דוח האו"ם על מצב ההתנדבות בעולם הושק בישראל
מורייג הנדרסון, סמנכ"ל מחלקת השלום ב- UNV : "ההתנדבות היא הביטוי הבסיסי של אינטראקציה אנושית"
הנדרסון, אשר הגיעה לישראל במיוחד, הציגה את דוח האו"ם על מצב ההתנדבות בעולם בערב עיון שערך דר' מייק נפתלי (פלטפורמה) בשיתוף עם ארגוני ההתנדבות בארץ. לדבריה, התמורות בהתנדבות במהלך העשור האחרון נובעות ממגוון רחב של שינויים חברתיים, חלקם כתגובה למצב חברתי קיים, וחלקם בשל האפשרויות ההולכות וגדלות של אנשים להשפיע ולהשתתף היכן שבעבר היו פסיבים.
הגדל


דר' זכלינסקי ציינה שרוב ההתנדבות מתקיימת בתחום השירותים ולא השינוי החברתי, קרי, נגיעה אמיתית בשסעים חברתיים. דר' יורק ציין שהציפיות שלו מהדוח היו גדולות והתוצר הסופי לא עמד בהם, דר' לימור ציין שיש להתייחס לדוח כאבן דרך, שכן הוא ראשון מסוגו, וזו גם חשיבותו לדבריו, "יש צורך להשתמש בדוח לקידום תחום ההתנדבות, הדוח לא היה מלכתחילה אמור להוות מסמך מחקרי". עוד ציין לימור בהתיחסותו למצב בישראל, שעל הממשלה לעודד התנדבות ולא לנהל אותה, וציין, כי היה מבקש לראות את הארגונים נושאים את דגל קידום ההתנדבות ולא את הממשלה.

דר' חגי כץ ציין שהמסמך, שלשלבי תכנונו, היה שותף, הוא למעשה מניפסט, ובכך, חשיבותו היא כגודל השימוש בו. בנוגע להיבט המחקרי, התיחס לחשיבות של איסוף נתונים שיטתי ומחקרי, "ממגוון סיבות ביניהם העדר נתונים מספיקים גם בדוח, ודיווחים שונים וסותרים לגבי היקף ההתנדבות בישראל, יש צורך לאסוף נתונים בישראל באופן מדעי וליצור מערכת ידע ומידע מהימנה ומקיפה".
בהקשר להתנדבות בישראל ציין כי יש לשמור על האיזון בין תפקידי ואחריות הממשלה לזו של הארגונים ואסור, עם כל כמה שהממשלה רוצה להעצים את נושא ההתנדבות, לגלוש למצב שבו המתנדבים עושים פעילות שהמדינה אמורה לספק.

ברב שיח אודות הערכים האוניברסלים של הדוח בהיבט הישראלי בראשות דר' מייק נפתלי השתתפו דר' אלי יפה רונית בר, חיה דסקל, עו"ד יורם סגי זקס, שלמה דושי וקינן רבינו.
בדבריו ציין רבינו כי ההתנדבות היא לא פעולה טכנית, אלא חיבר בין אנשים, חיבור היוצר שינוי גם אצל התנדב והגם אצל האדם לו הוא מסייע. שלמה דושי ציין את מגבלות וחשיבות של ביצוע מדידות, ואת התפקיד החשוב של המדינה בעידוד בעיקר באמצעות תקצוב וכדוגמא הביא את המספר העולה מדי שנה של בני נוער המתנדבים לשנת שירות. לדברי רונית בר, מנהלת תחום התנדבות בג'וינט ישראל, ומנהלת המיזם לקידום ההתנדבות וההשתתפות החברתית בישראל, אחת ממטרותיו של המיזם היא לשמש כבמה ומקום ליצירת שיח שיקדם את ההדברות והתיאום בקרב מנהלי התנדבות בארגונים וברשויות, כל זאת לצד שיתוף בידע וקידום התחום כולו. בר הוסיפה, כתשובה להערות של ענת לייכטר, מנהלת היחידה להתנדבות והממונה על מעמד האישה במשרד הבריאות ושל חיה דסקל, מ"מ מנהל היחידה להתנדבות במשרד הרווחה, כי חשוב לצרף לשיח, לתיאום ולהתמקצעות גם את מנהלי ההתנדבות במשרדי הממשלה.   באדיבות   הזוית השלישית

עבור לתוכן העמוד