בבית המשפט במחוז תל אביב פרויקטים חינוכיים והתנדבותיים
הגדל

פרויקטים בבימ״ש השלום במחוז תל אביב 
 
בתי משפט השלום במחוז תל אביב הם מהגדולים והעמוסים במדינת ישראל.
על אף עומס העבודה הרב, המוטל על השופטים והעובדים, מתקיימים בבתי המשפט במחוז תל אביב פרויקטים חינוכיים והתנדבותיים הזוכים לתמיכה, לסיוע ולשיתוף פעולה מצד כל עובדי המערכת.
כבי השופטת זיוה הדסי-הרמן, נשיאת בתי משפט השלום במחוז תל אביב תומכת בפרויקטים השונים "אני מאמינה כי מערכת המשפט היא עמוד התווך של החברה והדמוקרטיה הישראלית. לאמון הציבור במערכת המשפט יש חשיבות מכרעת ועלינו, שופטים ועובדים כאחד, לעשות כמיטב יכולתנו בכדי לשפר את השירות לאזרח הבא בשערי בית המשפט". ניהול הפרויקטים החינוכיים וההתנדבותיים בתוך כתלי בתי המשפט במחוז תורמים, לדעת כבי השופטת הדסי-הרמן, להנגשת מערכת המשפט לכלל הציבור ומבטאים את תפיסת עולמה כי יש לאפשר לכל אדם היכרות עם מערכת המשפט ולסייע בידו בניהול ההליכים המשפטיים.
על שניים מהפרויקטים הוותיקים אשר משרתים ציבור רחב ברצוני לספר הפעם.
המרכז ללימודי אזרחות ודמוקרטיה בבית משפט השלום בהרצליה
בבית משפט השלום בהרצליה מתנהל מזה 4 שנים פרויקט חינוכי, "המרכז ללימודי אזרחות ודמוקרטיה בכנסת ובבתי המשפט" . המרכז הוא פרי פיתוחם של הנהלת בתי המשפט ומשרד החינוך, במסגרתו נערכים סיורים לימודיים וסדנאות לתלמידים מבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ובתי ספר תיכונים.
המרכז מנוהל בידי הגב י נאוה רוזן והוקם בשיתוף פעולה עם עיריית הרצליה ובתמיכת ראש העיר, גבי יעל גרמן.
בשנה האחרונה , שנת תשע ״ ב , מתקיימים במסגרת הפרויקט בבית משפט השלום בהרצליה ארבעה ימי סיור בשבוע, ובסך הכל נטלו חלק בפרויקט כ- 5,500 תלמידים מאזור השרון, מכל המגזרים בחברה, יהודים וערבים, ומכל הזרמים בחינוך, ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי, וכן תלמידי החינוך המיוחד וקבוצות נוער בסיכון.
במסגרת הפעילות מגיעים התלמידים אל בית המשפט ועורכים בו סיור אותו מדריכים סטודנטים למשפטים ממוסדות אקדמיים באזור, העוברים הכשרה מוקדמת. התלמידים צופים בדיון משפטי באחד מאולמות בית המשפט, ולומדים על ההיבטים היומיומיים של עבודת בתי המשפט. לאחר הביקור באולם בית המשפט מתקיימת סדנה, המותאמת בתוכנה לגיל התלמידים , בכיתת ההדרכה שבמבנה בית המשפט.
תוכן הסיור בבית המשפט מתואם מראש בין גב י טליה אור-גריף, רכזת המרכז הלימודי בהרצליה, לצוות החינוכי בבית הספר . כל הנושאים המועברים לתלמידים נועדו להגביר את היכרות התלמידים עם מערכת המשפט ולתרום לתחושת השייכות , המעורבות הקהילתית ואחריות החברתית המוטלת על כולנו כאזרחים במדינה דמוקרטית. בין הנושאים הנדונים בסדנאות "אלימות בקרב בני נוער בראי המשפט״ , ״יישוב סכסוכים בדרכי שלום " , "ערבות ומעורבות חברתית בראי החוק והמשפט" ו"נהיגה ואלכוהול בראי המשפט".
הפרויקט החינוכי, בהיקפו הקיים, לא יכול היה לצאת לפועל ללא שיתוף הפעולה ההדוק של כל הצוות השיפוטי ועובדי היכל המשפט בהרצליה. כפי שכבי השי חזי הראל, סגן הנשיאה, רואה בפרויקט זה: "חלק מהאופי המיוחד של בית המשפט בהרצליה נובע מהפעילות החינוכית הענפה המתקיימת בו. כל שופטי בית המשפט והצוות המנהלי, רואים שליחות באירוח התלמידים באולמות ובכיתת הלימוד, ובמסגרת זו מסבירים השופטים לתלמידים את ההליך המשפטי".

גב י אביבה דוד, מזכירה ראשית,
מבטאת את תחושתם של עובדי המנהלה בבית המשפט "אני שמחה לסייע לפרויקט ורואה בו חלק בלתי נפרד מבית המשפט. הביקור בבית המשפט מאפשר לתלמידים לראות ולחוות את מערכת המשפט בפעולה"
שופטי בית המשפט, מאפשרים את נוכחות התלמידים באולמותיהם ותורמים מזמנם להנחיית התלמידים. כבי השי סיגל רסלר -זכאי נוהגת להסביר לתלמידים המגיעים אל אולמה בקצרה אודות ההליך בו הם צופים, ומציינת כי הצפייה בהליך המשפטי מקרבת את התלמידים אל עולם המשפט, וממחישה להם את משמעות המונחים עליהם למדו בכיתה.
הסיור בבית המשפט משלים את הלימוד התיאורטי בבית הספר, ושיאו הוא ניהול משפט מדומה אותו מקיימים בסיום הסדנה באחד מאולמות בית המשפט. אפשר לומר כי בסיורים לימודיים אלו התלמידים יוצאים אל "מעבדה", היא בית המשפט, ובוחנים כיצד ליישם בשטח את העקרונות והתכנים אותם למדו.
מרכז סיוע תביעות קטנות של המועצה הלאומית להתנדבות בישראל בבית משפט השלום בתל אביב
פרויקט נוסף, המתנהל מזה עשור בהיכל בית המשפט בתל אביב, הוא פרויקט התנדבותי של העמותה "המועצה הלאומית להתנדבות בישראל " במסגרתה מסייעים "טוענים משפטיים" לאזרחים הנדרשים להליכי תביעות קטנות.
בהתאם להסמכת שר המשפטים הוכרה העמותה כארגון צרכנים לפי חוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981 הרשאי לייצג תובעים בפני בית המשפט לתביעות קטנות.
הגב י אסתי זך, מנהלת מרכז הסיוע
מטעם העמותה מתארת את הרקע להקמת מרכז הסיוע "הצורך במתן סיוע משפטי לאוכלוסיה נזקקת התעורר בראשית שנות ה-90 עם עליית יהודי ברית המועצות לשעבר. מטרת מרכזי הסיוע היא לאפשר נגישות להליך המשפטי לאוכלוסייה חלשה, אשר אינה דוברת את השפה על בוריה ואינה מכירה את דרכי ההתנהלות בבתי המשפט".

פעילות מרכז הסיוע מתמקדת בתחום התביעות הקטנות, וזאת לאור העובדה שבתי המשפט לתביעות קטנות מאפשרים קבלת סעד משפטי מהיר וזול. הצדדים אינם מיוצגים בידי עורכי דין ושוטחים את טענותיהם בעצמם וכך מתאפשר הדיון היעיל והמהיר. אולם, יתרון זה עלול להפוך למכשול בפני מי שאינו שולט בשפה, או בהתנהלות באולם בית המשפט. לשם כך העמותה מכשירה טוענים משפטיים במגוון תחומים משפטיים, הנוגעים לתביעות הקטנות וכן בהיבטים הסוציולוגיים והפסיכולוגיים הכרוכים במתן שירות לאוכלוסיה הפונה לעזרה.
בית משפט השלום בתל אביב נרתם למשימה החשובה, פתח שעריו בפני מתנדבי העמותה ומזה 11 שנים ממוקמת עמדת מתנדבים בתוך היכל בית המשפט, בסמוך למזכירות התביעות הקטנות. העמדה מאוישת מדי יום ב-6 מתנדבים, בשתי משמרות, ומטפלת בלמעלה מ-6,000 פניות בשנה.
המתנדבים מספקים מידע אודות
מרכזת פרויקט המתנדבים והמתנדב
ההליכים המשפטיים, מסייעים בניסוח כתבי תביעה והגנה, במקרים מתאימים מופיעים בדיון עצמו כנציגי ארגון צרכנים ואף מלווים את הפונים במסדרונות בית המשפט. בגין העבודה המסורה זוכים המתנדבים להערכה רבה מצד ציבור הפונים ומצד השופטים העוסקים במלאכה.
צוות מזכירות בית המשפט לתביעות קטנות משתף פעולה עם המתנדבים ויחסי העבודה הטובים משרתים את כל הצדדים ומאפשרים לפתור סכסוכים ביעילות וברוח טובה.
מר מוטי בן-דוד, ראש מדור תביעות קטנות, משבח את עבודת המתנדבים "אנשי צוות המזכירות מפנים אזרחים המתקשים בניסוח כתבי תביעה ובקשות אל עמדת המתנדבים לשם קבלת ייעוץ וסיוע משפטי. נוכחות המתנדבים מקלה על צוות עובדי המזכירות המתפנה לביצוע עבודתו השוטפת".
המתנדבים, אשר ברובם הינם אזרחים ותיקים, שואבים סיפוק רב מעבודת ההתנדבות ומיכולתם לתרום מניסיונם ולסייע לכל דורש. "הליך תביעות קטנות הוא כלי נהדר, כאשר יודעים להשתמש בו, ולפעמים הדרכה והכוונה מבעל ניסיון יכולים לעשות את ההבדל בין דחיית התביעה לבין זכייה בה".
כבי הנשיאה הדסי-הרמן מסכמת: "נמשיך לפעול למען הכלל, ולעשות את כל הנדרש על מנת לאפשר לתלמידים ללמוד על הנעשה בבית המשפט ולבאים בשערי בית המשפט לקבל את יומם בהיכל המשפט בדרך מהירה ונוחה".
באדיבות  - ביטאון עובדי  בית המשפט

 

עבור לתוכן העמוד