'לעשות קודם משהו נעים'
הגדל


איך גורמים לכך שההרגשה של "סוף העולם" תתחיל להיעלם? ד"ר ברוך קסטנר, פסיכותרפיסט בוגר 'ישיבה אוניברסיטה' .   אפשר להפקיד לחשבון רוחני.

פעם אמר לי מישהו שכשישנם דברים לא נעימים לבצע, אל תדחה אותם – כי הם עלולים ללכת ולהחמיר. למה הוא התכוון?
לכולנו רשימות "טו דו" ("צריך לעשות") שאנו יוצרים מידי יום. לא פעם מצטברות המשימות לעשרה פריטים ויותר. כל אחד מעניק לרשימה שלו סדר עדיפות אחר לפי חשיבות לפי סדר לוגיסטי או לפי כל סדר אחר, כדי שרשימת ה"צריך לעשות" תסתיים במהירות וביעילות. רק לעתים רחוקות אנו מגייסים את האומץ לסדר את הרשימה שלנו כך שהמשימות הקשות והלא נעימות יופיעו בראשה בתחילת היום.
כשחושבים על זה, למה, בעצם, שנרצה להתחיל את היום עם משימה לא נעימה? הרי אפשר להתחיל בפעילות שתגרום לנו נועם ורק אז להגיע לאותו עניין שרוצים לבצע כדי להיפטר ממנו. כך, לפחות מבחינה נפשית, פתחנו את היום עם משהו חיובי וטוב.
המושג 'לעשות קודם משהו נעים' מתועד בספרות המקצועית שמגדירה אותו כ"מאגר מים רוחני". כלומר, כל יום אנו בונים מחדש את חשבון הבנק הרוחני שלנו עם דברים שנותנים לנו הרגשה טובה כמו נתינת צדקה, התנדבות, עזרה לזולת, ספורט שמעניק תמריץ אנדורפיני לגוף ולנפש וגם סתם קריאת ספר שקטה ושלווה.
הזדמנות שתורמת להרגשה הטובה שלנו, או, המשפיעה על הדימוי העצמי החיובי שלנו, אנחנו מבצעים ומוסיפים אותה לחשבון. כל עוד שהנקודות הללו מצטברות בצד החיובי של דף האיזון, לאורך זמן מתקבלות נקודות רבות. עכשיו, בואו ונניח שאתם חווים יום גרוע למדי, או שאתם כבר יודעים מראש שהיום עלול להיות יום מאוד קשה מבחינה נפשית. כל עוד יש לכם יתרה של נקודות חיוביות בחשבון הבנק הרוחני, ניתן למשוך נקודות על חשבון היתרה. אך יש לדאוג שלא תיכנסו למינוס. איך זה נעשה? קיבעו שווה ערך לכל פעולה יפה, נעימה, טובה, מעניקה. נניח 5 נקודות זכות עבור כל פעולה כזאת. אם זכיתם לקיים 20 פעולות של חסד בשבוע האחרון הצטברו לטובתכם 100 נקודות בחשבון.
יום אחד אתם יוצאים לפגישה קריטית עם קליינט גדול והפגישה היתה גרועה, יצאתם כעוסים ומתוסכלים. תוצאות הפגישה מתחילות להשפיע עליכם לרעה, אבל ההרגשה עדיין מעורפלת. הגידו לעצמכם שמה שקרה איננו סוף העולם. תנו ניקוד לאנרגיה השלילית, למשל, 30 נקודות. במבט כולל, המחיר הוא 30 אבל עדיין יש לכם יתרה של 70 בבנק.
עם ראיה כזאת, ההרגשה של "סוף העולם" תתחיל להיעלם. פתאום תתחילו לתפוס פרופורציות על כל עניין שבעבר טילטל את עולמכם. כל משבר יהפוך אתגר להחזיר ניקוד מחזק לחשבון שאתם מנהלים עם עצמכם. כשתבחינו שהיתרה בבנק הולכת וממעטת, תדעו מה לעשות כדי לבנות את העוצמה הפנימית שלכם שוב. מובן מאליו שאם תרשו למצב החשבון שלכם להגיע למינוס, אתם גורמים לעצמכם להתחיל מנקודת שפל שבה כל משבר קטן יוריד אתכם למינוס נוסף ויחמיר את התחושה הרעה. לכן , עלינו לחשוב על המאגר המים שלנו כעל שכבת מגן של אנרגיה חיובית לשעת הצורך. החשבון הרוחני הזה פתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הפקדות ומשיכות ממנו ניתן לבצע כל הזמן.
כלי נוסף, מאוד יעיל, למנוע מאתנו קושי במצבים ובאירועים בלתי נעימים נקרא טכניקת "הכריך". אם אתה מבקש להעביר ביקורת לאחד מבני משפחתך, חבריך או עובדיך, שאינו מתפקד לפי ציפיותיך, הנה הצעה עבורך:
א. תתחיל עם מחמאה, ייתכן וזה ירגיע את איש שיחך והוא יהיה יותר פתוח למסר שאתה הולך לבשר לו.
ב. תעביר את המסר בעדינות רבה – אנו לא רוצים להרוס את הביטחון העצמי שלו.
ג. תסגור את העניין הקצר הזה עם עוד מחמאה או מלה של עידוד. המחמאות האלו יצטברו לצד החיובי של חשבון הבנק של זולתך והתקווה היא שיתמודד יותר טוב עם הביקורת שעכשיו קיבל ממך.
אפשר להפקיד אמונה, תקווה, אומץ, הילינג, השראה, ומרץ ישירות לתוך החשבון הבנק האישי שלך או לתוך החשבון של הזולת. מומלץ לטפח, להצמיח ולהגדיל את החשבון הרוחני/נפשי הזה

באדיבות: ערוץ 7

עבור לתוכן העמוד