שנים עשר ארגונים ואזרחים קיבלו אמש את אות הנשיא למתנדב
הגדל

שנים עשר ארגונים ואזרחים קיבלו אמש את אות הנשיא למתנדב, אך לכל אורך האירוע ריחפה באוויר דמותו של אלעד ריבן, הנער שהתנדב בשריפה בכרמל ומצא את מותו. שמעון פרס העניק לאמו של אלעד, צביה, את פרס "מופת הנשיא", והודה לה: "חינכת ילד למופת, שהותיר אחריו צוואה - להעלות על נס את הנתינה עד כלות" 
 
בכל שנה מגיעים עשרות בני אדם למשכנו של נשיא המדינה לרגל הטקס המסורתי להענקת "אות הנשיא למתנדב", ובכל שנה רק מתנדב אחד, אותו בוחר הנשיא באופן אישי, זוכה לקבל את אות "מופת הנשיא". השנה הוענק האות לאלעד ריבן, הנער בן ה-16 שנספה במהלך השריפה בכרמל לפני כשבעה חודשים כשהתנדב בצופי האש.
 
"חייו ונפילתו של אלעד ריבן עשו אותו למופת של אומץ לב והקרבה עצמית", אמר פרס בטקס שנערך במשכן, "בלכתו הותיר אחריו אלעד צוואה - להעלות על נס את ההתנדבות ואת הנתינה עד כלות, כדי שנהיה חברה שבה אדם לאדם - אדם. חברה של ערבות הדדית".
 
לאחר שנשא דברים ביקש הנשיא פרס מאמו של אלעד, צביה, להעלות לבימה, כדי שיוכל להעניק לה את הפרס. "לצד הכאב העצום על לכתו מאיתנו, היו לנו 16 שנים נפלאות, וזו הייתה חוויה נהדרת לגדל אותו ולגדול יחד איתו", אמרה צביה בכאב, "אלעד הוא באמת אדם מיוחד במינו. אני מאמינה כי בכל אחד קיים אלעד".
 
לאחר שסיימה את דבריה, השיב לה פרס כי לא יינסה להקל על דברים שעליהם לא ניתן להקל - והוסיך כי אלעד גילה לעם ישראל את מה שהיה חבוי מעינייו. "הבנים שלנו טובים יותר ממה שאנחנו משערים", אמר לצביה, "חיכנת ילד למופת. אני יודע כמה השקעת בו, וכמה קשה לך בלעדיו, והנחמה היחידה היא תודת האומה. תודה מכולנו, על שהבאת לישראל בן כזה".
 
"הקריב את חייו למען אחרים"
בשורה הראשונה ישבו לאורך כל הטקס בחולצות לבנות חבריו הטובים של אלעד. חלקם למדו איתו בבית הספר וחלק התנדבו איתו במכבי האש, וכולם הגיעו כדי לחלוק לו כבוד. ליובל, שלמד עם אלעד במשך שלוש שנים, לא היה ספק שחברו ראוי לקבל את האות היוקרתי יותר מכל אחד אחר. "באנו לכאן להעניק כבוד לאלעד ולהביע את הערכתינו הגדולה אליו", אמר, "המעשה שלו הוא לא מעשה שרואים כל יום, וצריך אומץ מיוחד מאוד בשביל לעשות דבר כזה. להקריב את החיים שלך בשביל להציל אחרים".
 
ארגון "איחוד הצלה", עמותת אקי"ם ועשרה ארגונים ואזרחים בודדים אחרים קיבלו אמש משמעון פרס את אות הנשיא למתנדב. אך לכל אורך האירוע המשמח והממלכתי לא ניתן היה להתעלם ולו לרגע אחד ממה שריחף באוויר - כשחתן השמחה היה נוכח-נפקד. באדיבות גל"צ
 

עבור לתוכן העמוד