עמותת "בעצמי" מתנדבת למצוא מקומות עבודה
עמותת "בעצמי" מפעילה קו סיוע טלפוני לאנשים שרוצים לחזור למעגל העבודה. מי שנמצאים בצדו השני של הקו הם מתנדבים מלאי כישורים ונכונות לסייע. דודי דורון מספר "בגוף ראשון" על חווית ההתנדבות שלו ועל הגמול שבצדה
הגדל

להתנדב כדי שאחרים יעבדו
עמותת "בעצמי" מפעילה קו סיוע טלפוני לאנשים שרוצים לחזור למעגל העבודה. מי שנמצאים בצדו השני של הקו הם מתנדבים מלאי כישורים ונכונות לסייע. דודי דורון מספר "בגוף ראשון" על חווית ההתנדבות שלו ועל הגמול שבצדה 
 
לא להישאר לבד בבית
שלום, שמי דודי דורון. במשך תקופה ארוכה מילאתי תפקידי ניהול בכירים בתחומי משאבי אנוש וארגון בקבוצת ישראכרט. עבדתי בעולם העסקי, ובמסגרת תפקידיי, נחשפתי גם לעולם החברתי ולתחום הנתינה לקהילה. הכרתי עמותות חברתיות ופעילויותיהן, אך בעיקר מבחוץ.
 
לפני כשנה, אשתי ואני הגענו להתנדב יחד בעמותת "בעצמי", ופגשנו עולם מקצועי חדש של תמיכה וליווי טלפוני למחפשי עבודה. עברנו הכשרה בעמותה, במהלכה למדנו על שוק העבודה בישראל, על הצרכים של מחפשי עבודה, על דרכי הסיוע השונות ולבסוף...יצאנו לדרך להתנדבות ב"תעסו-קו" – קו תמיכה וליווי טלפוני למחפשי עבודה (היחיד בארץ !).
 
באחת המשמרות הראשונות שלי, שוחחתי עם אדם שפנה לקו לאחר שלא עבד כשנה. זיהיתי מצידו השני של הטלפון איש נבון ונעים, בשנות החמישים לחייו, שהתנסח ברהיטות, וניתן היה לשמוע בקולו כמה הוא משתוקק לשוב לעבוד. הסדק היחיד שזיהיתי ברצון ובנחישות שלו, היה החשש של הפונה שגילו יהווה מכשול במציאת עבודה. שמחתי להתחיל איתו תהליך ליווי והאמנתי מרגע ראשון שאנחנו יוצאים יחד לדרך מוצלחת.


"ההתנדבות היא חוויה התורמת לשלמות הפנימית שלך כבנאדם"  
בשיחתנו הראשונה, סיפר לי הפונה כי עד לפני כשנה עבד כבעל מקצוע בישוב בפריפריה שבו התגורר עם משפחתו. כתוצאה מסיבות משפחתיות, החליטו הוא ואשתו לעבור למרכז הארץ. במשך כשנה, המשיך לנסוע מביתו למקום מגוריו הקודם ובחזרה כדי להמשיך בעיסוקו ולפרנס את משפחתו, אך הקושי הרב הכרוך בנסיעות הכריע לבסוף, והוא הפסיק לעבוד.
 
בשלב זה, מיקדנו את המטרה התעסוקתית של הפונה. היה קל לעשות זאת, כי כבעל ידי זהב, אך טבעי הוא כי המיקוד היה על התחום שממנו התפרנס בשלושים השנים האחרונות והרחבנו אותו לתחום האחזקה.
 
כאשר שאלתי אותו כיצד הוא מחפש עבודה, הוא השיב שהוא עושה זאת בערוצי החיפוש המקובלים באמצעי התקשורת בלבד. הדגשתי בפניו כמה חשוב להרחיב את החיפוש גם באמצעות הרשת החברתית שלו - משפחה וחברים, שאותה נמנע מלהפעיל, ושאין להתבייש בכך.
 
לאור החשש שלו ממחסום הגיל, שערער מעט את בטחונו בהצלחת התהליך, ביקשתי ממנו לחשוב לקראת שיחתנו הבאה קדימה, ולתאר לי את חייו בעוד מספר שנים – היכן הוא עובד, מה מידת שביעות הרצון שלו בעבודה, כיצד מתנהלים חיי המשפחה והפנאי שלו.
 
שבוע לאחר מכן, התקשרתי אליו בשעה שקבענו. הוא נשמע לי שמח ובישר לי כי לא מזמן חזר מיום העבודה הראשון שלו. כמובן ששמחתי וברכתי אותו שהוא מצא עבודה כל כך מהר בכוחות עצמו. מבחינתי, תהליך הליווי הסתיים עוד לפני שהחל, והקרדיט כולו לפונה, בזכות הנחישות והרצון שלו.
 
לדבריו, הוא לקח טיפ קטן מהשיחה הראשונה - שחשוב לשתף את הרשת החברתית שלך בתהליך חיפוש עבודה, ומהטיפ הקטן הזה נוצרה דינאמיקה מהירה - הוא דיבר עם מכר, שחיבר אותו לבעל עסק בתחומו בקרבת מקום מגוריו, שהזמין אותו לפגישה ואצלו הוא התחיל לעבוד הבוקר... שיהיה בהצלחה!
 
אני מאמין בהתנדבות ובנתינה המעניקים ערך מוסף לנותן ולמקבל במקביל. המסר המרכזי של העמותה "בעצמי - אגיע רחוק" מלהיב אותי כדרך חיים ומחובר לתפישת עולמי.

 
כמלווה תעסוקתי, ההתנדבות מאפשרת לי להביא לידי ביטוי כישורים אישיים, ידע וניסיון מקצועי, לצד כלים ומיומנויות שרכשתי בהתנדבות בעמותה, כדי ללוות אנשים מעוטי הזדמנויות ולתמוך בהם בדרך שהם עושים כדי לחזור למעגל העבודה.
 
מבחינתי, הערך המוסף מההתנדבות הוא סיפוק מהנתינה וגם מההתפתחות האישית. ברמה האישית, ההתנדבות היא חוויה התורמת לשלמות הפנימית שלך כבן אדם. לכן, אני ממליץ בכל לב לכל אדם שמחויב לאיכות חייו להקדיש מזמנו גם להתנדבות ולעשות למען אחרים. באדיבות ynet   צילום גיורה פינחסי

עבור לתוכן העמוד