אהבת הספורט מובילה להתנדבות
הגדל


שימי ריגר על תקן יועץ, יניב בורגר יאמן בהתנדבות, אוהדים יקבלו מניה בעבור התנדבות לקהילה, ועזרה מהעירייה עדיין אין. הפועל רמת גן המיתולוגית חוזרת, בינתיים לליגה ב'.  

צחי בן יוסף ועומר פרימור עוד לא נולדו כשכוכבי הפועל ר"ג בכדורסל אותה הם אוהדים - אביגדור מוסקוביץ', אור גורן, חנן קרן והסטיבים קפלן, שלכטר ומאלוביק - הפתיעו את מכבי ת"א בחצי גמר הגביע ב-1984. מאותה הסיבה הם גם החמיצו את הגמר מול הפועל ת"א, ואת הפספוס של הקבוצה לזכות בתואר היסטורי.


ארבע שנים אחר כך, כשהקבוצה התמוטטה כלכלית ונזרקה אל פח האשפה של ההיסטוריה, בן יוסף ופרימור היו בני שלוש. השבוע סימנו השניים וי על חלום שהתגשם.

23 שנים אחרי שהחזירה את נשמתה לבורא, תחל בקרוב הפועל ר"ג בהכנותיה לפתיחת העונה, אחרי שנרשמה באיגוד הכדורסל לעונת המשחקים הקרובה, במחוז ת"א של ליגה ב'.

כן, הפועל ר"ג המיתולוגית חוזרת לחיים. זו של הסמל הגדול, סטיב קפלן, שביציע היו מכנים אותו "ראש העיר", זו שהאוהדים אהבו לשיר לה "אימפריה", שברקורד שלה שש סגניות וחמישה גמרי גביע, ובשנות ה-70 וה-80 שימשה כאלטרנטיבה למכביזם. הקאמבק של הגברת יהיה בשינוי אדרת, כקבוצת אוהדים.

זהו הלקח העיקרי ממחיקתה של הקבוצה מהמפה ב-1988, אז מועדון שבראשו ישבה עסקונה שהייתה נתונה לגחמות של ראשי ערים, דוגמת אורי עמית, שייזכר אצל ה"אורדונים" לדיראון עולם כמי שפיזר את אגודת הידידים של הקבוצה ולמעשה הוריד הגיליוטינה על ראשה.

בראש קבוצת האוהדים עומד רן קוניק, יו"ר האופוזיציה בעיריית גבעתיים. "הקבוצה תקום ותיפול על כמות העניין שתרכז", הוא אומר. "אם יגיעו 20-10 אוהדים למשחק, אין לה עתיד. אם היא תמשוך לפחות 200-100, זה ייתן זריקת מרץ להמשיך ולגייס משאבים".

בעירייה הודיעו לנו שלא נתוקצב
בן יוסף מוסיף: "כשאתה גדל ביציעי המכתש ושומע את הסיפורים של האוהדים הוותיקים, שאלפים מהם ליוו את הקבוצה ליד אליהו כדי לראות אותה מפסידה אליפות מסל של מיקי ברקו ביץ' עם הבאזר אחרי שכבר הובילה בשמונה, זה מניע אותך לרצות לחוות רגעים כאלה בעצמך".

פרימור , בן גילו של בן יוסף, מפרט על המודל העסקי: "בעונת הבכורה ננסה לפעול בתקציב של כ-50 אלף שקל, כשהקבוצה תתבסס על שחקנים צעירים שמעוניינים לקבל את הבמה. כרגע אנחנו לא חושבים על ליגת על, רק על העפלה לליגה א'. כשאני מסתכל על מפת קבוצות האוהדים בישראל, קשה לי לחשוב על קהל ראוי יותר שתהיה קבוצה בבעלותו".

מי שעלולה להיות המכשול הראשון לגיוס תקציב ראוי היא עיריית ר"ג, שהודיעה לאחרונה לראשי הקבוצה כי למרות שהכדורסל הוא ענף נתמך בעיר, אין בכוונתה לתקצב אותם. "מוזר שעוד לפני שנרשמנו לליגה כבר הזדרזו בעירייה להודיע לנו שלא נתוקצב", אומר פרימור.

גורם בעירייה מסר בתגובה: "כדי למנוע מצב שכל שני וחמישי תקום קבוצה ותבקש הקצבה שנתית, לפני מספר שנים הודענו שלא נתקצב קבוצות חדשות מעבר לקיימות. אם קבוצת האוהדים תוכיח רצינות והתמדה, ייתכן שתימצא דרך לתמוך בה".
הלו, ארקין?
איך נולד הרעיון? לפני כשנתיים ייסדו בן יוסף וקוניק את עמותת "המכתש". "מצחיק שאת העמותה הקמנו בכלל כאוהדי כדורגל", מציין פרימור שאביו, שלום ז"ל, שימש בעבר כמנהל קבוצת הנוער.

"כשראינו שהרעיון להקים מחדש את קבוצת הכדורסל צובר תאוצה, פנינו למרכז הפועל ולאיגוד, אפילו פרסמנו מודעת דרושים באינטרנט. ההיענות הייתה מדהימה. את הכסף לרישום הקבוצה בליגה (כ-7,000 שקל ,) תרמו האוהדים".

עכשיו העמותה תנהל את מחלקת הכדורסל. בתכניות הקרובות: החתמת שחקנים ומאמן. יניב בורגר, שהוביל לפני שתי עונות את עירוני ר"ג בליגת-העל, הסכים לאמן בהתנדבות. פרשן הכדורסל שימי ריגר, שבעבר אימן את הקבוצה, עשוי להצטרף כיועץ מקצועי. את הטיפ הראשון לראשיה הוא נותן כאן: "הם חייבים להקים מחלקת נוער רצינית, כמו שעשו בהפועל אוסישקין, אחרת אין להם עתיד".

בתכניות היותר רחוקות, כינוס אספה כללית של בעלי מניות ובחירות להנהלה. "בניגוד לקבוצות אוהדים אחרות, כדי לקבל מניה, האוהדים לא יצטרכו לתרום כסף", מפתיע פרימור. "אם תוכיח שתרמת לפחות עשר שעות התנדבות לקהילה תקבל מניה".

בקבוצה מפנטזים על תמיכה עתידית ממשפחת ארקין, שקיבלה אשתקד בעלות על מועדון הכדורגל מהמכתש. "אפגש עם שני החבר'ה המדהימים מהכדורסל ונראה איך אפשר לעזור להם", הבטיח השבוע ניר ארקין.

כדי ללמדכם שקבוצת הכדורסל תהיה נוף נדיר במפת קבוצות האוהדים, נגלה כי שם הקבוצה הועמד לבחירת האוהדים בעמוד העמותה בפייסבוק. האופציות: הפועל ר"ג, הפועל המכתש ר"ג והפועל יאללה ר"ג. האפשרות הראשונה נהנית במפתיע מ-70 אחוז מהקולות עד כה.

בן יוסף מסכם: "המוטו שלי הוא שאם המושיע לא בא, אני אושיע את עצמי. גם הפועל רמת גן החדשה וגם מדינת ישראל נולדו מסיפורים. כנראה שלסיפורים יש כוח ". באדיבות זמן ר"ג

עבור לתוכן העמוד