי שערך בה הוא מינף והפך לקריירה, וכיום הוא מאפר מקצועי שעובד בתעשיית הבידור. זכאי הצליח לשכלל את יכולותיו עד לכדי אומנות, וכמעט ולא ניתן להבחין בצלקות שעל פניו או בכך שזקנו ואחת מגבותיו מלאכותיות. "זה התחיל מכך שסיפרו לי שיש מייק אפ שמכסה על צלקות, וזה מאוד עניין אותי", הוא מסביר. "לכן התחלתי לחקור את הנושא".
 
לאחרונה הוא החליט לסגור מעגל ולתרום את הידע והניסיון שצבר כדי לעזור למטופלים שנמצאים במצבו. הוא החל להעביר סדנאות איפור למטופלים במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים רמב"ם, המחלקה

שליוותה אותו רוב חייו. במהלך הסדנה, שנערכת לראשונה בארץ, לומדים המשתתפים כיצד לאפר את כוויותיהם באופן שנראה טבעי יותר ואיך להשתמש באיפור כדי לבנות את ביטחונם העצמי, במטרה לגרום להם להרגיש נוח יותר עם המראה שלהם.
 
"ברור שזה נותן לנו הרגשה יותר טובה", אומרת אחת מהנשים שעוברת את הסדנה של זכאי. "מספיק שפחות מסתכלים עליך ופחות שואלים שאלות, זה כבר עושה משהו. זה קשה לחיות עם הכוויות, אבל עם האיפור זה מקל".
 
"אדם שסובל מצלקות או כוויות על הפנים והצוואר סובל מביטחון עצמי נמוך", מוסיף זכאי. "אני מכיר את זה מעצמי. הייתי מאוד סגור ופחדתי מתגובות של אנשים. ברגע שהתחלתי לכסות את הצלקות במייק-אפ זה נתן לי את הביטחון לצאת ולבלות ולהיות בחברה. מבחינתי, העובדה שאני מעניק את זה עכשיו לאחרים היא סגירת מעגל". באדיבות: ynet ,תמונה: באדיבות אבי חי

 

עבור לתוכן העמוד